Çözüldü CS2 oynarken R5 3600 bilgisayar kapanıyor ve kendini yeniden başlatıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

cengizovic

Hectopat
CS2 oynarken sürekli olarak oyun kapanıyordu bu yüzden Windows 11 yükselttim. Düzelmişti fakat yine CS2 oynarken oyundan atıyor sürekli bir arıza çıkıyor artık çok sıkıldım ekran kartı, BIOS sürücüleri falan hepsi güncel. Bakar mısınız? İşlemci sıcaklığından dolayı olabilir mi acaba? Ona göre bugün soğutucu siparişi vereceğim.

Sistemim:
İşlemci: AMD R5 3600.
RAM: 16 GB.
Ekran kartı: RX 5600XT.

Minidump dosyam: Desktop.rar

Çözüm
Hocam ben bu işlemciyle kasa yan kapak kapalı RDR2 ile 3070 takılı halde ufak ve havalandırması sorunluydu 95 dereceleri görüdüğümü hatırlıyorum. Biraz araştırma yapmıştım birincisi kanımca RDR2 tarzı oyunlar haricinde stok soğutucu iş görür onun haricinde ben MSI Mortar Max kullanıyorum. BIOS'ta bir ayar vardı ismini unuttum. Amacı ise işlemci sıcaklığı ve kullanılabilirliği varken işlemcinin kendi kendini boostlaması ile alakalı bir durumdu. İşlemci normal bir bakıyorsun 3.6 çalışırken oyunda kendi kendine 4.2'ye fırlatıyor. Bu olayı kapatırsan anlık sıcaklık sıçramaları yaşamazsın sanırım.

Hocam ben undervolt yapıp kullanıyorum sistemimi. Yani 4.2 GHz sabit şekilde 1.175v veriyorum stok soğutucuya. sıcaklıkta fazla sorun yokmuş onu fark ettim. Zaten bunca zaman Max 78 derece oldu. O da BIOS'da CPU Boost gibi bir özellik açık kalmış ondan. Kapattım hepsini.

Bilgisayarı sıfırladım CS2 oyundan atma sorunu düzeldi. Zaten 4-5 senedir hiç format atmadım. Format atmadan sıfırlama işlemi yapınca düzeldi çoğu şey. PC de hızlandı hem biraz. 1 haftaya soğutucu olarak da şunu almayı düşünüyorum;

Soğutucu sipariş vermeden önce HWInfo ile sıcaklık değerlerinizi kontrol edin. Önce programı açın, sadece sensörler tiki işaretli şekilde başlatın, oyuna girin ve ara ara sıcaklık değerlerinizi kontrol edin. Eğer erkenden 80 dereceleri görüyorsa soğutma yetersizliğinden veya termal macunun eskimesinden dolayı problem yaşıyor olabilirsiniz. Çoğunlukla işlemciler 95 dereceye kadar operasyona devam eder sonrasında kendini korumaya almak için kapatır. Masrafa girmeden bu işi termal macunla da çözebilirsiniz sadece iyi gözlemlemeniz gerekir.

Soğutucu sipariş vermeden önce HWInfo ile sıcaklık değerlerinizi kontrol edin. Önce programı açın, sadece sensörler tiki işaretli şekilde başlatın, oyuna girin ve ara ara sıcaklık değerlerinizi kontrol edin. Eğer erkenden 80 dereceleri görüyorsa soğutma yetersizliğinden veya termal macunun eskimesinden dolayı problem yaşıyor olabilirsiniz. Çoğunlukla işlemciler 95 dereceye kadar operasyona devam eder sonrasında kendini korumaya almak için kapatır. Masrafa girmeden bu işi termal macunla da çözebilirsiniz sadece iyi gözlemlemeniz gerekir.
BIOS girip XMP kapattım CS2'den atmadı. Termal macun yenileyim ama 5-6 senedir stok soğutucu ile kullanıyorum, 3-4 ayda bir termal macun yeniliyorum. Yükte genelde hatırladığım kadarıyla 78-80 derece oluyor max. Son 2 aydır sürekli ya masaüstüne atıyor oyun ya da oyundan komple atıyor. Minidump dosyasını attım bir bilgili arkadaş baksa iyi olurdu.

Dosyaların kopyasını değil, kendilerini yükleyin linke.
Hocam kendim de incelemek için kopyasını masaüstüne atmıştım ondan dolayı kaldı öyle. Şuan windows 10 a geri döndüm ve sıfırladım. Format yapmak isterdim ama 40-50 GB ders içerikleri, resimler önemi dosyalar vs. olduğu için sıfırladım. Minidump dosyası da gitmiş.

Hocam ben bu işlemciyle kasa yan kapak kapalı RDR2 ile 3070 takılı halde ufak ve havalandırması sorunluydu 95 dereceleri görüdüğümü hatırlıyorum. Biraz araştırma yapmıştım birincisi kanımca RDR2 tarzı oyunlar haricinde stok soğutucu iş görür onun haricinde ben MSI mortar max kullanıyorum. BİOS ta bir ayar vardı ismini unuttum. Amacı ise işlemci sıcaklığı ve kullanılabilirliği varken işlemcinin kendi kendini boostlaması ile alakalı bir durumdu. İşlemci normal bir bakıyorsun 3.6 çalışırken oyunda kendi kendine 4.2 ye fırlatıyor. Bu olayı kapatırsan anlık sıcaklık sıçramaları yaşamazsın sanırım.

Hocam ben bu işlemciyle kasa yan kapak kapalı RDR2 ile 3070 takılı halde ufak ve havalandırması sorunluydu 95 dereceleri görüdüğümü hatırlıyorum. Biraz araştırma yapmıştım birincisi kanımca RDR2 tarzı oyunlar haricinde stok soğutucu iş görür onun haricinde ben MSI Mortar Max kullanıyorum. BIOS'ta bir ayar vardı ismini unuttum. Amacı ise işlemci sıcaklığı ve kullanılabilirliği varken işlemcinin kendi kendini boostlaması ile alakalı bir durumdu. İşlemci normal bir bakıyorsun 3.6 çalışırken oyunda kendi kendine 4.2'ye fırlatıyor. Bu olayı kapatırsan anlık sıcaklık sıçramaları yaşamazsın sanırım.

Hocam ben undervolt yapıp kullanıyorum sistemimi. Yani 4.2 GHz sabit şekilde 1.175v veriyorum stok soğutucuya. sıcaklıkta fazla sorun yokmuş onu fark ettim. Zaten bunca zaman Max 78 derece oldu. O da BIOS'da CPU Boost gibi bir özellik açık kalmış ondan. Kapattım hepsini.

Bilgisayarı sıfırladım CS2 oyundan atma sorunu düzeldi. Zaten 4-5 senedir hiç format atmadım. Format atmadan sıfırlama işlemi yapınca düzeldi çoğu şey. PC de hızlandı hem biraz. 1 haftaya soğutucu olarak da şunu almayı düşünüyorum;

Çözüm

Geri
Yukarı