Cümledeki kelimeleri analiz eden program nasıl geliştirilir?

Metehan Arar

Kilopat
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar dileyerek konuya geçmek istiyorum;

Arkadaşlar, klavyeden girilen Türkçe karakter barındırmayan büyük harf ve küçük harf ayrımı yapmayan (yani her ikisi de olabilir) bir cümledeki sesli ve sessiz harflerin sayısını, cümlenin kaç kelimeden oluştuğunu ve kullanıcının belirtmiş olduğu bir harfin o cümlede kaç defa kullanıldığını ekrana yazdıran Visual Studio veya DevC++ programlarını kullanarak C programlama diliyle bir program geliştirmek istiyorum.

Yardımcı olur musunuz?

1671908001005.png

ChatGPT güzel cevap verebilir gibi duruyor.

Adımları yazıyorum;
  • Cümleyi String olarak klavyeden oku.
  • Tüm cümleyi toUpper veya toLower olarak standart hale getir.
  • Sesli harfleri içeren bir map, array, list veya kontrol edecek function vs. yaz. Artık hangisi size kolay geliyorsa.
  • Sesli harf ve sessiz harflerin sayısını tutacak 2 int değişken tanımlayın ve initial değer olarak 0 gir.
  • String içerisindeki her bir char'ı tek tek itere edecek bir döngü kur.
  • Döngü içerinde char'ı (toUpper için) eğer > 'A' ve < 'Z' ise; char'ın sesli olup olmadığını kontrol et. Eğer Sesli ise Sesli değişkeninin değerini 1 artır değilse sessiz değişkenin değerini 1 artır.

Sadece kopyala yapıştır yaptım. Fonksiyonları tek tek sorarak düzgün cevap alabilirsin.
Tek tek sorana kadar yazarım 10 satırlık kodu.

Adımları yazıyorum;
  • Cümleyi String olarak klavyeden oku.
  • Tüm cümleyi toUpper veya toLower olarak standart hale getir.
  • Sesli harfleri içeren bir map, array, list veya kontrol edecek function vs. yaz. Artık hangisi size kolay geliyorsa.
  • Sesli harf ve sessiz harflerin sayısını tutacak 2 int değişken tanımlayın ve initial değer olarak 0 gir.
  • String içerisindeki her bir char'ı tek tek itere edecek bir döngü kur.
  • Döngü içerinde char'ı (toUpper için) eğer > 'A' ve < 'Z' ise; char'ın sesli olup olmadığını kontrol et. Eğer Sesli ise Sesli değişkeninin değerini 1 artır değilse sessiz değişkenin değerini 1 artır.

Tek tek sorana kadar yazarım 10 satırlık kodu.
Konuyu açan kişi için bu kadar kolay değilmiş ki buraya sormuş sorusunu. Ek olarak ;
1671908458761.png

Konuyu açan kişi için bu kadar kolay değilmiş ki buraya sormuş sorusunu. Ek olarak ; Eki Görüntüle 1612493
Kolaylık zorluk subjektif bir kavram. Bana göre basit bir soru. Ancak yeni başlayan birisi için ortalama bir zorluğa sahip olabilir. Ödev olduğunu düşündüğüm için kod yerine adımlar halinde nasıl yazılır onu anlattım.

Bir for, iki tane if checkten ibaret bir problem kendisi yoksa.

Yeni konular

Geri
Yukarı