Curved monitörün özelliği nedir?

*Ortasına oturduğun zaman her köşeye aynı uzaklıkta oluyorsun.
*Işıklı ortamda çok fark ediyor. Zira düz panellerde uçlara doğru açısal ışık vurduğundan görüntünün tam görünememesi gibi durumlar oluyor.
*Daha hakim bir görüntü ve hakimiyet sağlıyor.

Teknik olmayan açıdan FPS tarzı için asla önermem. Zira 360Hz ya da 240Hz panel yok diye biliyorum. Yine aynı FPS için 25" üzerinde hakimiyet sıkıntısı yaşıyorsun. Kenarları göremezsin.

Curved için 30" civarı iyi oluyor. 27"'de IPS panel alırım ben gecikme ve hız fetişim yoksa. O durumda da zaten Curved'in bir olayı kalmıyor. 30" üzerine çıkacaksan ama konsol gibi kullanmayacaksan (araya bolca mesafe koymadan) Curved'in yukarıdaki artıları olmazsa olmaza dönüşüyor.

Hala 360Hz bu monitörü kullanıyorum ana monitör olarak.
Genel olarak 1080p yüksek Hz fetişi var bende.

Büyük ekran var konsol gibi oynamak için istediğimde ise 4K olarak bu arakdaşı öneriyorum. Curved benlik değil.

Tepkime süresi ne işe yarıyor peki? ya da 0,5 ile 1 arasında çok fark olur mu?

Tepkime süresi ne işe yarıyor peki? Ya da 0,5 ile 1 arasında çok fark olur mu?

1'in altı artık fanteziye giriyor. O başlı başına konu açılmalı. Zira 1Ms altına düşülecekse Input Lag denilen devrenin kendinden ve kalitesinden içindeki komponentlerin saflık ve kalitesine kadar detaya inilmesi gerek diye düşünüyorum. O 1ms e ek devre içinde bir gecikme oluyor ona input lag deniyor. Ben bunu yaptığımda 1Ms özellikli 360Hz de en düşük Input Lag bu modeldeydi (En kaliteli devre parçaları gibi düşünebiliriz.) Şimdi 0.5'ler vs çıkmış. Nedir bilemiyorum. Fakat FPS oynayıp onu da dünya sıralamasına oynamayacaksanız önerim yüksek çözünürlüklü IPS ve HDR bir ekran almanız. Düz olması da konsol gibi uzaktan mı PC gibi yakından mı oyanacağına bağlı değişiyor.

Hiç kimsenin bilmediği FPS oyunları için önemli bir yönü var. Ekran kavisli olduğu için monitöre odaklanmak isteyen kişi daha çok dikkatini toplayabiliyor. Düz monitörlerin sağ ve sol köşesi yakından bakınca kötü duruyor. Ama kavisli monitörlerde durum böyle değil. Neredeyse her kısımına 90 derecelik bir açıyla bakıyormuş gibi duruyor. Bu da ekran hakimiyetini arttırıyor.

Ekleme yapayım yanlış anlaşılmasın. FPS oyunları için düz monitör kavisliden her zaman daha iyidir. Sadece oyun hakimiyetine yardımcı olur. O da yakından bakan oyuncular için.
Her zaman daha iyidir diye bir kanıt yok. Bazı VA paneller TN panel olan monitörlerden daha iyi olabilir. Bazı IPS panellerin TN panellerden de iyi olduğu gibi, ya da bazı TN panellerin IPS panellerden de iyi olduğu gibi. Yani kısacası TN panel en iyisidir, IPS panel de 2. en iyisidir, VA panelde en son iyidir diye bir karşılaştırma mantığı yok. Kullandığım monitor IPS ve BenQ 2546k + 2566K'dan daha iyi bu nasıl oldu ?

Her zaman daha iyidir diye bir kanıt yok. Bazı VA paneller TN panel olan monitörlerden daha iyi olabilir. Bazı IPS panellerin TN panellerden de iyi olduğu gibi, ya da bazı TN panellerin IPS panellerden de iyi olduğu gibi. Yani kısacası TN panel en iyisidir, IPS panel de 2. en iyisidir, VA panelde en son iyidir diye bir karşılaştırma mantığı yok. Kullandığım monitor IPS ve BenQ 2546k + 2566K'den daha iyi bu nasıl oldu?

Arkadaş panele bir yorum yapmamış ki zaten. Yapıya yapmış dediği her şey de harfiyen doğru. Sizin dedikleriniz de doğru.

Tepkime süresi ne işe yarıyor peki? ya da 0,5 ile 1 arasında çok fark olur mu?
Piksellerin renk değişimine olan tepkisini ölçüyor. Tepki süresi düştükçe pikseller yeni görüntüye daha çabuk yanıt veriyor, sonuçta hareketli görüntülerde daha net bir görüntü elde ediliyor. Fakat 1 ile 0.5 ms arasında netlik farkının göz ardı edilebileceğini düşünüyorum. Eğer monitör gerçekten bu gecikme değerlerindeyse, hareket netliğini belirlemede MPRT değeri çok daha önemli oluyor.

Geri
Yukarı