Custom Sıvı Soğutma Tavsiyesi

Yararsız Üye

Kilopat
Makaleler
10
Şu anda ana bilgisayar olarak oyun/render için imzamdaki bilgisayarı kullanıyorum. Çıktığı zaman bu sisteme i7 6950X ve G.Skill 32 GB 2800 MHz (kırmızı) RAM takviyesi yapacağım ancak bunları alırken sistemdeki soğutmayı ve fanları da değiştirmek istiyorum.

Custom soğutma konusunda bilgi veya tecrübe sahibi değilim, o yüzden bakımı ve ilk kurulumu nispeten daha kolay olacak parçalar önerirseniz memnun olurum. Bütçe sınırım yok, parçaları alabileceğim yerin linkini de verirseniz sevinirim. İncelemede kasanın yandan açık fotoğrafı var ancak bu başlık altına da ekliyorum. Sadece işlemciyi değil, ekran kartlarını da custom soğutmaya dahil etmeyi düşünüyorum.

Özellikle @er36po üyemizin de önerisini almak istiyorum. Sistem fotoğrafı:

13016611_853361558125744_1389862806_o.jpg

Amazon.com üzerinden XSPC veyahut Thermaltake modüler su soğutma parçalarını temin edebilirsin dostum bildiğin üzere bende yakın zamanda bilgisayar toplayacağım ancak bilmediğimden ve sağlıklı rehberleride bulunmadığından ötürü kapalı devre su soğutma tercih edicem.
Tavsiyem XSPC'den ürünlerini temin etmen.

Frozencpu.com ve Performance PCs'e bakabilirsiniz. Ekran kartları için ekran kartı bloğu alırsınız, işlemci için de işlemci bloğu alırsınız. Hoşunuza giden bir boyutta rezervuar yani su deposu seçersiniz. Borular ve radyatörler kolay iş. Bir tane öne bir tane de üste radyatör koyabilirsiniz. Bir adet pompa lazım. Benim uzman olmadığım konu fitting denilen parçalar. Bunları seçtiğiniz borunun iç veya dış genişliğine göre seçmeniz ve diğer ucunu da takacağınız diğer bileşene de uyumlu olarak seçmeniz gerekiyor.

Tekrarlıyorum: Konuda etiket bildirimi alamıyorum haala (n) Neyse ki @Gainward arkadaşımız mesajda etiketlemiş :)

Gerçi ''Limit yok'' demişsiniz ancak ben yine de belirteyim; CPU ve GPU'yu soğutmak için ortalama 3 bin TL ayırmanız gerek, ayıramıyorsanız boşuna uğraşmayalım :D

Yardım konusunda endişeniz olmasın. Söz konusu soğutma ise; 7/24 hazırım (y)
Öncelikle Custom soğutma ( Açık devre/ Özel sıvı soğutma) hazır (kapalı devre) soğutmadan hem daha iyi soğutur ve ham de daha kaliteli ve güvenlidir, bu konuda endişeniz olmasın. (Tabi seçilen ürünlerin kalitesine göre!)

Bakım olayı gayet basittir, ancak biraz zamanınızı alır. Zaten bakımı yılda bir yaptınız mı değmeyin keyfine.

Ürünleri nereden alabileceğiniz konusuna gelelim; Custom Sıvı Soğutma denilince, kesinlikle aklınıza PerformancePCS gelsin.(Burada arayıp da bulamayacağınız hiç bir ürün yoktur) Fiyatları da, genel anlamda diğer sitelerden daha uygundur. Fakat PerformancePCS'de hayli yüksek olan kargo ücreti var.
Amazon.com'da coğu ürünler PerformancePCS'ye göre biraz pahalı ancak ücretsiz kargo gönderebiliyor. Tabi Amazonda da şöyle bir olay var; Örneğin beğendiğiniz ya da fiyatı size uygun gelen her ürünü Türkiye'ye yollamıyor. Yani tek çare yine PerformancePCS kalıyor.

Siz bana kesin kararınızı bildirin ben ona göre almanız gereken tüm ürünlerin linklerini vereyim :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı