Cvs için HP 27mq vs MSI Pro MP271qp

Bütçe
2000
27mq üzerinde düşünüyordum bir kaç yerde FRC'nin titreme yaptığını gözü yorduğunu söylüyorlardı. 27mq da 6bit+FRC. Msi ve dell'in ikisinde de FRC yok. Şu an ikisi de aynı fiyatta Msi indirime girip 2000 lira civarına düşme ihtimali var. Sizin tercihiniz hangi yönde olurdu?

27mq üzerinde düşünüyordum bir kaç yerde FRC'nin titreme yaptığını gözü yorduğunu söylüyorlardı. 27mq da 6bit+FRC. Msi ve dell'in ikisinde de FRC yok. Şu an ikisi de aynı fiyatta Msi indirime girip 2000 lira civarına düşme ihtimali var. Sizin tercihiniz hangi yönde olurdu?
FRC çalışma şekli olarak 2 renk arasında geçer, bu çoğu monitörde var ve göz yorduğunu düşünmüyorum. Kalkmadan tam parlaklıkta(27mq değil) birkaç saat oturmuşluğum da vardır.

Titreme ise arka aydınlatmadan veya TUF serisi gibi dandik iç yapılardan kaynaklanabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda diyordu adam 14:45'de titreşim yapabiliyor diye. İçime kurt düşürünce o yüzden FRC olanları elemiştim. Teknik olarak bu üçü içerisinde en iyisi hangisi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda diyordu adam 14:45'de titreşim yapabiliyor diye. İçime kurt düşürünce o yüzden FRC olanları elemiştim. Teknik olarak bu üçü içerisinde en iyisi hangisi?
Mesut Çevik'e burada katılmıyorum. FRC yerine PWM ve DC arka aydınlatmanın farkından bahsetmiş.
Kısaca:

PWM
+Düşük enerji harcaması
+Daha kolay üretim
+Daha iyi tepkime(yine modele göre yorumlanmalı)

-Kötü sağlık etkisi(FlickerFree ile azaltılabilir, ama DC'den iyi değildir)
-Düşük parlaklıklarda açılıp kapanma etkisi
Çalışma şekli de bu şekilde. FlickerFree de olup olmaması görseli farklı yorumlayabilir, ama doğru kabul edilebilir.

Display-PWM-duty-cycles-img_assist-400x206.jpg

DC
+Parlaklığa göre açılıp kapanmaz
+Daha konforludur
+Motion blur eklediğinden tepkimenin önemli olmadığı konularda biraz daha memnun eder(modele göre değişir, genel yorum)

-Yüksek enerji tüketimi
-Piyasada az bulunuyor.

CCFL(floresan) arka aydınlatmalar da PWM olabilir, sanırsam alayı PWM ama kesin bilgi değil.
Renk spektrumu ile etkisi hakkında fikrim yok.

Spektrum: gamı, gamutu ile aynı anlamda ama gördüğüm yazılar arka aydınlatma hakkında konuşurken "spektrum" kullanıyor.

Ayrıca kişisel ama bit sayısı değil bit derinliği deniyor.

Açıkçası brightness pulse görselinin ne anlama geldiğini tam anlayamadım. Pvm ve dc olayı kafamı karıştırdı. Ben arka aydınlatma dediğiniz şeyi led olarak biliyordum. Dc arka aydınlatma bahsettiğinize göre daha sağlıklı gibi duruyor ancak az bulunduğuna göre baya pahalı olsa gerek. Dell'in ürününden 1 tane kalmış başka satıcıda yok indirim beklemeye diğer ürünler değer mi yoksa dell içlerinde en sağlıklısı mı?

Açıkçası Brightness Pulse görselinin ne anlama geldiğini tam anlayamadım. PWM ve DC olayı kafamı karıştırdı. Ben arka aydınlatma dediğiniz şeyi LED olarak biliyordum. DC arka aydınlatma bahsettiğinize göre daha sağlıklı gibi duruyor ancak az bulunduğuna göre bayağı pahalı olsa gerek. Dell'in ürününden 1 tane kalmış başka satıcıda yok indirim beklemeye diğer ürünler değer mi yoksa Dell içlerinde en sağlıklısı mı?
Arka aydınlatmada LED monitörler için evet LED bulunuyor, PWM ve DC bunların çalışma şekilleri hakkındaki bir şey. Yani yapısı hakkında CCFL(LCD) gibi bir şeyi belirtmiyor.

PWM ve DC işine o kadar kafa takmayın. Şu ana kadar bu bilgiyi sadece RTINGS'in verdiğini gördüm.

Dell en alınabilir model. Sağlık olarak bilemem, denemeniz en iyi yol. Ya da alıp pişman olursanız peşin 14, taksitli 7gün cayma hakkınızı kullanırsınız. Ama kalite, ömür ve rakiplerine göre iyi model.

@LaMorte teşekkür ederim hem diğer başlıkta hem bu başlıkta gerçekten yardımınız oldu. Dell fotoğraflardan gerçekten hem güzel duruyor sağlam olduğunu da hissettiriyor. Büyük ihtimalle bir kaç güne siparişi veririm. Eksik bir yönü olursa buraya yazarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı