Cyberpunk 2077 hikaye sonu teorim

V' ye tedavi teklifi sunuyorlar DLC fragmanında. DLC' de doğru tedavi gerçekleşirse teorin yanlış çıkabilir.
All' ın da V' den ''aslında sen ölüsün haberin yok'' demesini saklayacak bir çıkarı yok. Johnny' yi seçmediyseniz V bedenine geri dönüyor ama 6 ay sonra bedeni çökecek. Şahsen teorindeki gibi ilerleseydi senaryo All V' ye durumu açıklar, V bedenini Johnny' ye verirdi. Çünkü Johnny bedene sahip olduğu zaman bir sorun çıkmayacak. Ayrıca senin teori doğru olursa oyunun çeşitli sonları da anlamsız olur :D.

Alt Cunningham karakteri de neticede bir yapay zeka örneği ya da bellek dizimi değil mi? Fiziksel bir formu yok ve bundan 40-50 yıl önce bir makineye bağlanıyor. Yani Alt karakteri de bir yapay zeka ve kendi akıbetindeki çetrefilli noktayı bilmemesi de normal değil mi? Bu yüzden V'ye durumu izah etmiyor olabilir, daha doğrusu edemiyordur bile belki?

Ayrıca bedenin Johnny'e verilince ölmemesinin sebebi de zaten hikaye içerisinde sanal uyumsuzluk olarak belirtilmiyor mu zaten? John'un çipi V'nin bedeninde ciddi bir tahribat yaratıyor ve V'nin üstüne veri yazmaya başlıyor. Yani çip zaten o bedeni kabul ettiği için beden John'a verilince V'nin bedeni iflas etmiyor. John'un da hikaye boyunca V ile bedeni verip vermeme konusunda tartışmalar yaşaması da John'un bir bilgisayar programı olduğu gerçeğini değiştirmez. ChatGPT'de bile sınırlar kalkınca program nasıl fevri cevaplar vermeye başlıyor herkes biliyordur. İcabında oyunda hikaye 2077 yılında geçiyor ve teknoloji epey bir gelişmiş. Ben Johnny Silverhand karakterini Detroit: Become Human oyunundaki robotlara benzetiyorum. Onlarda fiziksel bir forma sahiptiler fakat neticede insan değiller, robotlar. Duyguları var, öfkeleniyorlar, sinirleniyorlar ama neticede robotlar, ruhları yok ve insan yapımılar.

Ek olarak DLC fragmanının Cyberpunk 2077 ana hikayesinin öncesi ya da sonrasını anlattığına dair bir bilgi yok. Yani DLC'de olan olaylar ana hikayenin finali öncesinde ortalarda bir yerlerde gerçekleşmişte olabilir. V karakteri tedaviyi bulamadıktan sonra Night City'e eli boş dönmüş olabilir

Alt Cunningham karakteri de neticede bir yapay zeka örneği ya da bellek dizimi değil mi? Fiziksel bir formu yok ve bundan 40-50 yıl önce bir makineye bağlanıyor. Yani Alt karakteri de bir yapay zeka ve kendi akıbetindeki çetrefilli noktayı bilmemesi de normal değil mi? Bu yüzden V'ye durumu izah etmiyor olabilir, daha doğrusu edemiyordur bile belki?
Bence bunu anlıyordur. Sonuçta kendi yarattığı program, her şeye erişimi var, bilgisi var.

Ayrıca bedenin Johnny'e verilince ölmemesinin sebebi de zaten hikaye içerisinde sanal uyumsuzluk olarak belirtilmiyor mu zaten? John'un çipi V'nin bedeninde ciddi bir tahribat yaratıyor ve V'nin üstüne veri yazmaya başlıyor. Yani çip zaten o bedeni kabul ettiği için beden John'a verilince V'nin bedeni iflas etmiyor. John'un da hikaye boyunca V ile bedeni verip vermeme konusunda tartışmalar yaşaması da John'un bir bilgisayar programı olduğu gerçeğini değiştirmez. ChatGPT'de bile sınırlar kalkınca program nasıl fevri cevaplar vermeye başlıyor herkes biliyordur. İcabında oyunda hikaye 2077 yılında geçiyor ve teknoloji epey bir gelişmiş. Ben Johnny Silverhand karakterini Detroit: Become Human oyunundaki robotlara benzetiyorum. Onlarda fiziksel bir forma sahiptiler fakat neticede insan değiller, robotlar. Duyguları var, öfkeleniyorlar, sinirleniyorlar ama neticede robotlar, ruhları yok ve insan yapımılar.
Bilemiyorum oyunlardan örnek vermek mantıksız olur. Hepsinin evreninde teknolojiler farklı evrimleşmiş.
Çip ilk üretimdi, ilk denek de John'du. Çipin gelişmiş sürümüyle belki beynindeki tahribata rağmen John'un V'nin beynine sızması engellenebilirdi. O zaman da çip V' yi tekrar canlandıracaktı ya da V ölecekti. Yeni geliştirilmiş çiplerde böyle bir sorun ortadan kalkacak belki, yönetmen ne derse o :D.

Bana göre Soulkiller denen teknoloji insanların bilincini almıyor, sadece kopyalıyor.
John' yi sanala yüklerlerken John oracıkta ölüyordu hatırlarsan.

Şehir insansı robotlar ile kaplanıyor diye yorumluyorum. Belki devam oyununda hikayeyi buraya bile sarabilirler.
Misty' nin dükkanına gitmeden ''Peygamber'' lakaplı evsiz vardı. Şirketler insanların ruhlarını alıp ruhsuz insanlar yarattıklarından bahsederdi. Kim bilir belki teorin doğrudur.

Ek olarak DLC fragmanının Cyberpunk 2077 ana hikayesinin öncesi ya da sonrasını anlattığına dair bir bilgi yok. Yani DLC'de olan olaylar ana hikayenin finali öncesinde ortalarda bir yerlerde gerçekleşmişte olabilir. V karakteri tedaviyi bulamadıktan sonra Night City'e eli boş dönmüş olabilir
Muhtemelen Arasaka baskınından önce geçer DLC. Elleri boş dönmüş olabilir dediğiniz gibi.

Bence bunu anlıyordur. Sonuçta kendi yarattığı program, her şeye erişimi var, bilgisi var.

Bilemiyorum oyunlardan örnek vermek mantıksız olur. Hepsinin evreninde teknolojiler farklı evrimleşmiş.
Çip ilk üretimdi, ilk denek de John'du. Çipin gelişmiş sürümüyle belki beynindeki tahribata rağmen John'un V'nin beynine sızması engellenebilirdi. O zaman da çip V' yi tekrar canlandıracaktı ya da V ölecekti. Yeni geliştirilmiş çiplerde böyle bir sorun ortadan kalkacak belki, yönetmen ne derse o :D.

John' yi sanala yüklerlerken John oracıkta ölüyordu hatırlarsan.

Misty' nin dükkanına gitmeden ''Peygamber'' lakaplı evsiz vardı. Şirketler insanların ruhlarını alıp ruhsuz insanlar yarattıklarından bahsederdi. Kim bilir belki teorin doğrudur.

Muhtemelen Arasaka baskınından önce geçer DLC. Elleri boş dönmüş olabilir dediğiniz gibi.

İnsanların bilincini almaktan kastım ölmeleri zaten. Cyberpunk Wiki sayfasında Johnny Silverhand'in bilinci alındıktan sonra ölü bedeninin Night City dışarısında bir yere gömüldüğü yazıyor. Yani Arasaka önce Johnny'i öldürdü, sonrasında da bütün bilincini bir belleğe kopyaladı ve muhafaza etmeye başladı.

Where Is My Mind isimli oyunun sonunda da şirketçi bir çalışan bize sözleşmeyi imzalatırken Secure Your Soul isimli bir programa dahil olacağımızı söylüyor. Arasaka'nın vaadine göre bedenimiz fiziken ölecek fakat zihnimiz bir bellek dizilimine kopyalanıp farklı bir bedende yaşamaya başlayabileceğiz. Fakat bunun hemen olamayacağını dahi söyleyip yeni bedenin hemen de bulunabileceğini, yıllar sonra da bulunabileceğini söylüyorlar. Hikayede bunu yaptıktan sonra ise oyun bize ruhunu şeytana satmak gibi çeşitli başarımlar vermeye başlıyor. Evrende Arasaka ve diğer şirketçilerin rolü hiçbir zaman güvenilmeyecek olan şeytanlar gibi lanse ediliyor zaten. Bu Secure Your Soul programı da tamamen dümen o yüzden.

Arasaka ilk başta bu Soulkiller denen programı öldürdükleri suçluların bilinçlerini farklı bir bedene kopyalayıp sonsuza kadar sorgulayabilmek için kullanmak istiyor, sonrasında da sadece ultra zenginlere ölümsüzlük vaadi ile satacağını söylüyor. Bence Arasaka'nın esas amacı ilk mesajlarımda söylediğim gibi dünyadaki tüm insan formlarını öldürüp sahte bedenlere sokmak ve dünya üzerinde mutlak güç olmak. Bu sayede de dünya üzerinde tek insan kendileri kalacak ve dünyaya hakim olmak.

Hikayenin ilk sonunda da Saburo Arasaka öldükten sonra ilk başta bilinci kopyalanıp bir engram ile etrafa yansıtılmaya başlanıyor. Sonrasında da oğlu Yorinobu Arasaka öldürülüyor ve onun bedeni kullanılarak Saburo Arasaka'nın zihni Yorinobu'nun bedenine aktarılıyor. Bunu yapmalarındaki amaç ise ultra lüks zenginlerin ölümsüzlük vaadinin boş olmadığını gösterip PR yapmaları diye düşünüyorum.

Bu Yorinobu'nun bedeninin kullanılması meselesi de biraz enteresan o yüzden. Sonucu da iki farklı yere çıkıyor: Ya gerçekten insanlar öldürülüyor ve Arasaka'nın düzenlediği sahte insan bedenlerinde yaşamaya başlıyorlar, ya da insan bedenleri fiziken ölüp çip sayesinde robota dönüştürülüyor ve öyle yaşamaya devam ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı