Cyberpunk 2077 Oyununu Beklerken İzlenebilecek 5 Cyberpunk Temalı Film

Makaleler
151
Yer
Çengelköy
Daha fazla  
Profil Kapağı
1524428124
Cyberpunk 2077 oyunu 16 Nisan 2020'de piyasada olacak. Oyunu uzun sayılabilecek bir süre daha bekleyeceğiz, beklerken izlenebilecek 5 cyberpunk temalı filmi sizler için seçtim. Siz de listede olmayan ama sevdiğiniz cyberpunk temalı filmleri söyleyebilirsiniz.

• Blade Runner 2049 (IMDb puanı: 8.0)
Blade Runner 2049'da ilk filmdeki hikayenin üzerinden geçen 30 yıl sonrası anlatılmaktadır. Los Angeles Polis Departmanı'nda görev yapan Memur K, toplum yaşamını kaosa sokacak olan ve uzun zamandır saklı kalan bir sırrı açığa çıkartır. Bir felaketi önleyebilmesi için eski ödül avcısı Rick Deckard'ı bulup ondan bazı sorularına yanıt alması şarttır.

Başrollerinde Ryan Gosling ve Rick Deckard rolünde Harrison Ford'un boy göstereceği filmin kadrosunda Jared Leto, Robin Wright, Ana de Armas, Carla Juri, Mackenzie Davis, Barkhad Abdi, David Dastmalchian, Hiam Abbass, Lennie James ve Dave Bautista'yı bulunduran devam halkasının yönetmenliğini Denis Villeneuve üstleniyor. Filmin senaryosunda ise Hampton Fancher ve Michael Green imzası var.

• The Fifth Element (IMDb puanı: 7.7)
23. yüzyılda New York. Dünya yok olmanın eşiğindedir. Her 5000 yılda bir geri dönerek yaşamı yok etmeye çalışan şeytani güç, bir gezegen biçiminde hızla dünyaya yaklaşmaktadır. Tek kurtuluş beşinci güç olarak adlandırılan, kimsenin ne olduğunu bilmediği elementin dünyaya ulaşmasıdır.

Bunu başaracak tek kişi eski bir asker olan taksi şoförü Korben Dallas'dır. Ancak onun ilgilenmesi gereken mükemmel güzellikte bir yaratık vardır.

• Minority Report (IMDb puanı: 7.6)
Tom Cruise'un iyi bir performans gösterdiği Azınlık Raporu, zeki senaryosunun temelini meşhur bilim kurgu öyküsünden alıyor. Efsanevi yazar Philip K. Dick’in bir kısa öyküsünden yönetmen Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanan film, 2054’te Washington DC’de geçen, heyecanlı bir aksiyon filmi. Dedektif John Anderton, psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce farkedip suçluları yakalayan özel bir polis biriminin başındadır. Anderton’ın kusursuz işlediğine inandığı sistem, birdenbire tersine döner. Anderton’ın şefi olduğu birim, cinayet suçlamasıyla onun peşine düşer. Avcı artık av olmuştur... Şimdiye kadar kölesi olduğu sistem artık John'un başının belası haline gelmiştir.

• Total Recall (IMDb puanı: eski film 7.5, yeni film 6.3)
Çok sevdiği güzel bir eşi olan ve hayatını sıradan bir işçi olarak kazanan Douglas Quaid, gündelik yaşamından çok sıkılmıştır. Hayatında yaşayabileceği en güzel anların, bir süper ajanın anılarında saklı olduğuna inanır. Ama başvurduğu Rekall şirketinde ortaya çıkan bir prosedür hatasından dolayı belleğine, aranan bir ajanın hafızası yüklenir ve Douglas kendisini hiç ummadığı tehlikeli bir maceranın ortasında bulur.

Peşinde, Cohaagen liderliğini yaptığı bir grup polis vardır. Mecburen bir isyancı ile iş birliği yapar ve yer altındaki karşı direnişin liderine ulaşarak Cohaagen’ı engellemek ister. Yaşadığı gerçekle, zihnindeki hayal arasında kaybolmaya başlar ve şimdi yaşadığı dünyasının kaderi de, kendi gerçek kimliğini bulmasıyla doğru orantılıdır.
Len Wiseman'ın yönetmenliğinde çekilen filmin oyuncu kadrosunda Colin Farrell, Kate Beckinsale
Jessica Biel, Bryan Cranston, John Cho ve Bill Nighy'i başı çekiyor. (Özet yeni filme aittir, eski film ile aynı konu işlenmektedir)

• Artificial Intelligence: AI (IMDb puanı: 7.1)
Belirsiz bir gelecekte, insanoğlu, dünyanın çoğunun sular altında kaldığı bir yeryüzünde yaşamaya çalışırken, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla 'yapay zekalı' robotlar üretirler. David madde ve mana olarak tam bir insan gibi donatılmış bir robottur. Sevmeye programlanmış olan ilk robot çocuk David, o sırada hasta olmasından dolayı tedavisi bulunana kadar çocukları dondurulmuş bir aile tafından deneme süreci olarak evlat edinilir. David, yaşadığı aile ortamında evlatlığın gerektirdiği sevgi ve bakımı kapsayarak, giderek çiftin çocukları haline gelmesine rağmen, umulmadık olaylar hayatı 'Robot David' için imkansız bir duruma sokar.

• Bonus: Matrix üçlemesi (IMDb puanı: 8.7, 7.2 ve 6.7)
Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik... Biri rüya, diğeri ise Matrix! Neo,son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini başka bir dünyaya götürebilecek güzel yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir. Neo, Tam olarak kavrayamadığı şeylerin yaşamını kontrol ettiğini biliyor.. Nedir bu Matrix?

Özetler bana ait değildir, kaynak olarak Sinemalar ve Beyazperde sitelerini kullandım.

Dying Light 2 beklerken hangilerini izleyeceğiz ya :D Benzer film bulamadım hiç çoğu zombi filmini izlememe rağmen. World War Z'den İzciler zombilere karşı birçok film izlemişimdir. Hiç parkur yapıp zombilerden kaçan film yapmamışlar ya da ben hatırlamıyorum. Yapsalar deli gibi tutar bence.

Cyberpunk temasına ortamı gereği en uygun Alita Battle Angel. İzlediğim zaman resmen Cyberpunk filmi yapmışlar dedim :) Güzel bir film listesi olmuş. Emeğinize sağlık.

Dying Light 2 beklerken hangilerini izleyeceğiz ya :D Benzer film bulamadım hiç çoğu zombi filmini izlememe rağmen. World War Z'den İzciler zombilere karşı birçok film izlemişimdir. Hiç parkur yapıp zombilerden kaçan film yapmamışlar ya da ben hatırlamıyorum. Yapsalar deli gibi tutar bence.
28 Gün Sonra ve 28 Hafta Sonra filmleri var ama muhtemelen izlemişsindir. Yakın zamanda çıkan Train to Busan filmi de fena değildi.

Geri
Yukarı