D diskini virüsten dolayı formatlarken silmeli miyim?

Tommy Vercetti

Hectopat
Daha fazla  
D'de önemli dosyalarım var. Tüm dosyaları bir klasöre toplayıp virüs taraması yaptım. Virüs çıkmadı D diskini silmezsem virüs gene de gider mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
D diskini biçimlendirmediğiniz sürece herhangi bir değişiklik olmaz. Formatı tutup D diskine atarsanız gider. Ayrıca birden fazla antivirüs ile tarayın derim.

D diskini biçimlendirmediğiniz sürece herhangi bir değişiklik olmaz. Formatı tutup D diskine atarsanız gider. Ayrıca birden fazla antivirüs ile tarayın derim.
Benim demek istediğim d diskini biçimlendirmezsem virüs kalabilir mi?
[/QUO

Benim demek istediğim d diskini biçimlendirmezsem virüs kalabilir mi?

Benim demek istediğim d diskini biçimlendirmessem v
Virüs için öncelikle kaliteli antivirüs programlarının free versiyonlarını denemenizi öneririm. Öncelikle virüsü tanımlamanızı öneriyorum. Ne tür bir virüs? Etkisi nedir? Bu soruların yanıtlarına göre gerekli antivirüs programlarını araştırabilirsiniz.. Sonuca ulaşamazsanız harici bir diske "en gerekli" dosyalarınızı kopyaladıktan sonra geri kalan dosyalarla birlikte diske format atmanız virüsü silebilir ancak virüs sisteme bulaştıysa ayrıca işletim sisteminin kurulu olduğu diske de (C) format atmanız gerekir.

Virüs için öncelikle kaliteli antivirüs programlarının free versiyonlarını denemenizi öneririm. Sonuca ulaşamazsanız harici bir diske "en gerekli" dosyalarınızı kopyaladıktan sonra geri kalan dosyalarla birlikte diske format atmanız virüsü silebilir ancak virüs sisteme bulaştıysa ayrıca işletim sisteminin kurulu olduğu diske de (C) format atmanız gerekir.
Kespersky ile tarattım virüs olma şansı var mıdır?

Benim demek istediğim D diskini biçimlendirmezsem virüs kalabilir mi?
Virüsün ne virüsü olduğu ya da nerelere bulaştığını bilmediğimiz için evet, bir ihtimal kalabilir. Sizin yerinizde olsam farklı bir disk ise o diski sistemden çıkartır ve format atar, güzel bir antivirüs yükleyip öyle takardım. Değilse de içindeki verileri USB gibi bir şeye atıp aynı şekilde o veriler sistemde değilken format atıp sistemi güvence altına aldıktan sonra o verileri açardım.

Virüs yazılımı güncel olsa bile virüsün de güncellendiğini varsayarsak bulamamış olma ihtimali var diye düşünüyorum. Virüs olduğunu düşünmenize sebep olan olay nedir?
Ekranda birden yazışma ekranı çıktı konuşmadan sonra virüsü siliyorum dedi kapatı konuşma ekranını.
Virüsün ne virüsü olduğu ya da nerelere bulaştığını bilmediğimiz için evet, bir ihtimal kalabilir. Sizin yerinizde olsam farklı bir disk ise o diski sistemden çıkartır ve format atar, güzel bir antivirüs yükleyip öyle takardım. Değilse de içindeki verileri USB gibi bir şeye atıp aynı şekilde o veriler sistemde değilken format atıp sistemi güvence altına aldıktan sonra o verileri açardım.
Flash bellek yok ki bitane var onununlada format atacağım zaten 16 gb.

Ekranda birden yazışma ekranı çıktı konuşmadan sonra virüsü siliyorum dedi kapatı konuşma ekranını.

Flash bellek yok ki bitane var onununlada format atacağım zaten 16 gb.
Bilgimi aşıyor ancak yakınınızın bir şakası değil de virüs ise sisteme bulaşmış olma ihtimali yüksek görünüyor. Farklı bir fllash belleğe önemli dosyalarınızı kopyalayıp sistem de dahil olmak üzere format atmanız iyi olacaktır. Aksi durumda bilgilerinizin çalınma ihtimali de var. Temiz format dışında bir çözüm zor gibi. Kurulumdan sonra önerilen, kaliteli bir antivirüs yükleyip, dosyalarınızı taratıp sisteme geri yükleyebilirsiniz.

Bilgimi aşıyor ancak yakınınızın bir şakası değil de virüs ise sisteme bulaşmış olma ihtimali yüksek görünüyor. Farklı bir fllash belleğe önemli dosyalarınızı kopyalayıp sistem de dahil olmak üzere format atmanız iyi olacaktır. Aksi durumda bilgilerinizin çalınma ihtimali de var. Temiz format dışında bir çözüm zor gibi. Kurulumdan sonra önerilen, kaliteli bir antivirüs yükledikten sonra dosyalarınızı taratıp sisteme geri yükleyebilirsiniz.
Flash bellek olsa yaparımda yok.

Geri
Yukarı