D.O.C.p açılınca VRAM renge dönüyor

Enisyln

Hectopat
D.O.C.p acinca VRAM sarı renge dönüyor. Sistemimde bir drop ve donma sorunu var yüksek FPS'e ragmen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Rx5500 xt 4g , Ryzen 5600 , asus prime b550 m-k , ddr4 16 gb hyperx furry ram , 240 gb ssd , 1tb hd

Sistemim yüksek fps olmasına rağmen 300 den 280 bile olsa donmalar takılmalar hissediyorum bi sıkıntı var öncesinde yoktu biosda gezerkende d.o.c.p acınca vram sarı renge döndüğünü farkettim onla ilgili olabilir mi diye düşünüyorum değilsede problemi nasıl düzeltebiliriz

RX5500 XT 4G, Ryzen 5600, ASUS Prime B550 M-K, DDR4 16 GB HyperX furry RAM, 240 GB SSD, 1TB HD.

Sistemim yüksek FPS olmasına rağmen 300'den 280 bile olsa donmalar takılmalar hissediyorum bir sıkıntı var öncesinde yoktu BIOS'da gezerkende d.o.c.p acınca VRAM sarı renge döndüğünü fark ettim onunla ilgili olabilir mi diye düşünüyorum değilsede problemi nasıl düzeltebiliriz.

Bende R5 2600 RX 580 ikilisini kullanıyorum bende de drop vardı çok uğraştım şu an nispeten çözdüm sayılır.

Öncelikle yapman gereken şey benim gördüğüm adrenalin ayarlarından V-Sync'e ait tüm her şeyi kapatman gerekiyor sonrasında Ryzen Master indirip Game modda kullanman gerekiyor, RAM konusu ise önce RAM'leri Memtest ile test etmen gerekiyor sorun var mı yok mu bilmen gerekiyor ki onu aradan çıkart, sıcaklık değerleri en önemli şeyler hadi diyelim onlarda normal, FPS yüksek ama drop var diyorsun bunun sebebi %1 FPS'in düşük olması ve bunun en büyük kaynağı depolama oluyor genelde sistemde bir sorun yok ise, sistemdeki depolamaların sağlık durumu nedir? DOCP açtığın zaman VRAM'lerin sarı olduğunu söylemişsin o kısmı anlayamadım nerede sarı oluyor tam olarak? Ve ekran kartı VRAM'lerinden bahsediyorsan DOCP ile onların bir alakası yok bunu da bir sorun olarak ele alabiliriz, kullandığın Windows'un durumuda önemli, dün birisine teknik destek verdim ve bilgisayarından tam olarak 6 tane trojan sildim sende de buna benzer şeyler olabilir Görev Yöneticisi'nden başlangıç kısmını kontrol edebilirsin, bunların dışında BIOS güncellemesi en önemli şeylerden birisi son sürüm değil ise onu da güncelleyebilirsin.

BIOS güncelledim fakat daha fazla drop yaşadığım için düşürdüm onun dışında SSD'ye kurulu her şeyim sağlık 73 iyi gözüküyor yazma okumada problem yok sıcaklıklara baktığım zaman gene normal olması gerektiği gibi, DOCP'a gelirsem BIOS'tan 3200 MHz çekmek için DOCP'den seçiyorum ve RAM'lerim 3200 MHz geldiği zaman VRAM sarı renge dönüyor lakin default ya da DOCP açınca bir perforamans farkı yaşamadım takılmalar devam ediyor FPS 300 sabit kullanıyorum 280 olsa bile sürekli bir takılma var Ryzen Master'i deneyeceğim şimdi bir de. 2 hafta öncesine kadar hiç problem yaşamadım hep akıcı bi şekilde kullandım tek yaptığım termalleri yenileyip güncellemeleri atmamdı şimdi denemediğim driver yada kaç kere format attım ben bile bilmiyorum :d

BIOS güncelledim fakat daha fazla drop yaşadığım için düşürdüm onun dışında SSD'ye kurulu her şeyim sağlık 73 iyi gözüküyor yazma okumada problem yok sıcaklıklara baktığım zaman gene normal olması gerektiği gibi, DOCP'a gelirsem BIOS'tan 3200 MHz çekmek için DOCP'den seçiyorum ve RAM'lerim 3200 MHz geldiği zaman VRAM sarı renge dönüyor lakin default ya da DOCP açınca bir perforamans farkı yaşamadım takılmalar devam ediyor FPS 300 sabit kullanıyorum 280 olsa bile sürekli bir takılma var Ryzen Master'i deneyeceğim şimdi bir de. 2 hafta öncesine kadar hiç problem yaşamadım hep akıcı bir şekilde kullandım tek yaptığım termalleri yenileyip güncellemeleri atmamdı şimdi denemediğim driver ya da kaç kere format attım ben bile bilmiyorum :d

Hocam 73 kötü bir değer bu arada değişim vakti gelmiş, CPU-Z bellek kısmından RAM'lerin modeline bakıp ikisinin aynı olup olmadığına bakabilirsin, ben aynı sanıyordum meğerse birisi 3200 diğeri 3000 falanmış ama ben XMP açınca sorun yaşamıyorum senin yaşaman biraz saçma olmuş.

Hocam 73 kötü bir değer bu arada değişim vakti gelmiş, CPU-Z bellek kısmından RAM'lerin modeline bakıp ikisinin aynı olup olmadığına bakabilirsin, ben aynı sanıyordum meğerse birisi 3200 diğeri 3000 falanmış ama ben XMP açınca sorun yaşamıyorum senin yaşaman biraz saçma olmuş.

RAM'ler aynı ondan eminim lakin hani güncelleme yapmadan önce bile 73'lük bir SSD ile akıcı oynayabiliyordum ne oldu anlamadım.

RAM'ler aynı ondan eminim lakin hani güncelleme yapmadan önce bile 73'lük bir SSD ile akıcı oynayabiliyordum ne oldu anlamadım.

Düşük bir ihtimal güncelleme sırasında ömrü daha da kısalmış olabilir, ne güncellemesi yaptın?

Ekran kartı ve Windows güncellemesi + BIOS.

Windows güncellemesi düşürmüş olabilir, eğer Windows uygulamalarını kullanmıyor isen Custom OS tavsiye ederim zamanında uzun süre birçok OS denemiştim hepsi orijinal Windows'a fark atıyor.

Geri
Yukarı