Rehber Dahili ekran kartı kullanan oyunu harici ekran kartına geçirme rehberi!

kuanbey

Hectopat
Makaleler
2
Selamlar arkadaşlar, Sosyal'de özellikle FPS'im düşük gibi konuların genellikle çözümü işlemcide bulunan dahili grafik biriminin harici ekran kartı tarafından işlenmesine ayarlamak oluyor. Bunun için detaylı bir rehber hazırlamak istedim, umarım yardımı dokunur :).

1- Masaüstünde boş bir alana sağ tıklayarak "Görüntü Ayarları" sekmesine tıklıyoruz.

1658395645248.png

2- Açılan pencerenin en sonuna inerek "Grafik Ayarları" yazısına tıklıyoruz.
1658395733805.png

3-Tercihinizi ayarlamak için bir uygulama seçin kısmından "Masaüstü Uygulaması" kısmına tıklayın.

(İndirdiğiniz oyun,uygulama Microsoft Store üzerinden indirilmiş ise tercih kısmını "Microsoft Store Uygulaması" olarak ayarlamanız gerekiyor.)

1658395965990.png

4- Göz at tuşuna tıklayarak oynadığınız oyunun exe dosyasını seçmeniz gerek. Oynadığınız oyunun exe dosyasını bulmakta zorlanıyorsanız görev yöneticisinden yardım alabilirsiniz.

(Bazı oyunlarda istisnalar olabiliyor, hatırladığım kadarıyla minecraft bir JAR dosyası üzerinden seçiliyordu.)

1658396234918.png

Resimde belirttiğim görev yöneticisinden yardım alma bu şekilde oluyor. İstediğiniz oyuna sağ tıklayarak dosya konumunu aç diyerek oyunun exe dosyasını rahatlıkla bulabilirsiniz.

5- (Görev Yöneticisi ile yapanlar için!) Klasör adres çubuğundan oyunumuzun/uygulamamızın exe'sinin bulunduğu lokasyonu kopyalıyoruz.
1658396522162.png

Kırmızı ok ile belirttiğim kısma bir kere tıklayıp dosya lokasyonu belirdikten sonra CTRL+C kombinasyonunu kullanarak kopyalıyoruz. Sonrasında göz at tuşuna tıklayıp kopyaladığımız dosya lokasyonunu yukarıdaki klasör adres çubuğuna yapıştırıp exe dosyamızı seçiyoruz.

6- Altta beliren oyunumuzun üstüne tıklayarak seçenekler tuşuna basıyoruz, sonrasında istediğimiz grafik işlemciyi seçip kaydediyoruz.

1658396771884.png

Bu işlemleri tamamen doğru yapıp hâlâ istediğiniz GPU üzerinden çalışmıyorsa oyununuz/uygulamanız Güç seçenekleri üzerinden bulunduğunuz planı düzenle diyerek "Değiştirebilir Dinamik Grafikler" kısmından prize takılı veya bataryada artık nasıl kullanıyorsanız iki seçenek var;

1- Güçlü GPU kullanılıyor düşüğe geçirmek istiyorsanız Performans'ı en üst düzeye getirden, Güç tasarrufunu en iyi duruma getir yada Performansı en iyi duruma getir olarak değiştirin. (Çoğu modelde performansı en iyi duruma getir işe yarıyor ancak işe yaramayanlar Güç tasarrufunu en iyi duruma getir olarak ayarlarlayınca muhtemelen sorun düzelecektir.)

2- Düşük GPU kullanılıyor Güçlüye geçmek istiyorsanız yine aynı yerden Performans'ı en üst düzeye getir olarak ayarlayın sorun muhtemelen çözülecektir.

1658397558745.png

Nadiren de gördüğüm bir hata türü var son adım da bahsettiğim seçenekler tuşuna basıldığında Güçlü yada Düşük GPU orada gözükmüyor tek GPU var iki seçenekte de öyle durumlara farklı hatalar sebep olabiliyor. Böyle bir sorunda konu açıp beni etiketlerseniz elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

Rehberimiz bu kadardı umarım yardımcı olabilmişimdir, iyi sosyaller diliyorum :)

Dosya Ekleri

• 1658396503714.png
    1658396503714.png
    72 KB · Görüntüleme: 39
Böyle kullanmak daha iyidir ama her oyunda işe yaramıyor. Bazı oyunlarda hata alacaksınız muhtemelen ve entegre grafik ile çalıştırmak gerekiyor. Entegre grafik ile çalıştırdıktan sonra tekrar kendi otomatik hariciye geçiyor. Sorunu yaşayanlar denesinler. Sırf bu yüzden Unity hatası vs. alıyordum. Ekran kartının programında otomatik bıraktım sadece. Pilden yüksek performansı seçin.

MUX Switch olmayan laptoplarda hariciyi seçmemize rağmen yine de dahili ekran kartından da çekiyor güç. Bu saydığınız şeylerle tam verim hariciden alabilir miyiz?

Böyle kullanmak daha iyidir ama her oyunda işe yaramıyor. Bazı oyunlarda hata alacaksınız muhtemelen ve entegre grafik ile çalıştırmak gerekiyor. Entegre grafik ile çalıştırdıktan sonra tekrar kendi otomatik hariciye geçiyor. Sorunu yaşayanlar denesinler. Sırf bu yüzden Unity hatası vs. alıyordum. Ekran kartının programında otomatik bıraktım sadece. Pilden yüksek performansı seçin.
O hataları duymuştum ancak özellikle oyunlarda düşük kare sorunu can sıkıcı oluyor. Kimi bilgisayar düşük GPU kullanıp alabileceği performansın onda birini alamıyor. Senin bahsettiğin hatalar çok nadir gerçekleşiyor ancak olabilir yani. Hiç bir yazılımla müdahale etmeyip Windows'un kararına bırakırsan benim laptop Cyberpunk'ı Vega 8 ile açar :D.

MUX Switch olmayan laptoplarda hariciyi seçmemize rağmen yine de dahili ekran kartından da çekiyor güç. Bu saydığınız şeylerle tam verim hariciden alabilir miyiz?
Evet, konu zaten MUX Switch olmayan bilgisayarlar üzerine açılmış bir konu eklemeyi unutmuşum.

Yeni konular

Geri
Yukarı