Dahili Intel grafiği tamamen iptal etmek mümkün müdür?

musallat.exe

Decapat
Laptopumdaki işlemcinin grafik birimi yandı, sadece harici GPU ile kullanabiliyorum. HD Graphics sürücüsü kazara yüklenince laptop siyah ekrana düşüyor. Dahili görüntü bağdaştırıcısını tamamen iptal etmenin bir yolu var mı acaba? Örneğin bazı laptop işlemcilerinde grafik birimi bulunmuyor ve sadece harici ekran kartını kullanıyor. Yardıma ihtiyacım var.

1713470338626.png

Güvenli Mod'la girin öncelikle ve sonrasında cihazı etkinleştir yazan yerde devre dışı bırak yazar oradan basın ve normal modda yeniden başlatın ancak dahili grafikte arıza olması ihtimali çok düşük. Direkt işlemcide sorun vardır ama o zamanda zaten cihazın hiç çalışmaması gerekir. BIOS'tan da bazı cihazlarda kapatmak mümkün, kontrol edebilirsiniz. Bazı cihazlarda bazı fonksiyonlar çalışmaz bu devre dışı bırakma durumunda mesela ben bu görüntüyü 2012 Retina MacBook Pro'dan aldım ve bu şekilde Windows veya herhangi bir OS kullanıyorken ekran parlaklığını ayarlayamıyorum. Bazı cihazlarda direkt görüntüde gelmeyebilir veya HDMI, VGA vs gibi çıkışlardan görüntüde alınamayabilir deneyerek öğrenirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop modeliniz nedir? iGPU yansa muhtemelen CPU arızası da alırdınız. Farklı bir şey kaynaklı olabilir. MUX veya Optimus bypass ile kapatılabilir, cihazı kaldırmak sorunlara yol açar. Optimus bypass yöntemi ise eğer harici GPU üstüne bağlı bir görüntü çıkışı varsa, o çıkış üstünden monitöre takıp laptop paneli kapatılarak yapılıyor.

Laptop modeliniz nedir? iGPU yansa muhtemelen CPU arızası da alırdınız. Farklı bir şey kaynaklı olabilir. MUX veya Optimus bypass ile kapatılabilir, cihazı kaldırmak sorunlara yol açar. Optimus bypass yöntemi ise eğer harici GPU üstüne bağlı bir görüntü çıkışı varsa, o çıkış üstünden monitöre takıp laptop paneli kapatılarak yapılıyor.

i7 7700HQ + 940M. Herhangi bir şekilde Intel grafik aktif olduğu anda siyah ekrana düşüyor cihaz. Son çare olarak Windows Update'i Windows'tan tamamen kaldırdım, bu şekilde kasmadan video izleyebiliyorum fakat klasörlerde akıcı geçiş olmuyor, klasik driversiz PC gibi davranıyor yani. Şu anda Valorant indiriyorum, eğer bu şekilde oyuna giremezsem önerdiğiniz çözümlere ihtiyacım olabilir.

NVIDIA Denetim Masası'ndan PhysX yapılandırması sekmesine girip ekran görüntüsü atar mısınız?

MUX olmayan PC'lerde harici grafik birimi şöyle çalışıyor. Veriler işlenmesi için harici GPU'ya gönderiliyor harici GPU verileri işleyip dahili GPU'ya gönderiyor dahili GPU da bunu laptopun ekranına veriyor yani işin özü dahili grafik olmadan görüntü alamazdın hariciden. MUX olsaydı dahili grafik birimi aradan çıkmış olurdu o zaman normal kullanırdın. Dahili grafik birimin yanmış olamaz. DDU ile sürücüyü silip tekrar kurmayı denesene.

MUX olmayan PC'lerde harici grafik birimi şöyle çalışıyor. Veriler işlenmesi için harici GPU'ya gönderiliyor harici GPU verileri işleyip dahili GPU'ya gönderiyor dahili GPU da bunu laptopun ekranına veriyor yani işin özü dahili grafik olmadan görüntü alamazdın hariciden. MUX olsaydı dahili grafik birimi aradan çıkmış olurdu o zaman normal kullanırdın. Dahili grafik birimin yanmış olamaz. DDU ile sürücüyü silip tekrar kurmayı denesene.
Defalarca kez denedim lakin intel grafik sürücüyü kurduğum anda siyah ekrana geçiyor.

NVIDIA Denetim Masası'ndan PhysX yapılandırması sekmesine girip ekran görüntüsü atar mısınız?
Buyrun hocam.

Dosya Ekleri

• IMG_5716.jpeg
    IMG_5716.jpeg
    370,4 KB · Görüntüleme: 10
Optimus baypass işini yapamazsınız çünkü port yok. MUX zaten yok cihazda. Kapatma yolu yok başka.

Optimus baypass işini yapamazsınız çünkü port yok. MUX zaten yok cihazda. Kapatma yolu yok başka.

Anladım hocam, şu anlık elimdeki en iyi çözümü paylaşayım ki en azından benim durumumdaki dahili GPU'su yanmış başkalarının işi görülsün.

Harici ekran kartının sürücüsünü kurduktan sonra dahili Intel grafik birimini devre dışı bıraktım, bu kısım çok da önemli değil reboot sonrası geri geliyor). Windows Update'i tamamen kapattım ve işlemcinin GPU driveri kurmasını engelledim. Ardından NVIDIA denetim masasından PhysX yapılandırmasından harici GPU'yu seçtim. 3D ayarlar kısmından da yüksek performanslı NVIDIA işlemcisini seçtim. Fakat yine de bu şekilde oyun oynanmıyor, 2 FPS oluyor. Sadece video falan izlenebilir sanırım.

Son kez düzgünce driveri kurdum ve sonuç, yine siyah ekran. Ne yapacağımı bilmiyorum bunun tamiri mümkün müdür?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı