Dahili ve harici ses kartı farkları nelerdir?

atalay öz

Hectopat
Daha fazla  
Bir ses aşığı olarak kaliteli bir ses kartı arıyorum. Dahili ses kartı ile harici ses kartı arasında ne gibi farklılıklar bulunur?
Eğer dahili ses kartı kullanırsam ekran kartının bir bölümünün önü ciddi bir şekilde kapanacağından ekran kartının ısınacağını biliyorum.
Peki ya harici kullanırsam? Ses kalitesi arasındaki farklar neler olacaktır? Ses kartı kullananların düşüncelerini ve deneyimlerini merakla bekliyorum.

Kulaklık: Hyper X Cloud revolver (s modelinden farkı kablosunda 7.1 ses kartı yok).
Bunu belirtme sebebim kesinlikle reklam ve öneri değildir, "onun yerine daha iyi bir kulaklık al" gibi bir yorum görmemek içindir.

Birçok yeni anakartlarda zaten gayet yeterli düzeyde bi ses kartı kullanılıyor harici ses kartları profesyoneller için üretilmiştir oyun için değil. Oyunlarda maksimum performans için "gerçek" 7.1 ses sürücülü bir kulaklık almanız gerekiyor onların fiyatlarıda uçuk seviyedeler zaten. Sadece oyun baz alarak konuştum fakat yinede sonucu değiştirmeyecektir. Ayrıca kulaklığınız usb girişliyse ucundaki dönüştürücüde sanırım ufak bi kart kullanılıyor diye biliyorum Sanal sürücü olduğu için 7.1 i windows üzerinden aktifleştirmeniz gerekiyor ha birde eğer gerçekten ses olayına aşıksanız windows store'dan dolby acces satın alın ve sesin doruklarına çıkın :) Birde müziklerde 7.1 çalışmadığını benden iyi biliyorsunuzdur zaten kayıtlar stüdyo kayıt olduğu için"stereo" kayıt ediliyor

TUF B450M-PLUS GAMING anakarta sahibim. İçerisinde DTS destekli bir ses yongası zaten mevcut.

dts 1.PNG

dts 2.PNG

7.1 olursa iyi olur, olmazsa da pek aradığım bir şey değil. Ses kalitesine önem veriyorum kulaklıkların içerisindeki dahili olan, değiştirilmeyen ses kartlarından, bunların uçuk fiyatlı olan pazarlarına girişmektense kendi denkleştirici ayarlarımı rahatça yapabileceğim kaliteli bir ses kartı arıyorum. Elektro gitarımı bilgisayar üzerinden çalıyorum (USB uçlu kablosu ile bağlıyorum) müzik sesi benim için daha ön planda zaten.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.
Bu videoda kendisi ASUS X99 anakart üzerinden bu sesi elde ediyor.
Anakart üzerinden böyle bir kalite alabiliyorsam orta-iyi seviye bir ses kartı ile en az bunun kadar iyi alabilirim diye tahmin edebiliyorum. Zaten bu anakart hiç ucuz değil.
Not: Dediğiniz yazılım DTS hem deaktive hem de aktive ederek test ettim ne yazık ki bende kötü bir ses kalitesi ve yankıya sebep oldu.
TUF B450M-PLUS GAMING anakarta sahibim. İçerisinde DTS destekli bir ses yongası zaten mevcut.

dts 1.PNG

dts 2.PNG

7.1 olursa iyi olur, olmazsa da pek aradığım bir şey değil. Ses kalitesine önem veriyorum kulaklıkların içerisindeki dahili olan, değiştirilmeyen ses kartlarından, bunların uçuk fiyatlı olan pazarlarına girişmektense kendi denkleştirici ayarlarımı rahatça yapabileceğim kaliteli bir ses kartı arıyorum. Elektro gitarımı bilgisayar üzerinden çalıyorum (USB uçlu kablosu ile bağlıyorum) müzik sesi benim için daha ön planda zaten.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.
Bu videoda kendisi ASUS X99 anakart üzerinden bu sesi elde ediyor.
Anakart üzerinden böyle bir kalite alabiliyorsam orta-iyi seviye bir ses kartı ile en az bunun kadar iyi alabilirim diye tahmin edebiliyorum. Zaten bu anakart hiç ucuz değil.
Not: Dediğiniz yazılımları DTS (anakart üzerindeki) hem deaktive hem de aktive ederek test ettim ne yazık ki bende kötü bir ses kalitesi ve yankıya sebep oldu.

Tekrardan merhaba,

Bırakmış olduğum linkteki uygulamayı kullandınız değil mi ?
Çünkü anakartınızda bulunan DTS çok güncel değil bu yüzden ordan yaptığınız ayarlar ile kaliteli bir ses alamayabilirsiniz fakat yukarıda bırakmış olduğum linkteki "Dolby Acces" programı ile ses kaliteniz çok daha büyüleyici şekilde artması gerekiyor. Sizin kulaklığınız benim kulaklığımdan kat kat daha iyi olmasına rağmen ses kalitesinde düşüklük veya herhangi bir yankıya sebeb olmaması gerekiyor. Dolby Acces içerisinden müzik,oyun,genel,sinema tarzı modlar bulunuyor bu modlardan birisini seçtiğiniz an ses kalitesinde değişim görmeniz gerekiyor.
Ayrıca "DTS Sound" Microsoft Store içerisinde Dolby Accesten daha iyi değil diye düşünüyorum ikisinide kullandım fakat Dolby bir tık daha doygun verdi müziklerde,oyunlarda olan sesleri
Yinede hala bir ses kartı almak istiyorsanız bilgisayara takılan en iyi ses kartı olarak Asus STRIX SOAR DAC diye biliyorum yanlış bilgi vermek olmasın 900TL bandında bir üründür kendisi fakat jac girişli olduğu için kulaklıktaki usb linkinizi usb to jac olarak değiştirmeniz gereken bir aparatta satın almanız gerekiyor. Yinede bukadar büyük maliyete girmenize gerek olacağını sanmıyorum Dolby Acces kullandıktan sonra..

Son düzenleme:
Kullandım sanki yalancı tatlı tadında gibi, equalizer ve ses efekti değişimi yapıyor nasıl anlatacağımı bilmiyorum da seni içine çeken bir sesi duyamıyorum. Asus'un ses kartından herkes memnun değil hiç de dinleyemedim için bir yorum yapamıyorum. Yazılımın sana verebileceği ile donanımın desteklediği ses ile arada ciddi bir fark oluyor haliyle.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı