Darboğaz nasıl anlaşılır?

İşletim sistemi
Windows 10

asdigo

Picopat
Daha fazla  
RAM
2x8gb 1600mhz cl11 kingston
SSD veya HDD modeli
sandisk 500gb SSD
Ekran kartı
MSI Aero GT 1030 gddr5 2gb ITX
Anakart
Gigabyte GA-H61M-S2PV rev2.2
İşlemci
I3 3220
Şuan aklıma takıldığı için soruyorum.

Horizon Zero Dawn için low ayarda GPU ve CPU kullanımı 100% gibi gösteriyordu. FPS ise 12~18 arası idi.
Bugün ise "pc builds" sitesinin "fps calculator" bölümünü gördüm. Bu sitede low ayarda ortalama 20 fps yazıyordu. GPU ve CPU kullanımı ise şöyleydi:
Screenshot_20220308-212359.png
Darboğaz olabileceğini söylüyordu.
Screenshot_20220308-212436.png
Ben işlemci yükseltirsem siteye göre bayağı artıyor çünkü GPU kullanımı 100% seviyesine ulaşıyor.

Sonuç olarak bende zaten GPU için 100% kullanım gösteriyordu. Ne demek oluyor bu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an aklıma takıldığı için soruyorum.

Horizon Zero Dawn için Low ayarda GPU ve CPU kullanımı 100% gibi gösteriyordu. FPS ise 12~18 arası idi.
Bugün ise "PC builds" sitesinin "FPS calculator" bölümünü gördüm. Bu sitede Low ayarda ortalama 20 FPS yazıyordu. GPU ve CPU kullanımı ise şöyleydi:
Eki Görüntüle 1326200darboğaz olabileceğini söylüyordu.Eki Görüntüle 1326201 ben işlemci yükseltirsem siteye göre bayağı artıyor çünkü GPU kullanımı 100% seviyesine ulaşıyor.

Sonuç olarak bende zaten GPU için 100% kullanım gösteriyordu. Ne demek oluyor bu?

GPU yükü %99 ise darboğaz yok kısaca.

Eğer ekran kartı kullanımı işlemci kullanımının çok altındaysa görseldeki gibi darboğaz yaşıyorsunuz demektir.

bottleneck.png

Teşekkürler cevabınız için ama biliyordum işlemci ne kadar, boşta kalırsa o kadar az darboğaz olduğunu.

Hocam o tarz sitelere pek güvenmeyin. Ne kadar darboğaz olduğunu en iyi şekilde anlamak için kendiniz test yapın ve değerleri kontrol ediniz.

Teşekkürler cevabınız için ama biliyordum işlemci ne kadar, boşta kalırsa o kadar az darboğaz olduğunu.

Öyle değil. Mesela GPU kullanımı %99 ve işlemci kullanımı %80'lerde. Böyle bir kullanımda darboğaz diyemezsin. İşlemci ekran kartıyı besliyor fakat oyun açık dünya, çok işlem gerektiren ise işlemci kullanımı yüksek olması normaldir.

Geri
Yukarı