Darboğaz nasıl anlaşılır?

srknbrbr

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar PUBG de 2K da durum bu takılma vs yok sıkıntı yok yanı oyunda oynarken, sadece merak ettiğimden soruyorum,
İşlemci mi %90 olursa ekran kartı %50 olursa darboğaz olur?
Şu an yüksek ayarlarda 2K da durum bu sistem 32 GB RAM 5600MHz.
İşlemci R5 7500F 5.5GHz de çalışıyor ama yüzdesi düşük ona kafayı taktım☺️
İşlemci güçlü diye mi çok yorulmuyor?

Dosya Ekleri

• IMG_1600.jpeg
    IMG_1600.jpeg
    139,6 KB · Görüntüleme: 73
Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz var demek için %90+ işlemci kullanımı ve %70- ekran kartı kullanımı olması gerekir, bu durum da sizde yok. İşlemciniz çok daha güçlü ekran kartlarını kaldırabilir. Takılmalar falan oluyorsa pubg nin kötü optimizasyonu ile alakalı.

Son düzenleme:
Darboğaz senin görselde yaşanan şeydir. Ekran kartı %91 kullanılıyor bu da işlemci o ortamda kısmen yetersiz anlamına gelir. 7800X3D alırsan %99'a yapıştırır kendisini ekran kartı, bu da sıfır darboğaz demektir.

Ekran kartı %99 olduktan sonra işlemci %99 olsa bile darboğazdan söz edilemez.

Gerçekten tam RTX 3060'a göre işlemci.

İşin teknik kısmına indiğimizde bu sonuç çıkıyor karşımıza. Tabii kim PUBG oyununda ekran kartının %99 beslenmesini ister o da ayrı konu. Beni daha çok 7500F'in hepi topu 125 kare çizdirebilecek kapasitede olması şaşırttı.

PUBG işlemci darboğazı için baz alınacak bir oyun değil bence. Kendisi ilk çıktığı günden beri optimizasyon olarak sorunlu. Günümüz ekran kartlarına göre grafik kalitesi de düşük kaldığı için işlemci darboğaz yapıyor gibi geliyor. Bunu güncel oyunlarda test etmek gerekir diye düşünüyorum. RTX 3060 bütçesinde R5 7500F yeterince güçlü bir işlemci.

Darboğaz var demek için %90+ işlemci kullanımı ve %70- ekran kartı kullanımı olması gerekir, bu durum da sizde yok. İşlemciniz çok daha güçlü ekran kartlarını kaldırabilir. Takılmalar falan oluyorsa pubg nin kötü optimizasyonu ile alakalı.
teşekkür ederim.

Çoğu senaryoda ekran kartı kullanımı yüzde 90 altına düşmüyorsa darboğaz yok demektir.

Bir de 2K kullanıyorsun, o işlemciye 3 tane 3060 taksan yine darboğaz yapmaz.

Evet.
teşekkürler.

Çoğu senaryoda ekran kartı kullanımı yüzde 90 altına düşmüyorsa darboğaz yok demektir.

Bir de 2K kullanıyorsun, o işlemciye 3 tane 3060 taksan yine darboğaz yapmaz.

Evet.

@kino

arkdaşın dediğini bakarsan darboğaz var diyor?benmi yanlış okudum?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı