Darboğaz nedir?

Agile3bottleneck.png-550x0.png

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki "darboğaz" denen sorun sadece işlemci ve ekran kartı arasında gerçekleşen bir sorun değildir. Ekran kartı ve işlemciyle beraber fiziksel bellek (RAM), harddisk, SSD ve verimsiz güç kaynakları darboğaza sebebiyet verebilir. Uzun uzun ve çok daha detaylı örnekler vererek yazmak isterdim fakat sade dil ile yazmam herkes için daha açıklayıcı olacaktır.

Darboğaz Nedir?​

Bir işin girdi ve çıktısı arasında yaşanan kayıp zamanın adı tam olarak darboğazdır. Buna sebep olan faktörlerin başında yüksek donanım gücü karşısında zayıf kalan donanımdır. Zayıf donanım yüksek güçlü donanımı her zaman frenleyecektir. Örnek verecek olursak GTX 1080 ekran kartıyla 2 GB 800 MHz fiziksel belleği aynı anakart üzerinde kullanıyorsunuz. Yada işlem gücü yüksek bir sistemde 3DS MAX'de çizim ve render işleminde SATA II destekli aktarım hızı yavaş bir harddisk ile çalışıyorsunuz. İşte bu tür donanım gücü dengesizliği iş çözümünün süresini geciktireceği için donanım tercihi yaparken terazi kefelerini mümkün olduğunca eşit tutmamız gerekiyor.

Adsız.png

Olayın biraz daha detayına bakalım

İşlemci ve ekran kartıyla yola çıkalım. Oyunumuz yapılması gereken işleri derleyerek işlemcimizin kapısını çalar ve ondan bu işleri hesaplamasını ister. İşlemci bu hesapları eksiksiz yapar ve bilgileri grafik işlemciye yani ekran kartına gönderir. Grafik işlemcimiz ortamın koordinatlarını hesaplar ve hemen monitöre gidecek olan görüntünün çizimini yapmaya başlar. Bu eylem ardı ardına ve denge içerisinde tekrarlanırken yeterli güce sahip olmayan işlemcimiz ekran kartımızın iş hızına yetişemiyor. Bu sebeple oyun deneyimi ciddi şekilde sekteye uğruyor. Bu da FPS düşüşleri ve sadece geometrik çizimleri yapılmış dokusuz kare (artifact) sorunlarını beraberinde getiriyor.

11.jpg

Darboğaz olup olmadığını nasıl anlarım?

Hangi yazılımda ya da hangi oyunda faaliyet gösteriyorsanız bilgisayarınız yük altındayken işlemci, sabit disk, fiziksel bellek ve grafik işlemcinizin kaynak kullanımını eş zamanlı olarak kontrol edin. Mesela ekran kartınızın kullanımı %50-%60 düzeyinde ve işlemcinizin kullanımı %95 %100 civarlarında. İşlemcinizin yoğun yük altında olduğunu ve oyun yazılımının derlemiş olduğu işleri gerekli zaman zarfında grafik işlemciye gönderemeyip yavaş kaldığını göreceksiniz. Bu sabit disk ve RAM içinde geçerlidir.

Darboğazın önüne nasıl geçilir?

Genelde çoğu kullanıcı ekran kartının darboğaza uğramaması için işlemci seçimine daha ağırlıklı bütçe ayırır. Bu düşünce doğrudur fakat genelde diğer bileşenler için az bir bütçe kalır ve kullanıcı bu durumdan pek endişelenmez. Veya eski sisteminin işlemci ve ekran kartını yükseltmek isteyen kullanıcılarda olabilir. Bu seferde RAM, güç kaynağı ve sabit disk bu yüksek donanımların hızına eşlik edemeyebilir. Donanım seçimi yapacaksak ve söz konusu darboğaz ise donanımlarımız birbirleriyle yük alışverişini mutlaka eş zamanlı yapacak güçte olmalı. Çözüme gelecek olursak en yaygın kullanılan yöntemlerden birisi hız aşırtma veya voltaj arttırma (overclock). Destekli ekran kartınıza ve kilit çarpanı açık işlemcilerinize overclock yapıp darboğazdan bir nebze kurtulabilirsiniz.

kE4ZnA.png

Olayı genel olarak incelediğimizde elde edeceğimiz sonuç donanımlar arası dengeyi korumak olacaktır. Ayrıca donanımların tükettiği güce göre darboğaz hesaplaması yapmak ciddi şekilde yanıltıcı sonuçlar doğuracaktır. Bir donanımın tükettiği güçten ziyade yaptığı iş hesaba katılarak darboğaz hesaplaması yapılmalı. Darboğaz hesaplaması birazda donanımları tanımak ve donanımlara yeterli düzeyde hakim olmayı gerektiriyor. Darboğaz ile ilgili kafasında soru işaretleri olan arkadaşlar çekinmeden konu altında sorular sorabilir ve donanım özelliklerini belirterek olası darboğaz sorunu için cevap arayabilirler.

Biraz hort gibi olacak ama, AMD a8-9600, 2133 MHz 8 gb ram, Galax Gtx1050 2GB kullanıyorum, Gta V'de işlemci kullanımı %90 ekran kartı ise %60, bu neyden kaynaklıdır?

Merhabalar.
Benim sistemimde şöyle bir sıkıntı var. Sizinde dediğiniz gibi darboğazın ekran kartından olduğunu sanıyordum, gittim MSI Gaming X 1060 6G aldım, bu seferde işlemcim darboğaza düştü kanısına vardım fakat sadece işlemci almak yerine hem anakart alayım hemde işlemci diye düşündüm. Bi aralarda sistemi satmayı düşünüyordum darboğaz yüzünden.
Sistemimimi sayfanın altına ekleyeceğim.

Şöyle bi derdimi anlatayım birde.
Malumunuz PUBG herkesi çileden çıkaran bir oyun yer yer FPS dropları yaşayan arkadaşlar var fakat benim yaşadığım FPS drop 20 30 değil. Şöyleki uçaktayken 200leri görüyor, haritaya ilk düştüğümde 120lere düşüyor sonrasında yükseliyor. Böyle olduğunda problem yok ama 30a düşmesi çok can sıkıcı olabiliyor benim için. Hele ki 10 15 kişinin olduğu yere hiç atlamayayım yerlerde sürünüyorum. Sistemimde şöyle birşey farkettim anakartım 2133 frekansında RAMlerde 2400Mhz. Şimdi pubg 16gb ram kullanmadığı için 8 gb 2133 de çalışıyor bununda etkisi olacağını düşünüyorum.
Sizin görüşleriniz nedir bu konuda?

İ5 6500 Skylake 3.2ghz
MSI B150M BAZOOKA
Gskill Ripjaws 2x 8gb 2400Mhz RAM
MSI GAMİNG X 1060 6GB
Kasa Zalman Neo 11 700w psu
Samsung 850Evo 120Gb SSD
1TB HDD 7200Rpm

Aşağıda belirttiğim sistemde PUBG oynarken donmalar ve fps yerlerde çıldırmaya ramak kaldı. Bu işin ehli üstatlar lütfen bana bir çözüm söyler misiniz ?

MSI B250m Mortar İntel Anakart
Intel Core 7600 3.5 GHZ İşlemci
Kingston Hyperx Fury 8 gb 2400 mhz Ram
MSI Geforce GTX1060 6 GB ARMOR OC Ekran Kartı
Sandisk Ultra II 240 GB SSD 550-500

@Zaragoss Öncelikle yeni bir konu açmalısın, beni etiketle yardımcı olurum.

Ayrıca sadece sistem özellikleri de yetmez. MSI Afterburner ile oyun için sıcaklıkları ve kullanım değerlerini atmalısın ki bir yorum yapabilelim. Öbür türlü PC'nin sorununu bilmemiz için büyücü olmamız lazım :)

@Zaragoss Öncelikle yeni bir konu açmalısın, beni etiketle yardımcı olurum.

Ayrıca sadece sistem özellikleri de yetmez. MSI Afterburner ile oyun için sıcaklıkları ve kullanım değerlerini atmalısın ki bir yorum yapabilelim. Öbür türlü PC'nin sorununu bilmemiz için büyücü olmamız lazım :)
Nasıl konu açılır bilmiyorum yardımcı olur musun ?

Dosya Ekleri

• msiafterburn.jpg
    msiafterburn.jpg
    37,8 KB · Görüntüleme: 112
gtx 970 için ryzen 5 3600 aldım fakat darboğaz olur diyolar bu doğru mu.
darboğaz ekran kartın dusuk kalır diyorlar sizce doğrumudur. internetten testine baktım pubg de 100 fps nin altına inmiyor ortalama 120 . ben yayın için dusunuyorum ama ekran kartım yetersiz kalırmı. beni 1 sene idare etsin yeter

@Starmen Yanlış anlamışsınız. İşlemciniz çok güçlü olduğundan o ekran kartı biraz düşük kalabilir demişler. Yani daha üstünü de takabilirsin demeye çalışmışlar. O işlemci ve ekran kartı ile darboğaz olmaz merak etme :)

Merhaba Arkadaşlar
Benim sistemimde şöyle bir durum var PUBG de oynarken gpu kullanımı %100 ama işlemci kullanımı % 20-40 aralığında hatta bazen %10 lara dahi düşüyor.
sistemimde;
AMD Ryzen 5 2600X Socket AM4 4.2GHz 19MB Önbellek 95W İşlemci

ASUS RX590 ROG STRIX 8G GAMING 8GB GDDR5

GIGABYTE B450 GAMING X AMD B450 Socket AM4 Ryzen™ DDR4 2933MHz USB 3.1 Anakart

CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance DDR4 3000MHz CL16 Dual Kit Ram

Bu donanımlar var, bu kadar çok yüzde farkı neden olur yarcımcı olabilirmisiniz. Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Adsız2.jpg
    Adsız2.jpg
    31,6 KB · Görüntüleme: 66
  • Adsız3.jpg
    Adsız3.jpg
    46,8 KB · Görüntüleme: 61

Yeni konular

Geri
Yukarı