Darboğazın oyun ve günlük kullanıma etkisi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
5
Dar boğaz olması bizim için ne gibi sorunlar getirir. Oyunda ve günlük kullanımda.

Her parça darboğaz yapar kardeşim. Darboğaz bir donanımın iletişim içinde olduğu başka bir donanımın hızına ayak uyduramamasıdır. Oyunlarda daha ağırlıklı olur. Mesela Fx 4100 işlemciye Titan Z ekrankartı bağlarsan masaüstünde gezinirken, internet de dolaşırken bir yavaşlama yaşamazsın. Ama Metro LL gibi bir oyunu full ayarlarda ve 4k çözünürlükte oynamaya kalkarsan işlemcin yetersiz gelir. İşlemcin yetersiz gelince ekrankartın tam performans çalışmaz. Yani işlemcin darboğaz yapar. Aynı olay Ram ile İşlemci arasında da geçerlidir. Umarım kafanda bir ışık yakabilmişimdir.

Peki normal bir kullanıcı eski kasasına güncel bir kart olan r9 270x taktı. Oyunda bariz takılma olur mu, yoksa ekran kartı tam performans vermez yatar mı?

Peki normal bir kullanıcı eski kasasına güncel bir kart olan r9 270x taktı. Oyunda bariz takılma olur mu, yoksa ekran kartı tam performans vermez yatar mı?
İşlemcisine bağlı kardeşim. Eski dediğin kasada Phenom II x 965 işlemci varsa darboğaz olmaz. Eski işlemcidir ama güçlüdür. He eğer İntel'in Pentium Dual-Core işlemcisini kullanıyorsa darboğaz yaşar. Diğelim işlemcisi i7 4770. Ekrankartı R9 290X. Ama Ram'i 2 gb. Ram yetersiz geldiği için işlemci 2 gb ram'in kaldırabileceği kadar çalışır. Hal böyle olunca ekrankartıda işlemciden aldığı veri kadar performans verir.

Örneğin kesin dar boğaz olucak e2140 var. oyunda takılıp atlamalar mı olur yoksa ekran kartı fazla zorlanma olmadan genelde boşta mı çalışır.

Örneğin kesin dar boğaz olucak e2140 var. oyunda takılıp atlamalar mı olur yoksa ekran kartı fazla zorlanma olmadan genelde boşta mı çalışır.
Gtx 780Tİ bağladığını var sayarak cevaplıyorum. Metro LL'yi açtın. Ayarları full'e aldın. İşlemcin %98-99 performans ile çalışır ama ekrankartın %60-%65 performans da kalır (tahmin yürütüyorum). Burada işlemcin darboğaz oluşturur.

Gtx 780Tİ bağladığını var sayarak cevaplıyorum. Metro LL'yi açtın. Ayarları full'e aldın. İşlemcin %98-99 performans ile çalışır ama ekrankartın %60-%65 performans da kalır (tahmin yürütüyorum). Burada işlemcin darboğaz oluşturur.
Tamam dar boğaz olur. Atlama yapmaz değil mi? Bu dar boğaz yaptığını bana nasıl fark ettirir.

Yani arkadaşım uzun lafın kısası "Bir kervan en yavaş devesi kadar hızlıdır."

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı