Gıda Dardanel ayçiçek yağlı ton balığı (4x75 gr) 129 TL

Hocam zamanında dardanel dışındaki ton balıklarının besin değerine bakmıştım, dardanel çok daha zengindi. Dardanel dışında yemediğim için tatla ilgili yorum yapamayacağım.

Skipjack var diğerlerinde, ton balıklarının en kıytırık cinsi. Protein daha düşük, cıva daha yüksek vb. vb.

tuna-infographic-01.png

Onun da arkasında dardanel yazıyor :)
@Smurfcat Migros markalı ton balığında da aynı durum söz konusuydu üreticisi Dardanel'di aynı zamanda daha uygundu.
Çoğu marka bunu yapıyor, kendi ürünleri dışında diğer markalara da ürün üretiyor ancak diğer markalar için ürettiği ürünlere kalitesiz, artık malları koyarken kendi markasının ürünlerine en kaliteli ürünleri koyar. Aynı yerde aynı tesiste bile bambaşka kalitede ürünlerin üretildiğine gözlerimle şahit oldum, hele bu söyledikleriniz aynı ürün veya aynı kalitede ürün olduğu anlamına asla gelmiyor.

Özellikle Omega 3 alırken bile IFOS onaylı olmasına dikkat edilmesi gerekirken emin olmadığınız markalardan aynı yerde üretiliyor diye almayın, sağlığınızla oynamayın.

Çoğu ton balığını dardanel yapıyor zaten. Ama hiçbiri dardanelin kendi markasını bastığı balıkla aynı kalitede olmuyor.

Çoğu marka bunu yapıyor, kendi ürünleri dışında diğer markalara da ürün üretiyor ancak diğer markalar için ürettiği ürünlere kalitesiz, artık malları koyarken kendi markasının ürünlerine en kaliteli ürünleri koyar. Aynı yerde aynı tesiste bile bambaşka kalitede ürünlerin üretildiğine gözlerimle şahit oldum, hele bu söyledikleriniz aynı ürün veya aynı kalitede ürün olduğu anlamına asla gelmiyor.

Özellikle Omega 3 alırken bile IFOS onaylı olmasına dikkat edilmesi gerekirken emin olmadığınız markalardan aynı yerde üretiliyor diye almayın, sağlığınızla oynamayın.
Tam bunu yazıyordum 😀

Wawa, Migros gibi markalardan almayın arkadaşlar. Kutularını açtığınız anda midenizi bulandırabilecek kokular geliyor. Çanakkale'de fabrikası olduğundan biliyorum, Dardanel'in fabrikasının yakınından geçerken o kokunun belki 5-10 kat daha ağırını alıyorsunuz muhtemelen onlara üretim yaptıklarından ötürü. Dardanel'in kendi ürünlerinde böyle bir koku kesinlikle mevcut değil ve ben en çok zeytinyağlı olanını beğeniyorum.

Light olanı daha da ucuzmuş kapayım birkaç paket. Bizim kedi çok seviyor bunu.

Fakirin yiyemediği ton balığını, zenginin kedisi yiyorsa bana adaletten bahsetmeyin.
@Adrastos
Normalde zeytin yağı olmuyor muydu? Ekonomi bu kadar mı kötüleşti yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum.

Avantajlı bir fiyat değil aslında. Düzenli olarak aldığım için biliyorum. Başka ürün linki paylaşmak yasak galiba konuda ama daha uygunları var, tat olarak da çok farkları yok, yine Dardanel'in ürünü.

Raf ömürleri ne kadar acaba? Deprem çantası vb. şeyler için saklamayı planladığım için üzün uzun yıllar bozulmadan kalıyorlar mı?

Aslında geçen günlerde bime fide 160 gr ton balığı 35 tl ye gelmişti en iyisi oydu, hatta 1 hafta sonra başka bir bimde 31 tl ye gördüm 3-5 tane aldım. Piyasadaki ton balıklarının belkide yarısını dardanel yapıyor ama fason olarak üretilen ürünler orjinal ürünleri tutmaz, en iyisi direkt o markanın balığını almak. Bulunduğum yerdeki bir gross market de 4 lü dardanel 75 gr ekonomik ton balığını 75 e satıyordu.

Onun da arkasında dardanel yazıyor :)

Aralarında lezzet farkı yok, aynısı.

Fason üretim maalesef öyle toz pembe değil. Mesela şener markası ünlü bir tatlı üreticisidir, aynı şener çerçioğlu adında da üretim yapıyor, tek fark çerçioğlu markasının ürünleri glikoz şurubu dolu, ucuz maldan üretiliyor ama üretici şener görünüyor. Yine ben de bir dönem bir gıda fabrikasında çalıştım, tonlarca ürün gelir, kalitelisi bir tarafa ayrılır, dandik olanlar bir tarafa ayrılır ayrı ayrı etiketlenip paketlenirdi. Üreticiye baksan aynı fabrika ama malzeme farklı. Baharatlarda da çok var bu, elek altı olanlar çok ucuza satılır. Nedense bu meseleyi influencerlar yeni öğrendi sosyal medyada bol bol "arkadaşlar boşa para vermeyin, ucuz olanı da X markası üretiyor" tadında videolar çektiler ama eminim o üreticiler bu videolara denk gelince kahkaha atmaktan evi sırtlıyordur:)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı