DARK AQUAFORCE W240 Sıvı Soğutma Fan Devri Ayarı

beruxen

Kilopat
Daha fazla  
Sistemi yeni topladım. Özellikleri şöyle:

İ7 6700k
MSI RX 480 8GB
MSI Z170A GAMING PRO CARBON
CORSAİR VEGANCE 2X8 3000MHZ RAM
CORSAİR 240 GB SSD
DARK AQUAFORCE W240 SIVI SOĞUTMA
AEROCOOL KCAS 600W 80+ BRONZE PSU
AEROCOOL P7-C1 KASA

Şimdi asıl soruya gelelim. Ben bu sistemi toplamayı beceremediğim için vatan'da toplattım. Her şey güzel çalışıyor fakat sıvı soğutmanın fan devir hızı çok yüksek ve aşırı ses yapıyor. Anakart ayarından ve MSI programlarından ne yaptımsa düşüremedim. Bunu nasıl düşüreceğim bilgisi olan varsa yardım edebilir mi? Aşağı kısma görsel attım, mavi ile çizdiğim kısım fanın bağlandığı kısım.

20170301_124352 (375 x 500).jpg
20170301_124749 (600 x 450).jpg
Adsız (633 x 356).jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum anakartın da 1 adet cpu fan vardır diğerleri fan1 fan2 fan3 standart kasa fanları içindir büyük ihtimal sadece cpu fanı kontrol edebilirsin diğerlerinde 3 seçenek vardır elle ayar yaptırtmaz lar çözümü basit cpu fan a senin pompa takılı çoklayıcı ile 2 fan ı tak çoklayıcı yanın da gelmesi lazım fan1 e de pompayı tak biostan da fan1 yüksek çalıştır işlem tmm sonrada yardımcı programlarla elle bir ayar yaparsın mis.Bende 120 si var ilk de bende öyle bir problem yaşadım bu yöntemle düzelttim yalnız fan lar min 800 rpm ye kadar düşüyor o yönden çok kötüler fanlar ı ama hava akışları sağlamdır.
bios da gördüğün cpu 1 3383 rpm pompa dır rpm olarak gösteriyor ama pompa o fanlar o rpm leri göremez :)
gerçi hardware monitörde cpu1 ve 2 olarak gözüküyor 1 e fanları tak 2 ye pompayı ozaman fanlarını kontrol edebiliceksin.

Son düzenleme:
Dostum anakartın da 1 adet cpu fan vardır diğerleri fan1 fan2 fan3 standart kasa fanları içindir büyük ihtimal sadece cpu fanı kontrol edebilirsin diğerlerinde 3 seçenek vardır elle ayar yaptırtmaz lar çözümü basit cpu fan a senin pompa takılı çoklayıcı ile 2 fan ı tak çoklayıcı yanın da gelmesi lazım fan1 e de pompayı tak biostan da fan1 yüksek çalıştır işlem tmm sonrada yardımcı programlarla elle bir ayar yaparsın mis.Bende 120 si var ilk de bende öyle bir problem yaşadım bu yöntemle düzelttim yalnız fan lar min 800 rpm ye kadar düşüyor o yönden çok kötüler fanlar ı ama hava akışları sağlamdır.
bios da gördüğün cpu 1 3383 rpm pompa dır rpm olarak gösteriyor ama pompa o fanlar o rpm leri göremez :)
gerçi hardware monitörde cpu1 ve 2 olarak gözüküyor 1 e fanları tak 2 ye pompayı ozaman fanlarını kontrol edebiliceksin.
Sorunu çözdüm arkadaşlar.Çözüm bu arkadaşın anlatıığı gibi.Arkada kasanın kendi kontrolcüsünün olduğu kısım var.Benim fanlarımın hepsini oraya bağlamışlar.Ordan çıkarıp kasanın fanlarını sysfan yazan yere ve sıvı soğutmanın fanlarını cpu fan yazan yere takınca sorun çözüldü.Herkese teşekkürler:)

Sorunu çözdüm arkadaşlar.Çözüm bu arkadaşın anlatıığı gibi.Arkada kasanın kendi kontrolcüsünün olduğu kısım var.Benim fanlarımın hepsini oraya bağlamışlar.Ordan çıkarıp kasanın fanlarını sysfan yazan yere ve sıvı soğutmanın fanlarını cpu fan yazan yere takınca sorun çözüldü.Herkese teşekkürler:)

Kasanın arkasındaki kontrolcünün girişini CPU fan girişine bağlarsan kontrolcüye takılan fanlarda hız ayarlı çalışabilir. Vatan çalışanı montajı doğru ama eksik yapmış gibi.

Kasanın arkasındaki kontrolcünün girişini CPU fan girişine bağlarsan kontrolcüye takılan fanlarda hız ayarlı çalışabilir. Vatan çalışanı montajı doğru ama eksik yapmış gibi.
:) Vallaha onu hiç düşünemedim.Zaten arka taraf çok karışıktı.Sonradan technopat videolarına bakarak çözdüm. :)Gerçi şu anda sıcaklık derdim var .:(

Merhaba,
Sıvı soğutma fan ve pompa sesi konusunda araştırma yaparken sizin cevabınıza denk geldim.
Kafama takılan bir soru vardı. Sıvı soğutmalarda pompa devrini düşürmek mümkün mü? Bios üzeriden fan rpm devri hızını düşürür gibi pompa devir hızını düşürmek mümkün mü ?
Deepcool captain 240 EX veya 360 Ex almayı düşünüyorum. (Pompa devir hızı 2200 - 2800 rpm yazıyor.) Bu pompa ses yapar mı acaba? Bu konu hakkında biraz bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

Merhaba,
Sıvı soğutma fan ve pompa sesi konusunda araştırma yaparken sizin cevabınıza denk geldim.
Kafama takılan bir soru vardı. Sıvı soğutmalarda pompa devrini düşürmek mümkün mü? Bios üzeriden fan rpm devri hızını düşürür gibi pompa devir hızını düşürmek mümkün mü ?
Deepcool captain 240 EX veya 360 Ex almayı düşünüyorum. (Pompa devir hızı 2200 - 2800 rpm yazıyor.) Bu pompa ses yapar mı acaba? Bu konu hakkında biraz bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler.
Anakartın müsade ediyorsa pompaya müdahale edebilirsin bende z97 anakartta 1 adet cpu fan 3 adette System fan var cpu fanda ayar yapabiliyorken system fanlarda sadece 3 şık var yavaş orta hızlı şeklinde pompa sesine çok takılmayın kulağınızı dayamadığınız sürece duymazssınız çevre ve diğer bileşenlerin sesinde kayboluyor.

Son düzenleme:
Anakartın müsade ediyorsa pompaya müdahale edebilirsin bende z97 anakartta 1 adet cpu fan 3 adette System fan var cpu fanda ayar yapabiliyorken system fanlarda sadece 3 şık var yavaş orta hızlı şeklinde pompa sisine çok takılmayın kulağınızı dayamadığınız sürece duymazssınız
Cevap için teşekkür ederim. Pompa sesi sizin dediğiniz gibiyse o derece sessiz ise sıkıntı yok o zaman. 360 mm radyatörlerde de mi dediğiniz gibi sessiz olur. Duymak için kulağı dayamak gerekiyorsa baya sessiz yani. Bazıları çok rahatsız edici seslerin olduğunu söylüyorda bi an korktum :)

Yeni konular

Geri
Yukarı