Dark Freezer X124 B450M H anakartın RAM slotunu kapatır mı?

Kapatabilir. Benim RAM'lerim düşük profilli olmasına rağmen (mATX anakart) ucu ucuna monte ettim. Sizin RAM'lerin üst kısmına değecektir diye düşünüyorum.

Acaba soğutucunun fanını yukarı alma şansımız var mı?
Maalesef yok. Buna imkan tanıyan hava soğutucular mevcut ama fiyatları hayli tuzlu oluyor. Onu alana kadar sıvı soğutma alırız zaten.

mATX anakartların dezavantajı bu oluyor işte. Soğutucu konusunda kısıtlanıyorsunuz. Daha küçük boyutlarda bir şey seçmeniz gerek ya da anakart değişimi.

Düzenleme: Kafam patates. :D Soğutucuyu illa RAM'lerin olduğu tarafa takmak zorunda değilsiniz. Egzoz fanın olduğu kısıma da monte edebilirsiniz. Kasa içi hava sirkülasyon biraz kötüleşecektir ama mantıklı bir çözüm gibi.

Anakartı zaten 20 gün önce almıştım Ramları de öyle çok kötü oldu bu ya. İşin garip yanı R 5 3600 stok fanı bile takılmıyor. Taktım Ram slotum gitti.

Ben x120 modelini aldım, bugün monte ettim, x120 daha ince olmasına rağmen A slotunu engelledi, rami B slotuna takmak zorunda kaldım.
Ooo bu çok kötü oldu cidden Ram ve Anakart 20 günlük ve değiştiremem o halde soğutucu değiştirmeliyim.
Maalesef yok. Buna imkan tanıyan hava soğutucular mevcut ama fiyatları hayli tuzlu oluyor. Onu alana kadar sıvı soğutma alırız zaten.

mATX anakartların dezavantajı bu oluyor işte. Soğutucu konusunda kısıtlanıyorsunuz. Daha küçük boyutlarda bir şey seçmeniz gerek ya da anakart değişimi.

Düzenleme: Kafam patates. :D Soğutucuyu illa RAM'lerin olduğu tarafa takmak zorunda değilsiniz. Egzoz fanın olduğu kısıma da monte edebilirsiniz. Kasa içi hava sirkülasyon biraz kötüleşecektir ama mantıklı bir çözüm gibi.
Düzenlemenizi yeni gördüm. O şekilde takılabiliyor mu? Egzos fanıyla dip dibe olmaz mı o şekilde ?

Düzenlemenizi yeni gördüm. O şekilde takılabiliyor mu? Egzoz fanıyla dip dibe olmaz mı o şekilde?

Evet olur ama en ucuz ve basit çözümü bu. Normalde soğuk hava kasanın önünden gelir ve arka tarafından sıcak hava atılır. Siz işlemci soğutucunun fanını egzoz fana doğru takarsanız sıcak havayı tekrar kasanın önüne atmış olacaksınız. Çok büyük bir problem değil aslında.

Evet olur ama en ucuz ve basit çözümü bu. Normalde soğuk hava kasanın önünden gelir ve arka tarafından sıcak hava atılır. Siz işlemci soğutucunun fanını egzoz fana doğru takarsanız sıcak havayı tekrar kasanın önüne atmış olacaksınız. Çok büyük bir problem değil aslında.
Kasamın önünde 1 fan ve arkasında 1 fan var ve elimde 1 tane fazladan fan var. x124 ün fanını egzoz fanı tarafına takarsam ekstra olarak kasanın üstüne elimde olan 1 fan eklersem soğutma konusunda yeterli olur mu ?

Geri
Yukarı