Dark Guardian CPU Sıcaklığına Göre Fan Speed Bağlantısı

atalay11

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhaba. Yaşadığım bir sorun var ve eğer çözüm önerileriniz varsa çok mutlu olurum. Şimdiden herkese teşekkürler.
Kasamda 3 Ön, 1 Arka Egzoz fanı bulunuyor. Sağ yanda bulunan modüle fan girişlerini yaptım.(doğru olduğunu düşünüyorum ama yine de kontrol edebilirsiniz). Mavi ile belirttiğim sanırım LED kontrol kablosu ki zaten CPU_FAN'ya da SYS_FAN erkek pinleri kalın geldiği için girmiyor. Arkadaş istediğim şey fanları CPU sıcaklığına göre BIOS'tan ayarlama yaparak yüzdelik dilimde çalıştırmak. Normalde bu 4 pin PWM kablosuyla mümkün ama kontrolcümden çıkan 4 Pin sadece LED kontrol olduğunu düşündüğüm bu kablo var. Nasıl bir yol izleyebilirim fanları CPU sıcaklığına göre çalıştırmak için? Önerilerinizi bekliyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_2311.jpeg
    IMG_2311.jpeg
    383,3 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_2313.jpeg
    IMG_2313.jpeg
    138,7 KB · Görüntüleme: 17
Bu kontrolcüde fan hızlarını anakarttan ayarlayabileceğiniz bir bağlantı görünmüyor, RGB kablosu gibi, PWM fan kablosu olması gerekirdi.
Çok sinir bozucu sadece Fan Speed Butonunda ya Silent ya da Full Rrpm tuşu var. Silentda olsa iyi hava basamıyor, hep fullde olsa film izlerken bile fan sesi duyucam ve bunların geçişleri sürekli kapağı açıp kapatmakla olucak. Ben belki soketlerden biri belki desteklerde kablosunu alıp CPU Fan veya SYS Fan lardan birine takabilirim diye düşünmüştüm.

Çok sinir bozucu sadece Fan Speed Butonunda ya Silent ya da Full Rrpm tuşu var. Silentda olsa iyi hava basamıyor, hep Full'de olsa film izlerken bile fan sesi duyucam ve bunların geçişleri sürekli kapağı açıp kapatmakla olacak. Ben belki soketlerden biri belki desteklerde kablosunu alıp CPU Fan veya SYS Fanlardan birine takabilirim diye düşünmüştüm.

Fanlar 6 pin anakarta takılmaz, kontrolcü kullanmanız lazım, benim kasamda da bu şekilde 6 pin kontrolcü var, anakart fan bağlantısı olduğu için tüm fanlar sıcaklığa göre çalışıyor, Aerocool kasada gelen kontrolcü.

Fanlar 6 pin anakarta takılmaz, kontrolcü kullanmanız lazım, benim kasamda da bu şekilde 6 pin kontrolcü var, anakart fan bağlantısı olduğu için tüm fanlar sıcaklığa göre çalışıyor, Aerocool kasada gelen kontrolcü.

Anladım bu karttan herhangi bir PWM çıkışına hiçbir şekilde alamıyorum. Ayrı bir 6 pin kontrolcü kartı alıp fanları takıp PWM kablosuyla anakarta montajlayacağım. Üretimde bu kadar düşüncesizlik böyle bir kasaya yakışmadı. Teşekkürler hocam

Geri
Yukarı