B450M S2H sistem fanı CPU sıcaklığına göre ayarlama

Daha fazla  
Gigabyte B450M S2H anakart kullanıyorum. BIOS'tan sys_fan'ın referans noktasını CPU olarak gösterdim. Böylece BIOS ekranında CPU sıcaklığına göre hızlanıp yavaşladığını görüyorum. Ancak Windows ortamında fan yine anakarttaki System noktasına göre sıcaklığını ayarlıyor. Kendi anakart uygulamasından bakıyorum Gigabyte'ın. Windows ortamında CPU sıcaklığına göre kasa fanının devrini nasıl ayarlarız?

Windows'tan ayarlamak yerine BIOS'tan ayarlayın daha sağlıklı olur. Windows'un kendisi ile doğrudan fan ayarlanamaz ancak 3.parti yazılımlar ile ayarlanabilir o da sağlıklı değil.

Aldığın fan otomatikse ayarlayamazsın.
Otomatik derken ne kastettiğinizi anlamadım. PWM özellikli 4 pinli bir fan. System sıcaklığına göre hızını ayarlayabiliyorum ancak system sıcaklığı 28-32 arasında gidip geldiği için ince ayar yapamıyorum. Yükte de boşta da aynı devirde çalışıyor nerdeyse.

Windows'tan ayarlamak yerine BIOS'tan ayarlayın daha sağlıklı olur. Windows'un kendisi ile doğrudan fan ayarlanamaz ancak 3.parti yazılımlar ile ayarlanabilir o da sağlıklı değil.
Hocam biostan ayarlıyorum zaten ancak Windows açıldığında bios ayarını sallamıyor gibi çalışıyor fan. Biosta 900 devirde dönüyorsa aynı sıcaklıkta, Windows açıldığında 500 ile dönüyor.
BIOS üzerinden ayarlanabilir anakart destekliyorsa ama fan hızı düşük olursa CPU yanabilir.
CPU'nun yanması gibi bir durum yok. CPU fanı zaten CPU sıcaklığına göre çalışıyor onunla ilgili bir sorunum yok. Kasa fanımın da CPU sıcaklığına göre devir yapmasını istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı