Smuya

Hectopat
Makaleler
7
Dikkat: Bu inceleme kendi fikirlerimden oluşmaktadır.

Dikkat 2: Bu inceleme DLC içeriklerini değil sadece ana oyunu kapsamaktadır.

PC kontrolleri:
Prepare to die Edition sürümünün kontrollerine kıyasla Remastered sürümü oldukça yol kat etmiş. Dsfix ve çeşitli modlar yüklenmeden ulaşılamayan mouse kontrolü artık kullanılabilir! Gerçi bunun için aradan 7 yıl mı geçmesi gerekiyordu ondan pek emin değilim.

Grafikler:
Kimse kusura bakmasın fakat oyunun grafikleri Dark Souls: Prepare to die Edition'un modlu halinden kötü. Dsfix geliştiricileri o kadar yol kat etmişti ki grafikler hakikaten Remastered ile yarışıyordu. Fakat orijinal modsuz oyun ile kıyasladığımızda grafikler evrim geçirmiş gibi duruyor.

Boss kalitesi:
Bana göre oyunun en zayıf olduğu kısımlardan bir tanesi. Sırf zor olmak için zor olmaya çalışan bosslar [Bed of Chaos, Nito fakat beceremiyor, Quellag gene beceremiyor., Smough ve Old Dragonslayer bence zor bosslar değil fakat zor olmaya çalışıyor.], aynı bossun 3 kere kullanılması [Aslyum Demon, Stray Demon, Demon Firesage] gibi şeyler bu yönünü zayıf kılıyor.

Hantallık:
Bloodborne, Dark Souls 3 veya Elden Ring hatta Sekiro oyunundan gelen bir oyuncuysanız gelmeyin. Oyun aşırı hantal çünkü. Hatta bu hantallık bir mekanik çünkü kontroller oyunda bilerek 2-3 saniye geç gönderiliyor. Siz vur tuşuna bastığınız anda karakter vurmuyor. 2-3 saniye sonra animasyon giriyor ve vuruyor.

Bölgeler:
Bölgeler gerçekten çok iyi dizayn edilmişler. Tüm bölgelerin birbirine bağlanması gibi şeyler oyunun bu yönünü harika kılmış.

Fast travel ve saçmalık:
Bu özelliği oyunun sonlarına doğru elde etmeniz bir yana sadece belirli bölgelerde kullanabiliyorsunuz. Bu sizin için pek bir anlam ifade etmeyebilir fakat Dark Souls ilk oynayan birine göre 30 saatte dahi bitebilecek bir oyun. Sonuç olarak ben 6 kere bitirdim ilk oyunu bu sebeple zaten 3-4 saatte bitiriyorum artık oyunu benim kafam rahat. Benim derdim ilk oynayan oyuncularla. İkinci veya üçüncü oyun gibi örnek olarak aa şu eşyayı unutmuşum gidip alayım diyemezsiniz. Bulunduğunuz bölge Fast travel lokasyonlarında bulunmuyorsa paşalar gibi o eşyayı alıp tekrar o binlerce kilometreyi geri yürüyeceksiniz.

Sonuç ve fiyat problemi:
Bende Elden Ring bulunduğu için ben paşalar gibi tam fiyat ödesem de ki zorunda değildim daha önce ortak hesapla oynadım. 600TL bu oyuna verilebilecek bir ücret değil. Bir kere bitirdikten sonra oyunu zaten çok kısa sürelerde bitirmeye başlıyorsunuz. Ben ilk oynayışımda 15 saatte ikincide 7 saatte 3üncüde 6 saatte 4üncüde 5 saatte falan bitirdim. Yani bu oyunlar hem fiyatını hak etmiyorlar şu para için hem de Elden Ring gibi bir başyapıt bulunurken bunu almak zaten saçma. Onu bir kenara bırakırsak bile saydığım onca şeye rağmen 600TL fiyatını hak ediyor diyen varsa ayakta alkışlayacağım.

Bölgeler:
Tüm bölgelerin birbirine bağlanması gibi şeyler oyunun bu yönünü harika kılmış.
Bu sadece lafta iyi. Konu oyunu oynamaya gelince sırf bağlayacağız diye gereksiz uzayan yollar ve oyunun başından çok zor bölgelere gitmek gibi saçma sapan şeyler var.

Onun dışında 1. oyun hantal, aynı bossla 3- 4 kez kapıştıran, fast travelın başta olmaması, düşman hareketleri ve yerleştirildikleri lokasyonlar(Özellikle o Anor Londo okçuları), grafikleri rezalet olan bir oyun. Günümüzde 600TL'yi hak etmesini bırakın oynanmaz bile. En az Bloodborne veya Dark Souls 3'ten başlayın.

Bu sadece lafta iyi. Konu oyunu oynamaya gelince sırf bağlayacağız diye gereksiz uzayan yollar ve oyunun başından çok zor bölgelere gitmek gibi saçma sapan şeyler var.

Onun dışında 1. oyun hantal, aynı bossla 3- 4 kez kapıştıran, Fast travelın başta olmaması, düşman hareketleri ve yerleştirildikleri lokasyonlar(özellikle o anor londo okçuları), grafikleri rezalet olan bir oyun. Günümüzde 600TL'yi hak etmesini bırakın oynanmaz bile. En az Bloodborne veya Dark Souls 3'ten başlayın.

Katılıyorum fakat oynanmaz biraz ağır kaçar. 6 kere bitirdim üst üste severek oynadım fakat bunun nedeni tamamen benim souls serisine olan bağım gibi düşünüyorum. Bosslara giden patika çoğunlukla kısa fakat bosslar için gerekli eşyaları alma gibi patikalar aşırı derecede uzun bağlama sistemi yüzünden. Örnek olarak bed of chaos boss savaşına girmeden önce 4 bölge+ 3 boss kesmeniz gerek bunun nedeni demon ruins bölgesiyle bağlantılı olmaya çalışması.

6 kere bitirdim üst üste severek oynadım fakat bunun nedeni tamamen benim souls serisine olan bağım gibi düşünüyorum.
Kendin de demişsin aslında. Sen oyuna bağlı hissediyorsun kendini. Souls serisiyle çok alakası olmayan ve ilk defa girecek biri hiç keyif almaz şu noktada.

Ara sıra yanlışlık bitiririm. Güzel oyun ve keşfettiğim çok şey var daha.

Oyun güzel ona lafım yok. Oyunun 2023 standartları karşısında bulunduğu durumu söyledim. Şimdi gelip 2018 portunu neden 2023 yılında kıyaslıyorsun diyenler olacak. Sizin oynadığınız yıl 2018 değil 2023 yılı da ondan.

Kendin de demişsin aslında. Sen oyuna bağlı hissediyorsun kendini. Souls serisiyle çok alakası olmayan ve ilk defa girecek biri hiç keyif almaz şu noktada.

2023 standartları için yetersiz kaldığını kabul etmekteyim.

Hocam komik bir şekilde oyun Switch'de daha ucuz. DS oyunları gerçekten fena zam yedi. Bunun tek sorumlusu var tabii. Oy verirken unutmayın. Bu arada oyunda bölgeler birbirine bağlandığı için güzel olabiliyor ama bol bol amelelik yapıyorsunuz. Oyunda bosslar da zayıf. Savaş mekaniklerini beğeniyorum ben. Yalnız bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama Demon's Souls daha hızlı gibi. Neyse benim için sıralama şöyle:

DS3 > DS1 > DS2

Yeni konular

Geri
Yukarı