DC motor kaç RPM olmalı?

Yani anladığım kadarıyla arada bir ters orantı var. Eğer RPM düşükse daha fazla güç, eğer RPM yüksekse daha az güç gerekiyor. O halde bana lazım olan RPM'i biraz yüksek olan bir motor. Bana önerebileceğiniz RPM'i bir tık yüksek bir motor var mı?

Ben sana şu anda bir öneri yapamam ama öncelikle su çarkının senin vereceğin suyla kaç devir çevirdiğini ve ortalama ne kadar tork üretebildiğini bilmen lazım(az biraz elinle anlarsın illa ölçmene gerek yok). Ben sana işin mekanik kısmını anlattım daha önce, eğer elektrikle ilgilenen birilerine sorarsan belki daha ayrıntılı cevaplayabilirler. Mekanikle ilgili soruların olursa tekrar cevaplarım. Başarılar.

Zaten yapacağım sistem tam olarak bu.
Öyle ise ben neden senin motor istediğini anlamadım😀. Basit bir şekilde bisiklet dinamosu tarzı bir şey al ve dönen ucuna uygun şekilde bir pervane yap. Amacın su ile led yakmak ise motor değil dinamo kullanman gerekir. Böylece hesaplama vs uğraşmadan basit bir şekilde yapmış olursun.

Öyle ise ben neden senin motor istediğini anlamadım😀. Basit bir şekilde bisiklet dinamosu tarzı bir şey al ve dönen ucuna uygun şekilde bir pervane yap. Amacın su ile led yakmak ise motor değil dinamo kullanman gerekir. Böylece hesaplama vs uğraşmadan basit bir şekilde yapmış olur
Bisiklet dinamosu tarzı bir şeyin uygulayacağı karşı kuvvet küçük dc motorlardan çok daha fazladır, basit bir su çarkıyla döndürmek çok mümkün değildir.(Ayrıca ters mantıkla baktığında zaten elektrik motorları birer dinamodur.)

Verilen cevaplar için herkese teşekkür ederim. @Blazerst'ın dediği gibi önce çarkı alıp almam gereken motora ona göre karar vereceğim. En kötü dedeme veya bir elektrikçiye götürüp orda birkaç motor dener ona göre karar veririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı