DC motoru adaptör ile çalıştırmak

blood_16

Picopat
Daha fazla  
DC motora USB kablo bağladım ve bilgisayara taktığımda çalışıyor. USB kabloyu bir telefon şarj adaptörüne takıp prize taksam bir sorun olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
DC motora USB kablo bağladım ve bilgisayara taktığımda çalışıyor. USB kabloyu bir telefon şarj adaptörüne takıp prize taksam bir sorun olur mu?

Adaptörün verdiği Voltaj ve Amper fanın desteklediği aralıktaysa hayır sıkıntı olmaz. PC 5V verse bile 0.5 amper gibi küçük değerler verir. Takacağınız adaptörün amperini buna göre hesaplayınız. Atında yazar.

Merhaba. USB 2.0 ve USB 3.0 daha farklı amperleri verebilir, USB 2.0 0.5 A'yı, USB 3.0 ise 0.9 A'yı max. olarak verebilir. DC motor USB 2.0 portunda normal olarak çalışıyorsa seçilecek adaptörün en az 0.5 A; 5 volt, USB 3.0 portunda mili boşta çalışmışsa en az 1 A; 5 volt DC çıkışlı adaptör olmasına dikkat edin. Bunlara dikkat ederseniz DC motorun adaptörle çalışmasında sorun olmaz.

Ancak USB 2.0 ve USB 3.0 PC portları çıkış amperlerini 0.5 ve 0.9 A olarak sınırlayarak verdiğinden motorun çektiği akım bu amper değerlerinden daha fazla olduğunda (motor mili kilitlenip dönmediğinde veya dönebilmesi aşırı frenlendiğinde) DC motoru daha fazla akımları (A) çekmiş olur ve bu durumda USB'lerin port akımları kesilip DC motorunuz çalışmayabilir. Sizin sadece motor mili boşta (mili rahatça dönerken) bu tecrübeyi yaşadığınızı düşünüyorum. Bu açıdan ayrıca olaya bakılıp seçilecek adaptörün amper değeri eğer frenlenme, kilitlenip durma, yavaşlatılma, vb. zorlanmaları varsa daha fazla amper değerli adaptörler (3-4 kat fazlası) olarak tercih edilmelidir. Serinlemek amacıyla mili sadece bir fana bağlıysa motorun normal çalışmasında sıkıntı olmaz, çekilen amper değeri aşırı derecelerde yükselmez. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı