DD Modunda Yazdırılan Linux Mint İkinci USB'yi Bozdu

Ali Pınar

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba. Geçenlerde Linux Mint xfce. ISO'sunu "dd modda" USB'ye Rufus ile yazdırdım. Yazdırmadan önce 32 GB olan USB yazdırdıktan sonra 3 MB'ye düşmüş! Bugün yine işim düştü, başka bir 32 GB USB belleğime normal şekilde yazdırdım. DD modda yazdırmayınca olmadığı için yine DD modda yazdırdım ve ikinci USB'de 3.84 MB'a düşmüş! DD modda yazdırmamın sebebi, eski bir PC'ye kurulum yapıyorum ve şu konuda normal şekiklde sorun yaşayınca DD modda yazdırmam söylenmişti, kurulum yaptıktan sonra 3 MB'a düşmüştü. Bu sefer kurulum da yapmadan 3 MB gözüküyor düzelme şansı var mı? Sırf bu konuda yüzünden Linux'tan soğdum desem yeridir 😕
Not: İkisi de Türk Telekom USB'si ve SanDisk çipi var. Şu konudakinin aynısı.

Merhaba ben kurulum usb'lerini bootice ile temizliyorum ve sorun çıkmıyor. Ne kadar sağlıklı bilmem. Nasıl kullanacağını anlatayım;
Öncelikle programda usb belleği seçiyorsun.
Sonrasında Parts Manage'e tıklıyorsun.
Re-partitioning' tıklıyor ve File System'den istediğini seçiyorsun.
Ve ok'a basıyorsun.
Sonrasında biçimlendirerek kullanabilirsin.

Rufus ile normal şekilde FreeDOS olarak yazdırmayı deneyin. GNU/Linux cihaz varsa GParted da kurtarabilir, zamanında böyle bozulan USB'mi GParted ile kurtarmıştım.
Hiçbir türlü formatlanmıyor, burada açıkladım:
Merhaba. Bir USB belleğim var ve hiçbir türlü formatlanmıyor. CMD'den denediğimde CMD kasıyor, HP USB disk Storage format tool ile denediğimde program kasıyor, Rufus ile falan her türlü denedim fakat USB'yi çekince programlar sıkıntısız çalışmaya devam ediyor.

Elinde kurulu GNU/Linux varsa:

Kod:
sudo mkfs.vfat -F 32 /dev/sdX

X yerine USB'nin bağlandığı yeri atamalısın.
Dikkat edilmesi gereken nokta sdb1 veya sdc1 değil, direkt olarak sdb veya sdc yazılması.

Onu da
Kod:
lsblk
veya GParted ile görebilirsin.

Kurulu GNU/Linux yoksa Windows üzerinde aşağıdaki çözümü uygulayabilirsin.
Seçimlerde dikkatli olun sabit disk bölümlerini uçurmayın.

Son düzenleme:
Elinde kurulu GNU/Linux varsa:

Kod:
sudo mkfs.vfat -F 32 /dev/sdX

X yerine USB'nin bağlandığı yeri atamalısın.
Dikkat edilmesi gereken nokta sdb1 veya sdc1 değil, direkt olarak sdb veya sdc yazılması.

Onu da
Kod:
lsblk
veya GParted ile görebilirsin.

Kurulu GNU/Linux yoksa Windows üzerinde aşağıdaki çözümü uygulayabilirsin.
Seçimlerde dikkatli olun sabit disk bölümlerini uçurmayın.
Rufus ile normal şekilde FreeDOS olarak yazdırmayı deneyin. GNU/Linux cihaz varsa GParted da kurtarabilir, zamanında böyle bozulan USB'mi GParted ile kurtarmıştım.
Hocam USB'yi PC'ye taktıktan sonra CMD açılmıyor, çıkarır çıkarmaz açılıyor. Aynı şekilde Rufus'ta da, USB takılıyken açılmayan program USB'yi çıkardıktan sonra açılıyor.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı