DDR 5 vs DDR 4 sistem toplama

Bütçe
25000 - 30000
Evet kurmayı düşündüğüm sistem parçalarını yavaştan almaya başladım.

Kasa: Phanteks Eclipse G360a, mid Tower
Anakart: MSI MAG B650 Tomahawk Wi-Fi AM5 DDR5
RAM: Corsair Vengeance DDR5 RAM 32 GB (2x16) 6000 MHz CL36.
İşlemci: AMD Ryzen 5 7600.

Ekran kartını 7700 almayı düşünüyorum SSD PSU ve sıvı soğutma konusunda kararsız kaldım önerilerinize açığım teşekkür ederim. Unuttuğum noktaları belirtirseniz sevinirim.

SSD soğutma bloklu almana gerek yok anakartında zaten var. Gen4 nvMe'lerin hepsi hemen hemen yaklaşık hızlarda. Sen de benim gibi iş amaçlı kullanacağın için bence dosya transfer hızı önemli render da alıyorsun sonuçta. O yüzden yüksek hızlı alırdım ben olsam. 990 Pro aldım ben ama daha uzun kullanım açısından test edemedim. Senin gibi yeni aldığım için sistemi hala kurulum işleriyle uğraşıyorum.

Sıvı soğutma konusunda cahilim tek bildiğim radyatörün geniş olması ve fanlarının çok sayıda olması önemli diye biliyorum. RGB'ler benim için önemsiz o yüzden Mag Coreliquid P360 aldım ben. Sıvı soğutma kadar önemli olan şey termal macun. En iyi soğutucuyu da alsan termal macun çok fark yaratıyor.

PSU konusunda abarttım herkes aynı şeyi söylüyor ama ileride belki sistemi yükseltir SLI yaparsam elimin altında dursun diye Toughpower PF1 1050W +80 Platinum aldım. Pişmanım ama gereksiz para harcadım buna 750W yetermiş bana. Gold'dan aşağıya almamanı tavsiye ederim.

SSD soğutma bloklu almana gerek yok anakartında zaten var. Gen4 NVMe'lerin hepsi hemen hemen yaklaşık hızlarda. Sen de benim gibi iş amaçlı kullanacağın için bence dosya transfer hızı önemli render da alıyorsun sonuçta. O yüzden yüksek hızlı alırdım ben olsam. 990 Pro aldım ben ama daha uzun kullanım açısından test edemedim. Senin gibi yeni aldığım için sistemi hala kurulum işleriyle uğraşıyorum.

Sıvı soğutma konusunda cahilim tek bildiğim radyatörün geniş olması ve fanlarının çok sayıda olması önemli diye biliyorum. RGB'ler benim için önemsiz o yüzden MAG CoreLiquid P360 aldım ben. Sıvı soğutma kadar önemli olan şey termal macun. En iyi soğutucuyu da alsan termal macun çok fark yaratıyor.

PSU konusunda abarttım herkes aynı şeyi söylüyor ama ileride belki sistemi yükseltir SLI yaparsam elimin altında dursun diye Toughpower PF1 1050W +80 Platinum aldım. Pişmanım ama gereksiz para harcadım buna 750W yeter miş bana. Gold'dan aşağıya almamanı tavsiye ederim.

Bu sisteme 750W yeterli değil mi? Yoksa bende senin gibi yapacağım :D

Bu sisteme 750W yeterli değil mi? Yoksa bende senin gibi yapacağım :D
Valla aşırı overclock yapmayacaksan yeterli. Ben bilinçsizce aldım keşke ondan kısıp ekran kartına falan abansaydım diyorum. Zaten overclock işleri çok sıkıntılı. Hem Windows 11 çok yeni. Hem bu yeni donanımların üreticileri AMD, MSI vs. yazılımları berbat çok düzgün çalışmıyor. Biraz OC yaptım beceremedim, bir kaç hata çıktı sonra BIOS'u defaulta çektim düzeldi her şey. Aşırı OC da yapmadım çoğu şey auto'daydı.

Vallahi aşırı overclock yapmayacaksan yeterli. Ben bilinçsizce aldım keşke ondan kısıp ekran kartına falan abansaydım diyorum. Zaten overclock işleri çok sıkıntılı. Hem Windows 11 çok yeni. Hem bu yeni donanımların üreticileri AMD, MSI vs. yazılımları berbat çok düzgün çalışmıyor. Biraz OC yaptım beceremedim, birkaç hata çıktı sonra BIOS'u defaulta çektim düzeldi her şey. Aşırı OC da yapmadım çoğu şey Auto'daydı.

Maalesef hepsi yeni olduğundan stabilizesi fazla değil ama ileride balını yiyeceğiz gibi duruyor.

Geri
Yukarı