DDR3 ile DDR4 Ram Arasındaki Fark Nedir?

HUNTER

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Fethiye/Muğla
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, şu anda şöyle bir sistemim var:
-Intel İ7 2600k İşlemci 4.6 Ghz'de Overclocklu
-Asus Sabertooth P67 Anakart
-MSI R9 295X2 Ekran kartı
-GEIL 8 GB 1600 MHz DDR3 Ram
-Samsung 840 Evo 250 GB SSD + Seagate 1 TB 7200 rpm HDD
-Seasonic X serisi 1050 Watt Güç kaynağı
-Zalman CNPS12X işlemci soğutucu
-Corsair Obsidian 750D Full Tower Kasa
Ben bu sistemi birkaç ay içinde Haswell-E'ye güncellemeyi düşünüyorum. İşlemci olarak İ7 5930K, anakart olarak ise ASUS ROG Serisinden X99 yonga setli bir anakart ve tabiki 2133MHz'lik DDR4 ram. 1.Sorum ise şu: DDR3 ile 4 arasında ne gibi bir far var?
2- HDD ile SSD gibi bir fark beklemeli miyiz?
3- Ve artan performans bana ne yönde avantaj sağlar? Yani mesela oyunlarda aldığım fps artar mı?
4- Biraz önce şu tabloyu gördüm internette. Tablo tweakTown ekibine ait. Tabloya göre 2133 MHz DDR4 ile 1866 MHz DDR3'ün arasında o kadar büyük bir fark yok. Haswell-E de 2133 MHz desteklediğine göre...?
crucial_ddr4_test_tweaktown_2.jpg

Sistemini değiştirmemelisin. R9 295X2'nin ömrü bittiğinde Broadwell-E işlemci alırsın. Bir de GTX 980 alırsın.
Soruna cevap verecek olursak, her zamanki gibi DDR değişiminde performans patlayacak. Ve voltaj düşecek.

Oyunlarda FPS değerine Ram'in değil ekran kartının, biraz da işlemcinin katkısı olur bence. DDR4 Ramler oyuncu için gereksiz lüks. Render için onlar. Render nedir tam olarak bilmiyorum ama MHz'i yüksek ramlerin kullanıldığını okumuştum. :)

DDR4 Ramlerin gecikme süreleri daha fazla. Bence aynı hıza sahip DDR3 Ram daha hızlıdır fakat teknik bilgim yok bu konuda. 3200 MHz'lik DDR3 Ramler çoktan beridir var zaten. :)

O işlemci darboğaz yapmaz yanlışınız var. Sistem çok iyi bence boş yere masrafa girmeyin.

@Tuna Yücer R9 295X2 yerine GTX 980 alırsın derken?
Kaç aylık konuya mesaj attığının farkında mısın?? Konu 2014'e ait. O zaman GTX 9xx yoktu. Ben de o zaman 980'in 295X2'den daha güçlü olacağını düşünmüştüm. Ama öyle olmadı :D

Edit: 2016 gözüyle attığım mesaja baktığımda, gerçekten saçmalamışım :D

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı