Çözüldü DDR3 RAM ile beraber DDR2 çalışır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ladders

Femtopat
Daha fazla  
Anakartım: Gigabyte G41m-combo 4 GB DDR3 1333MHz RAM kullanıyorum. Elimde DDR2 2 GB RAM var taksam 6 GB olarak çalışır mı? 4 RAM slotu var.

2 DDR2 2 DDR3 olarak.

Çözüm
Hayır. Aynı anda DDR2 ve DDR3 çalışmaz. Bunu kullanma kılavuzundan da okuyabilirsiniz:

Note: Mixed mode, populating DDR2 and DDR3 memory modules simultaneously is not supported.
Hayır, RAM'lerin slotlarının yapısı farklıdır DDR2 ve DDR3 arasında. İsteseniz de uyduramazsınız.

Pardon, ana kartınız bunu destekliyormuş sanırım: GA-G41M-Combo (Rev. 1.3) | Anakart | GIGABYTE

Bu hatayyı bende çok yaptım gruplarda tavsıye verırken yanı anakart desteğıne bakmadan evet veya hayır demek hatasını.

Bahsedilen anakart DDR2 ıle DDR3 donemı arasında geçış anakartı ve bır tur hıbrıt anakart yanı hem DDR2 hem DDR3 destekleyen melez anakart.

Deneyin sorun çıkarırsa sadece birini takarsınız.
Ayrıca evet sanırım hem DDR2 hem DDR3 destekliyor anakart. Ama ikisini aynı anda takamazsınız galiba.

Bu hatayyı bende çok yaptım gruplarda tavsıye verırken yanı anakart desteğıne bakmadan evet veya hayır demek hatasını.

Bahsedilen anakart DDR2 ıle DDR3 donemı arasında geçış anakartı ve bır tur hıbrıt anakart yanı hem DDR2 hem DDR3 destekleyen melez anakart.
Tabi efendim öğreniyoruz zamanla :). İsmindeki combo ekinden işkillenmiştim, demek ki daha çok araştırmak gerekiyor. Yeni zamanın sistem toplayıcıları olduğumuzdan eskiyi unuttuk.

Ya bence DDR3 kullanıldığı zaman devre dışı kalıyor sonuçta farklı bellek türü yani DDR3 kısmına taktığınız zaman sadece DDR3 kısmı, DDR2 kısmına taktığınız zaman sadece DDR2 kısmı çalışır mantiken baktığınızda ki bu normalde de böyle olması lazım.

Hayır. Aynı anda DDR2 ve DDR3 çalışmaz. Bunu kullanma kılavuzundan da okuyabilirsiniz:

Note: Mixed mode, populating DDR2 and DDR3 memory modules simultaneously is not supported.

Son düzenleme:
Çözüm
DDR2 RAM slotu da var ona taksam çalışır mı diyorum DDR3 slotuna DDR2 olmayacağını biliyorum tabii ki.
Madem buna uyumlu bir anakartınız var, neden bu konuda tereddüt ediyorsunuz ki?

RAM'ler @Recep Baltaş hocamızın söylediği sürece sadece tek bir slot tipi kullanıldığı sürece etkinmiş. En iyi bilgi öğrenme yeri üreticinin kullanma kılavuzuyken onları okumayan biz Türklere halen Türkçe dilinde kılavuz çıkarmalarına şaşıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı