DDR3 SO-DIMM 1600 MHz yerine 1066 MHz ile çalışıyor

Raievh

Centipat
Daha fazla  
Eski laptopum için RAM yükseltmek istedim. DDR3 SO-DIMM 8 GB 1600 MHz 1.35v RAM siparişi verdim. Sisteme taktım 1600 MHz ile çalışan sistem ikinci RAM takılınca 1066 ile çalışmaya başladı. Acaba iki farklı marka RAM olduğundan sorun mu oldu diye düşündüm ve öncekini sistemden çıkardım yine 1066 ile çalıştı. Satıcıya sorduğumda "Merhaba 1066 MHz bizde bulunmamakta gelen 1600'dür gomulu olan ıle 2 ıle carprığınızda 1066 aslında 1600'dür yanı sorunsuz calısmaktadır efendım" cevabını aldım. Görselde gördüğünüz gibi CPU-Z uygulamasında 2 ile çarpıldığında bana 1066 MHz değerlerini veriyor. Acaba ben mi yanlış biliyorum? Eksik veya yanlış bilgim varsa düzeltirseniz sevinirim.

Kingston 1.png
kingston 2.png
Kingston Tek.png
Monster 1.png
Monster 2.png
Monster Tek.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım aldığınız RAM bellek Kingston marka olan. Gördüğüm kadarıyla jedec sürümleri içindeki frekanslar aşırı düşük. Bu düşüklük 2 sebepten kaynaklıdır. Birincisi anakartın BIOS sürümü güncel değil ya da RAM bellek compatible listesinde bu RAM belleğin yeri yok. İkinci sebep ise RAM bellek bloklarında bir arıza mevcut. İlk durumun olup olmadığını görmek için BIOS güncellemesi yapmanız gerek. Bu arada aldığınız RAM'in özelliklerini, işlemcinizi ve anakartınızıda paylaşabilir misiniz? Daha detaylı bakabiliriz.

Maalesef sahte RAM olabiliyor. Gözükürde 1600 fakat sıkıntı var. İade edin derim.

Maalesef sahte RAM olabiliyor. Gözükürde 1600 fakat sıkıntı var. İade edin derim.

Aynı durumu ben de düşünmüştüm de. Bu 3. ve 4. nesil Intel işlemcili laptoplarda garip bir şekilde benzer durumları yaşıyorduk. 4. nesil Intel işlemcili laptopta normal çalışan RAM'ler 3. nesillerde bazı durumlarda sorunlu çalışabiliyordu. Aynısı olabilir diye düşünüyorum. Bazen bu sorunlar BIOS güncellemesiyle düzeltilebiliyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım aldığınız RAM bellek Kingston marka olan. Gördüğüm kadarıyla jedec sürümleri içindeki frekanslar aşırı düşük. Bu düşüklük 2 sebepten kaynaklıdır. Birincisi anakartın BIOS sürümü güncel değil ya da RAM bellek compatible listesinde bu RAM belleğin yeri yok. İkinci sebep ise RAM bellek bloklarında bir arıza mevcut. İlk durumun olup olmadığını görmek için BIOS güncellemesi yapmanız gerek. Bu arada aldığınız RAM'in özelliklerini, işlemcinizi ve anakartınızıda paylaşabilir misiniz? Daha detaylı bakabiliriz.

Anakart bilgileri pek görüntülenmemiş sanırım. Daha detaylı nasıl bakabilirim bilmiyorum. RAM ise Kingston KVR16LS11/8 8 GB DDR3L 1600 MHz SO-DIMM notebook RAM diyerek geçiyor. Ürün linkini atmam doğru olmaz sanırım o yüzden satıcıdan aldığım resmini bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• Anakart.png
    Anakart.png
    97,1 KB · Görüntüleme: 14
  • İşlemci.png
    İşlemci.png
    117,9 KB · Görüntüleme: 14
  • 39200599.jpg
    39200599.jpg
    33,2 KB · Görüntüleme: 15
BIOS güncellemesi varsa deneyebilirsiniz fakat bana sahte gibi geldi.

BIOS güncellemesi varsa deneyebilirsiniz fakat bana sahte gibi geldi.
Aynı durumu ben de düşünmüştüm de. Bu 3. ve 4. nesil Intel işlemcili laptoplarda garip bir şekilde benzer durumları yaşıyorduk. 4. nesil Intel işlemcili laptopta normal çalışan RAM'ler 3. nesillerde bazı durumlarda sorunlu çalışabiliyordu. Aynısı olabilir diye düşünüyorum. Bazen bu sorunlar BIOS güncellemesiyle düzeltilebiliyordu.
Yardımlarınız için teşekkür ederim. En iyisi ürünü iade edeyim. Zaten satıcı da pek bilgili gözükmüyor. Hızlıca hatadan dönmek en iyi karar olacak sanırım.

Anakart bilgileri pek görüntülenmemiş sanırım. Daha detaylı nasıl bakabilirim bilmiyorum. RAM ise Kingston KVR16LS11/8 8 GB DDR3L 1600 MHz SO-DIMM notebook RAM diyerek geçiyor. Ürün linkini atmam doğru olmaz sanırım o yüzden satıcıdan aldığım resmini bırakıyorum.

Hangi siteden/satıcıdan aldın? Geçen gün ben de RAM araştırırken N11 de bir satıcıya RAM'in CL değeri nedir diye sormuştum. CL değerini net olarak bilemiyoruz cevabını almıştım.😁 bu sitelerde satış yapanların çoğu al-sat yapan ürünle ilgili hiçbir bilgi sahibi olmayan adamlar zannımca.

Hangi siteden/satıcıdan aldın? Geçen gün ben de RAM araştırırken N11 de bir satıcıya RAM'in CL değeri nedir diye sormuştum. CL değerini net olarak bilemiyoruz cevabını almıştım.😁 bu sitelerde satış yapanların çoğu al-sat yapan ürünle ilgili hiçbir bilgi sahibi olmayan adamlar zannımca.
Ürün kutusunda garanti bandı yoktu. Ondan biraz işkillendim ama DDR3 Ram piyasada sıfır olması zor. N11'den almıştım. Link atmak yasak değilse link bırakayım.

Yasak değil. Atabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı