DDR4 3000 MHz RAM'den 3433 MHz'ye geçmek mantıklı mı?

Bütçe
1500

Buffy

Hectopat
Anakart
MSI B450M Gaming Plus
İşlemci
Ryzen 5 5600
Merhaba. Şu an aktif olarak 1 X 16 Corsair Vengeance LPX 16 GB(3000 MHz) RAM kullanıyorum. DDR5'e şu an için geçme gibi bir düşüncem yok. Anakartım B450 chipset ve maksimum RAM hızı desteği 3433 MHz. Madem DDR4'te kalacağım, DDR4'te erişebileceğim maksimum performansa erişeyim diye düşündüm. Öncelikle RAM'i Dual channel kullanmaya karar verdim. Aynı RAM'den bir tane daha alsam mı diye düşünüyordum ki frekansı düşük mü diye kafamı kurcaladı. Tavsiyelerinize açığım. Kısaca sorularımı özetleyeyim:

• 3000 MHz'den 3433 MHz'e yükseltmeye değer mi?
  • 3000 MHz'den 4000 MHz'e yükseltmeye değer mi? Bunun için ekstra bir de anakart almam gerekecek. Yani anakart + RAM almaya değer bir fark oluşur mu?
  • Frekansı çok sallamayıp aynı RAM'den bir tane daha alıp 3000 MHz Dual channela dönmek daha mı mantıklı? En ucuz seçenek.

2.'nci seçenek bence. PC'nin ömrünün en az 1.5 2 sene uzatacaktır, Dual'e ben de yeni geçtim performans farkı kesinlikle yadsınacak gibi değil, Aynı şekilde Mhz'de çok önemsenmese de fark yaratıyor bütçeyi zorlamayacaksa yapılabilir.

Geri
Yukarı