DDR4 Bellekler Neden Pahalı?

Arz az, talep fazla. Üreticiler yeterince bellek üretmiyorlar. Bu da dünya genelinde fiyatları artırıyor. Dolar kuru ile pek bir alakası yok bu artışların. Dolar kuru 3.2 iken 140TL'ye Corsair Vengeance 2400MHz bellek alabiliyor iken, dolar kuru 3,5 olduğunda fiyatı da yaklaşık 350TL idi. Kur 3,8 oldu fiyat 450TL oldu. Dolar kurunun da etkisi var tabiki, ancak genel anlamda üreticilerden kaynaklı bir problem mevcut.

16GB Corsair Vengeance LPX 2400MHz bellekleri yaklaşık olarak 250TL'ye satın almıştım. Şuanda aynı kiti satın almaya kalktığımda çok rahat bir biçimde 600TL civarı bir parayı gözden çıkartmam gerek. Ki aldığım zaman ki dolar kuru da 3TL bandında idi. Arada fiyat farkının olması evet bir yandan kur kaynaklı fakat DDR4 bellekler ilk çıktığında alıcısı olmadığı için ve üretimde fazla olduğu için DDR3 belleklerden daha ucuza bulunabiliyordu. Şimdi ise artık DDR4 standart halini almaya başladı ve OEM üretim yapan firmalar ciddi miktarda DDR4 bellek yongasını satın alıyorlar. Hal böyle olunca son tüketiciye kalan miktar eldeki miktardan kat kat fazla olduğu için fiyatlarda uçuşa doğru geçiyor.

680 TL para vererek aldığım Ramleri ileride kasanın görünüşü tamamlansın diye 32 GB yapacaktım ama fiyatları 1000 TL olmuş şaka gibi. Diğer satıcılarda daha ucuz olsa da yinede eski fiyatlarında değiller. Sadece dolar farkı değildir bu.

Screenshot_20171109-153809.jpg

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı