DDR4 ne demek?

Bütçe
9600

HeroBaskan

Hectopat
Daha fazla  
Sistem topluyorum içeriğinde: RTX 2060 Zotac Gaming ve Intel i5 10600 var. Anakart ve RAM seçerken DDR'ye takıldım. DDR nedir? Performansı etkiler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınızdaki belleklerin slotu gibi düşünün DDR2-DDR3 görürsünüz etrafta maksimum ama en güncel ve en yenisi DDR4 şu anlık, eğer anakartınız DDR4'se ve DDR3 bir RAM alırsanız oturtamazsınız paranız çöp olur. Ki zaten o işlemciyi kullanabileceğiniz anakartlar sadece DDR4 bulunan anakartlardır.

Double Data Rate açılımı. 10600 takabilmen için 400 serisinden anakart lazım, onları çalıştırmak için de DDR4 RAM'e ihtiyacın var.

Şu an en günceli ve en hızlısı DDR4. Mesela DDR3 ve DDR4'ü karşılaştırdığımızda DDR4 frekans hızında geçiyor, ancak DDR3'ün gecikme avantajı var.

Double data Rate açılımı. 10600 takabilmen için 400 serisinden anakart lazım, onları çalıştırmak için de DDR4 RAM'e ihtiyacın var.

Şu an en günceli ve en hızlısı DDR4. mesela DDR3 ve DDR4'ü karşılaştırdığımızda DDR4 frekans hızında geçiyor, ancak DDR3'ün gecikme avantajı var.

1600MHz CL11 yerine 4800MHz CL21 tercih ederim.

Sistem topluyorum içeriğinde: RTX 2060 Zotac Gaming ve Intel i5 10600 var. Anakart ve RAM seçerken DDR'ye takıldım. DDR nedir? Performansı etkiler mi?

Double data Rate demek. Yani her bir döngüde, 1 bitlik veri yolundan 2 veri gönderebiliyor. Ama zaten DDR bellekler pazarlanırken bir frekans değeri görürsünüz. Bu kabaca saniyede kaç döngü gerçekleştirebildiğidir. Mantıken her döngüde her veri yolu üzerinden 2 veri gönderebildiğinde aslında 2 döngü atan ve döngü başına bir veri gönderen bir RAM ile aynı işi yaptığından frekansını 2 ile çarpıp pazarlıyorlar.

images (3).jpeg

indir (7).jpeg

İlk DRAM paketi DDR4 ikincisi ise DDR3 görüldüğü gibi socketleri ve çentikleri farklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı