DDR4 RAM yükseltme önerisi

escobar35

Hectopat
Anakart
Asus STRIX B250G GAMING
İşlemci
Intel Core i5 7400
Arkadaşlar benim kasamda şu an 8 GB RAM takılı. Ben 4 veya 8 GB RAM daha almak istiyorum. Hangi RAM'ları almam lazım bilmiyorum ama. MHz'ler kaç olmalı bilmiyorum.

Dosya Ekleri

• ram.PNG
    ram.PNG
    17,4 KB · Görüntüleme: 41
  • ram 2.PNG
    ram 2.PNG
    20,2 KB · Görüntüleme: 34
Arkadaşlar benim kasamda şu an 8 GB RAM takılı. Ben 4 veya 8 GB RAM daha almak istiyorum. Hangi RAM'ları almam lazım bilmiyorum ama. MHz'ler kaç olmalı bilmiyorum.
Görev yöneticisine girip Performans sekmesine gelip RAM kısmındaki ekran görüntüsünü atarsanız söylenebilir. Buradakini tam olarak anlamadım.

Edit: Elinizdeki mevcut RAM'iniz CL14 şu an satış da olan yer yok. Önerim elinizdeki RAM'i elden çıkartıp 8*2-3000MHz kit almanız yönünde. Corsair CMK8gx4m1A2400C14 numaralı RAM sizin RAM'inizin seri numarası bu numaraya göre almanız gerekli.

Görev yöneticisine girip Performans sekmesine gelip RAM kısmındaki ekran görüntüsünü atarsanız söylenebilir. Buradakini tam olarak anlamadım.
Pardon. MHz değeri 1200 MHz olan RAM alın. (Tam 1200 olmasa da yaklaşık olarak alın.)

8 GB RAM'in yanına 4 GB takmayın, o şekilde Dual Channel iyi olmaz, hatta bilgisayar açılmayabilir bile. Mümkünse var olanı elden çıkartıp 8+8 Dual Channel uyumlu bir RAM alın. Mümkün değilse de 2400 MHz CL14 aynı markadan aynı modelden bir RAM bakın. Aldıktan sonra da Memtest yapmayı unutmayın.

Edit: Elinizdeki mevcut RAM'iniz CL14 şu an satış da olan yer yok. Önerim elinizdeki RAM'i elden çıkartıp 8*2-3000MHz kit almanız yönünde. Corsair CMK8gx4m1A2400C14 numaralı RAM sizin RAM'inizin seri numarası bu numaraya göre almanız gerekli.

Maalesef şu an kullandığım RAM'i satamam. Ya 4 GB alacağım ya da 8 GB almam lazım.
8 GB RAM'in yanına 4 GB takmayın, o şekilde Dual channel iyi olmaz, hatta bilgisayar açılmayabilir bile. Mümkünse var olanı elden çıkartıp 8+8 Dual channel uyumlu bir RAM alın. Mümkün değilse de 2400 MHz CL14 aynı markadan aynı modelden bir RAM bakın. Aldıktan sonra da Memtest yapmayı unutmayın.

Şu an kullandığım RAM satılıyor mu bilmiyorum. Satılıyorsa size zahmet link atabilir misiniz aynısından. Bu arada Memtest veya Dual channel ne demek acaba?

Dosya Ekleri

• ram.PNG
    ram.PNG
    33,5 KB · Görüntüleme: 31
Maalesef şu an kullandığım RAM'i satamam. Ya 4 GB alacağım ya da 8 GB almam lazım.

Şu an kullandığım RAM satılıyor mu bilmiyorum. Satılıyorsa size zahmet link atabilir misiniz aynısından. Bu arada Memtest veya Dual channel ne demek acaba?
O zaman 2133 MHz alın. Sistemde dar boğaz yaşanabilir.

Öncelikle BIOS'dan XMP ayarını açın. RAM'iniz 2400 MHZ ama gereken frekansta ve gereken gecikmede çalışmıyor.
Memtest86: RAM test etme yazılımı. RAM'i derinden bit bit kontrol ediyor ve herhangi bir sorun varsa uyarıyor.
Dual Channel: RAM'lerin birlikte çalışıp tek RAM'a göre neredeyse iki kat daha fazla bant genişliği sunmasını sağlayan bir teknoloji. En iyi şekilde çalışması için frekans ve gecikmelerin uyumlu olması gerekir, Hatta sıfır sorun için mümkünse birebir kit olarak alınması gerekir.
O zaman 2133 MHz alın. Sistemde dar boğaz yaşanabilir.

Önce konuyla alakasız görev yöneticisi dedin. Sonra RAM 2400 Mhz olmasına rağmen 2133 Mhz RAM al diye öneride bulundun. Şimdi de masaüstü kullanıcısına Notebook RAM linki atıyorsun. Ne yapmaya çalışıyorsun?

Yeni konular

Geri
Yukarı