DDR5 alınmalı mı DDR6 beklenmeli mi?

PEGASUS7

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba.

2019 yılında şöyle bir sistem toplamıştım.

Anakart: MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon Wi-Fi

RAM: Corsair RGB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 RAM.

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X.

Ekran kartı: MSI NVIDIA GeForce RTX2060 Gaming Z 6 GB 192bit GDDR6.

PSU: Seasonic Focus Plus 850W 80 Gold.

SSD: Samsung 970 EVO Plus NVMe 500GB 3500MB/s-3300MB/s M.2

Monitör: MSI Optix MAG271C 27" 144Hz 1ms (HDMI display) Full HD Curved oyuncu monitör.

Dark N10 Advanced 5x12cm kırmızı fanlı fan kontrollü Full cam yan panelli USB 3.0 Bilgisayar kasası.

Ses sistemi: Creative ınspire T3300 2 1

İşlemci soğutucusu: Arctic Freezer 34 e-sports Duo kırmızı CPU soğutucu.

Şimdi bir konuda kararsızlık yaşıyorum. Seçim vs olmadan (malum dolar 2-3 seneye 40 üstü deniyor) sistemi AM5, DDR5 olarak güncellemek istiyorum ama bir yandan da 2026 gibi tahminen AM6 DDR6 ve RTX 5000 serisi sistemler boy gösterecek. O döneme denk gelecek olan GTA 6 vs de olacak. Ama o zamanda dolardan dolayı sistem yenilemek daha zor olacak. Tamamen arada kaldım.

Fikirleriniz nelerdir? Teşekkürler.

Not: Bu arada Arctic Freezer 34 e-sports Duo kırmızı CPU soğutucu AM6 sistemde de kullanılabilir deniliyor o yüzden eski soğutucumdan mennun olduğum için soğutucu aramadım.

Bu arada şu an aklımdaki sistem parçaları:

Sistem hala iş görür ama illa değiştireceğim diyorsanız DDR5 sistemlerin yaygınlaşmasını bekleyin. Hala bu parçaların fiyatları yüksek maalesef yaygınlaşması gerekiyor. Tavsiyem seneye haziran aylarına kadar bekleyin.

DDR6 için çok erken daha ve geçiş hızlı olmayacaktır.

RTX 5000 2024 Eylülde, yeni nesil işlemciler de 2024 ortası veya sonrasında geliyor sandığın kadar geç değil. DDR5 Daha yeni çıkmışken DDR6 Beklenmez ama RTX 5000 bekleyebilirsin. Şu anlık anakart, RAM ve işlemci değiştir devam et bence. Bana sorarsan teknoloji bekleyişinin bir sonu yok çünkü çok hızlı gelişiyor. Gönlünden ne geçiyorsa onu al geç.

Edit: Arctic Freezer 34 e-sports soğutucu AM6 değil AM5 uyumlu olabilir deniliyor.

4 adet M.2 SSD slotlu AM5 önerebileceğniz başka anakartlar varsa değerlendirelim.

Gönlümden MSI MPG X670e geçiyor ama şöyle 10-12 bandı olsa iyi olurdu. Bir anda 16-20'ye çıkmış...

Sistem hala iş görür ama illa değiştireceğim diyorsanız DDR5 sistemlerin yaygınlaşmasını bekleyin. Hala bu parçaların fiyatları yüksek maalesef yaygınlaşması gerekiyor. Tavsiyem seneye haziran aylarına kadar bekleyin.

DDR6 için çok erken daha ve geçiş hızlı olmayacevabınız i

Yaza kadar beklemekte sorun yok hocam da. Önümüzde seçim var. Seçimden sonra dolar fırlarsa yine her seçim sonrası gibi extra para çıkışı olarak yansır. Biraz da onu düşünüyorum.

Anakart saçma pahalı. B650 al illaki ekran kartı alacaksın kalan paranı ekran kartına basarsın.

4 adet M.2 SSD slotlu AM5 X670e gibi kaliteli önerebileceğiniz başka anakartlar varsa değerlendirelim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı