DDR5 hazır sistemlerdeki anakartlar kullanılır mı?

Makaleler
1
Daha fazla  
Önümüzdeki günlerde bilgisayar toplamayı düşünüyordum. Bizim ülkemizdeki satıcıların yaptığı hazır sistemlerdeki kullandığı anakartları gördüğümde beni baya rahatsız etti. En meşhurlarından mesela;

https://www.akakce.com/anakart/en-u...-amd-am5-ddr5-micro-atx-fiyati,255131309.html

Bu anakarta biraz baktım ve ne VRM soğutucusu var, ne DisplayPort desteği var. M.2 SSD slotu bir adet. USB Type-C yok. BIOS Flashback yok ama RGB şerit varmış.

Biliyorum hazır sistemler en düşük maliyete toplanmaya çalışılan ve olabildiğince parçalarından kısılmaya çalışılan sistemler. Peki birkaç bin lira daha ucuza alıp bu anakartı kullanmaya değer mi acaba? Benim gibi BIOS'tan anlamayan kişiler için bir sorun olduğunda yardım bulabilir miyiz? Çünkü yabancı sitelerdeki sistem önerilerinde doğal olarak bizden çok daha iyi anakartlar paylaşıldığını gördüm ve o kartlarda sorun yaşayanlar bir geri dönüş alabilmiş. Onlarda önerilen kartlar;

• Gigabyte B650M DS3H Micro ATX AM5 Motherboard
  • Gigabyte B650M DS3H Micro ATX AM5
  • Gigabyte B650M D3HP Micro ATX AM5 Motherboard
  • Gigabyte B650M D3HP Micro ATX AM5
  • ASRock B650M-H/M.2+ Micro ATX AM5
  • MSI PRO B650M-A WIFI AM5
  • Gigabyte B650M K AMD

DDR5 Sistemlerde Ram MHZ hızının ve CL değerinin stabilite açısından önemli olduğunu okudum. 6000 MHz ve CL30 öneriliyor genel olarak. Peki bize hazır sistemlerde gelen belleklerden tam verim alabilir miyiz diye düşündürdü.

Son olarak demem o ki bu hazır sistemlerdeki bu anakartlara rağmen sizce almak mantıklı mı, yoksa kişinin kendi eliyle anakart seçip toplayıp alması mı daha mantıklı? Olumlu olumsuz yorumlarınızı bekliyorum efendim.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı