DDR5 RAM'ler ne zaman çıkar?

2021 öncesi zor gibi duruyor, normalde birkaç yıl önce 2020'ye tarih verilmişti. Planlarda değişiklik olmuş anlaşılan. Ayrıca çıkınca 4800-6400 Mhz aralığında, tek modülde daha yüksek hacimsel kapasite ve aynı zamanda daha düşük güç tüketimleriyle bizlerle buluşacak olması gerçekten güzel bir gelişme ancak ülkemiz pazarına geldiği zaman DDR4'lere göre çok daha pahalı olacağını düşünüyorum.

Samsung’s superfast DDR5 RAM will arrive in 2021 – but don’t plan to upgrade your PC just yet

Everything We Currently Know About DDR5 RAM (Release Date, Price & More)

O zamana kadar 7 nm üretim süreci de gündemlerine gelirse, soket değiştirmek için bahane üstüne bahane uydurur artık bu paragöz Intel. Aslında soket değişimine gidilmeden de işlemci mimarisinde gelişim gösterilebileceğini AMD kanıtladı artık 😀. Fazla lafa da gerek yok. Intel'in artık bu kriterle ilgili olarak soket değişimi için haklı bir gerekçesi olmaması lazım. Ama zannetmiyorum yine, huylu huyundan vazgeçmez diye bir söz var, Intel şu an uygulamış olduğu politikaları seneler geçse de, yine sürdürecek gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ancak yeni RAM slotunun hızına yetişebilmek ve (fark etmişsinizdir DDR serisinin rakamı arttıkça pin sayısı da artıyor yani soket değişmemesi yükü chipsete yüklemeye sebep olabilir) yüke dayanması için değiştirmesi mantıklı bir karar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ancak yeni RAM slotunun hızına yetişebilmek ve (fark etmişsinizdir DDR serisinin rakamı arttıkça pin sayısı da artıyor yani soket değişmemesi yükü chipset e yüklemeye sebep olabilir) yüke dayanması için değiştirmesi mantıklı bir karar.
Değişmesi mantıklı, ona lafım yok. Benim söylediğim Intel'in 7.nesilden 8'e geçerken soket değiştirmeden soket değiştirmesi. Yani ikisi de 1151 pin, iki işlemci de anakarta cuk diye oturuyor ama çalışmıyor. Neden çünkü Intel'in cebinin dolması lazım. Ee 10.nesilde herifler gene soket değiştireceğiz dediler. Şimdi 11.nesilde tekrar soket değiştireceğiz deseler bir yerlerimle gülerim bunlara da Intel işlemci alana da. Özellikle rakibi 4 nesildir, Eylül 2016'dan beridir soket değiştirmezken.

Değişmesi mantıklı, ona lafım yok. Benim söylediğim Intel'in 7.nesilden 8'e geçerken soket değiştirmeden soket değiştirmesi. Yani ikisi de 1151 pin, iki işlemci de anakarta cuk diye oturuyor ama çalışmıyor. Neden çünkü Intel'in cebinin dolması lazım. Ee 10.nesilde herifler gene soket değiştireceğiz dediler. Şimdi 11.nesilde tekrar soket değiştireceğiz deseler bir yerlerimle gülerim bunlara da Intel işlemci alana da. Özellikle rakibi 4 nesildir, Eylül 2016'dan beridir soket değiştirmezken.

9.nesil saçmalığı yerine direk 10.nesile geçmesi gerekiyordu, 8.nesil gibi bu nesil de gereksizdi bence, ama hala 14 nm+++....'ı geliştireceğiz diye sıra gelmedi buna, gerçi işlemciyi üreten biz değiliz, her şeyi belirlenen planlarlar dahilinde yapıyorlar, bir bildikleri vardır diyeceğim ama yine de AMD' ye göre gelişim ve yenilik bakımından her türlü geride kaldı.

Bu yıl olmayacağı kesin gibi. AMD'nin de Intel'in de yeni nesil işlemcileri hakkında her şeyi sızdı sayılır.

Benim düşündüğüm kısım 2021'de DDR5 gelirse Intel yine soket değiştirecek. Bu sefer sağlam küfür yer gibi 😄
ana bacı girerim bu sefer ailesi yıkılır yeter soket değiştirdiği valla amd geçerim :D

Bence minimum 2-3 yıl sonra çıkar. Çünkü halihazırda DDR4 bellekler fazlasıyla yeterli, tek modül 16 GB olabiliyor ve 4600 MHz hıza çıkıyor. DDR3'ün bile yaygın olarak kulanıldığı piyasada DDR5 gereksiz(üreticilerin kendi ayağına sıkma manasında) olur. Üreticilerin elinde eritmesi gereken binlerce stok var. Üretimi duralı kaç yıl olmasına rağmen sıfır DDR3 bellekler hâlâ satılıyor. :D.

Peynir ekmek gibi satıyor hem de.

ana bacı girerim bu sefer ailesi yıkılır yeter soket değiştirdiği valla amd geçerim :D
Intel'in sürekli soket değiştirmesi gerçekten çok saçma, ceplerini doldurmaktan başka bir şeye yaramıyor. Bu yüzden bile amd geçilebilir. 20 yıldan fazla bir süredir intel kullanıyorum, bir sonraki şansı kesinlikle amd ye vereceğim. Ayrıca amd artık eskisi gibi değil son nesil işlemcileri intelden kat kat daha iyi diyebilirim. Oyun oynayanlar için 3-5 fazla fps için Intel'e fazladan para ödemenin de bir anlamı yok.

Geri
Yukarı