DDR5 sisteme geçmek mantıklı mı?

Serhat_0612

Decapat
Daha fazla  
Merhaba.

Sistem:
Sapphire RX6600 ekran kartı.
AMD R5 5600G işlemci.
B450M-A Pro Max anakart.
Corsair 1x16 GB 3000 MHz RAM.
Kinkston A2000 256 GB M.2 SSD.
1TB HDD.
Hadron 650W Power.

Sistemimde bana RAM yetersiz geldiği için 3200MHz 32 GB RAM alacaktım fakat. Bir iki araştırma sonucunda DDR5 sisteme ufaktan geçmek daha mantıklı olur dedim. Bu yüzden öncelikle DDR5 anakart ve RAM alacağım. Fakat, DDR5 RAM'lerin frekansları yüksek olduğu için işlemcim en fazla 3200 MHz destekliyor ve DDR5 anakarta işlemcim uyumlu mu bilmiyorum. Diyelim uyumlu bende RAM'lari şimdilik 3200 MHz de kullanıp, ilerleyen zamanlarda işlemciyi yükseltirim.

Sizce, öncelik olarak bu sistemdeki RAM ve anakartı DDR5'e yükseltmek mantıklı mı?
DDR5 RAM'leri işlemcinin uygun frekansı kullanmak sıkıntı yaşatır mı?
DDR5 anakarta R5 5600G işlemci uyar mı? Uymaz ise hangi işlemci uyar?

Detaylı bir bilgi verirseniz çok iyi olur. Çünkü kafam bayağı karışık bu konuda. Bütçem şu an 5.5k fakat ilerleyen zamanlar da 7K ya çıkarabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
5 5600G DDR5 uyumlu değil AMD devam edceksen uyumlu olan en ucuz 5 7500F var eğer Intel'e geçeceksen. En ucuza senin işlemcine yakın i5 12400F'ya da biraz daha düşük oyun performansıyla i3 13100F var.

İleriye yönelik olasını istedim alıp bir köşeye de katabilirim. hepsini toplayıp toplu şeklide katarım. Yatırım gibi işte. ryzen 5 7500f alınırsa sistemde artış gösterir mi?

Eğer yetersiz kalıyorsa güncel kalmak her zaman daha iyi, durumunuz varsa geçin. AM5 sokete, AMD Ryzen 7 7000 serisi uyar sadece.
r7 7000 biraz pahalı geldi ortalama 6k civarı

Birde bana, anakart ve ram tavsiye edebilirmisiniz

anakart bunu düşündüm fakat detaylı bakmadım.

Grafik tasarımcıyım. Sizce, programlar için 32gb ram yeterli olur mu? 64 gb almaya yatkınım.
Şuan ddr4 sisteme ram almayı düşünüyorum

32gb yeterli olur mu yoksa 64 gb mi alayım

kullandığım programlar. Afters effects, blender. Ağır olanları yazdım.

2k monitörümde var. Şuan photoshop ve opera açık ramin hepsini kullanıyor şuan içimden bir ses 32 az olur diyor

ve sadece photoshop açsam (onun dışında her şey kapalı. bir tane yükse çalışma yaptığıdma 10gb den fazla ram tüketiyor ve ayrıyaten başka açamıyıyorum çok fazla kasıyor. Ve aynı zamanda after effects ve google açık olduğunu düşünün. Hesdaplayınaca ortalama 30gb falan oluyor. Bu sefer pc yavaşlık olacak. 64 almayı düşünüyorum sence mantıklı mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı