Debian Apt arızası veriyor

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar. Debian (sid)'da ne zaman paket kurmaya çalışsam şunu diyor:

Kod:
[hoovy@turbine ~]$ doas apt install neofetch.
Paket listeleri okunuyor... Bitti.
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor... Bitti.
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
neofetch zaten en yeni sürümde (7.1.0-3).
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.
2 paket tam olarak kurulmayacak ya da kaldırılmayacak.
0 B/38,1 kB arşiv dosyası indirilecek.
Bu işlem tamamlandıktan sonra 0 B ek disk alanı kullanılacak.
N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '20listchanges.dpkg-new' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/h]
/bin/sh: 1: /usr/bin/apt-listchanges: not found.
E: /usr/bin/apt-listchanges --apt || test $? -lt 10 altsüreci bir hata kodu gönderdi (1)
E: Failure running script /usr/bin/apt-listchanges --apt || test $? -lt 10.
[hoovy@turbine ~]$

Ne yapabilirim?
@OzgunP
Bu arada yanlışlıkla python3/bin'den sildim ama elimde python3.9 var

Son düzenleme:
Bu arada yanlışlıkla python3/bin'den sildim ama elimde python3.9 var

python3, python3.9 için sadece bir sembolik bağlantı, şununla onarabilirsin.

Kod:
sudo ln -s /usr/bin/python3.9 /usr/bin/python3

Sonrasında aşağıdaki komutu çalıştırırsan sorun düzelecektir.

Kod:
sudo apt install -f

N: '/etc/apt/apt.conf.d/' dizinindeki '20listchanges.dpkg-new' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor.

Bu önemli bir şey değil, görmezden gelebilirsin.

Kod:

Kod:
sudo apt install -f

Debian'ı sildiydim hocam yeniden kuracağım. Dediklerinizi denemiştim zaten, olmamıştı.

Kod:

Kod:
sudo apt install -f

Ama yine de yardımınıza ihtiyacım var. Apt paketleri çok yavaş indiriyor ve alacritty paketi de yok. Bu konular hakkında bilginiz var mı?

Dediklerinizi denemiştim zaten, olmamıştı.

Olmaması python3 sembolik bağlantısını silmendendir. Çünkü apt-listchanges paketini kurarken, python3-debconf paketininden kurulması gerekiyor. Sembolik bağlantıyı sildiğin için, daha python3-debconf post-install betiği çalıştırılırken hata alırsın, bu apt-listchanges paketinin kurulumuna dahi geçememen demektir. Bunlardan, yukarıdaki mesajda yazdıklarımın çözüm olacağını anlayabilirsin.

alacritty paketi de yok.

Kullandığın yansı yavaştır, hızlı bir yansıya geçiş yaparsan çözülür. Eğer çok hızlı bir bağlantın varsa, apt-fast kullanmayı deneyebilirsin.

Şunun için aşağıdaki komutları çalıştırsan, benzer bildirimleri bir daha almazsın.

Kod:
su -l
Kod:
sh -c "echo 'Dir::Ignore-Files-Silently:: \"(.dpkg-new|.save|.distupgrade)$\";' > /etc/apt/apt.conf.d/99ignoresave"

Alacritty paketini repoya resmî koymamışlar :D

Bir de apt-src diye bir komut var mı deb-src için?

Son olarak yansıların hızını ölçüp gösterebilen bir paket var mı?

Normalde default yansıyı seçiyorum (Türkiye yansıları ne kadar maintain ediliyor bilmiyorum) ve sonradan öbür yansılara nasıl geçiş yapılacağını bilmiyorum.

Bir de apt-src diye bir komut var mı deb-src için?

Var.

Son olarak yansıların hızını ölçüp gösterebilen bir paket var mı?

Şunu incelersin. How to Choose Other Apt Download Mirror in Debian 11 [Select Box Refused to Open] - FOSTips

Türkiye yansıları ne kadar maintain ediliyor bilmiyorum

Yansılar günde bir kaç defa güncellenir, bazısı bir defa bazısı iki ya da daha fazla olabilir. Debian yansı listesi sitesinde ayrıntıları vardır. Yansılar frekanslarına göre otomatik olarak eşitlenir, birisi düğmeye tıklayıp ya da komut girerek yapmıyor yani, cron ya da systemd.timer gibi yardımcılar sağolsun.

Şurada Debian için bir kaynak listesi oluşturma sitesi var, oldukça faydalı. https://debgen.simplylinux.ch/ Orada deb.debian.org kaynak listesi seçildiğinde, otomatik olarak en hızlı yansıdan indirildiği belirtiliyor. Eski redir projesinin devamı gibi. https://wiki.debian.org/DebianGeoMirror

Son düzenleme:

Geri
Yukarı