Debian nasıldır ve Linux Mint yerine tercih edilebilir mi?

Eyvallah peki neden insanlar Debian kullanmayın falan diyor YouTube'da bunun hakkında birkaç tane video ya denk geldim "Debian neden kullanılmaz" diye.
Tabiri caiz ise "boş" yapıyorlar. Debian kurup memnun kalmayan neredeyse kimseyi görmedim. Debian'ın stabilite adına paketleri eski sürüm tutuyor ancak Debian "Rolling Release" olan unstable deposuna da sahip yani güncel paketlere de sahip olabilirsiniz. Bir insan için gereken her şey var depolarda. Flatpak'da tabii kullanılabilir.

Tabiri caiz ise "boş" yapıyorlar. Debian kurup memnun kalmayan neredeyse kimseyi görmedim. Debian'ın stabilite adına paketleri eski sürüm tutuyor ancak Debian "rolling release" olan unstable deposuna da sahip yani güncel paketlere de sahip olabilirsiniz. Bir insan için gereken her şey var depolarda. Flatpak'da tabii kullanılabilir.

Merak ettiğim MX Linux Debian based olduğu için o da mı Debian gibi güncel olmayan paketler kullanıyor?

Merak ettiğim MX Linux Debian based olduğu için o da mı Debian gibi güncel olmayan paketler kullanıyor?
MX Linux'un politikasını bilmiyorum. Linux Mint'in Debian tabanı stabil sürümlerden yani eski paketlerden güç alıyor.

MX Linux'un politikasını bilmiyorum. Linux Mint'in Debian tabanı stabil sürümlerden yani eski paketlerden güç alıyor.

Anladım yardımcı olduğunuz için sağ ol peki debian geçtiğimde başlangıç için ne tarz kurulumlar ve konfigürasyonlar yapmam gerekecek mesela sudoers hatası falan veriyordu ilk açtığın zaman bunun gibi şeyler çok fazla var mı?

Anladım yardımcı olduğunuz için sağ ol peki debain geçtiğimde başlangıç için ne tarz kurulumlar ve konfigürasyonlar yapmam gerekecek mesela sudoers hatası falan veriyordu ilk açtığın zaman bunun gibi şeyler çok fazla var mı?
Root şifresi belirlemezseniz kurulumda ana kullanıcıyı "sudoers" dosyasına ekler ve sudo komutuyla girersiniz, root şifresi belirlerseniz sizi dosyaya eklemez, su ile yönetici işlemlerini yaparsınız. Çok fazla şey yok bu tarz.

Root şifresi belirlemezseniz kurulumda ana kullanıcıyı "sudoers" dosyasına ekler ve sudo komutuyla girersiniz, root şifresi belirlerseniz sizi dosyaya eklemez, su ile yönetici işlemlerini yaparsınız. Çok fazla şey yok bu tarz.

Dağıtımı hafifleştirmek için ne yapabilirim peki? Ekstra bir şey yapmama gerek var mı yoksa dağıtım zaten yeteri kadar hafif mi?

Dağıtımı hafifleştirmek için ne yapabilirim peki? Ekstra bir şey yapmama gerek var mı yoksa dağıtım zaten yeteri kadar hafif mi?
Yeterince hafif. Bilgisayarınız iyi değilse KDE ve GNOME'dan uzak durun, yeterli.

Eyvallah reis yardımcı olduğun için teşekkürler. Sen yıllardır debian kullanıyorsun sanırım hiç bir sorunla karşılaştın mı?
Bir kere GDM3 yani GNOME'un giriş yöneticisi İngilizce olmuştu ancak güncellemeyle düzeltildi çok kısa sürede. O'nun haricinde sorun yaşamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı