Çözüldü Debian yükleme sırasında Wi-Fi nasıl açılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar.

Hep saf Debian kurmak isterdim. Fakat bir türlü Wi-Fi'a bağlanamadım ve bu yüzden kullanamadım.
Eğer cli kurulumunu seçseydim nasıl yapacağımı bilmiyorum.
Onun dışında GUI kurulumda da Wi-Fi gibi bir şey gözükmüyor.

Nasıl yaparım da Wi-Fi'ya bağlarım?

Çözüm
Şuradan firmware dosyası içeren ISO dosyasını indirebilirsin (firmware-testing-amd64-netinst.iso isimli dosyayı indir). Index of /cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/weekly-builds/amd64/iso-cd

Bu ISO dosyasında iwlwifi için gerekli firmware dosyaları bulunuyor.

Hafif bir ortam oluşturacaksan, kurulumun sonundaki masaüstü ve Debian ortamı ile ilgili seçeneklerin hiçbirini işaretleme. Böylece oldukça boş bir ortam elde edeceksin. Kurulumdan sonra sistemi yeniden başlattığında herhangi bir masaüstü ortamı ve görüntü yöneticisi kurulu olmadığından, TTY ortamında kullanıcı adı ve parola girerek oturum açacaksın.

Eğer Xfce kuracaksan aşağıdaki komutlarla kolayca yapabilirsin. Komuta LightDM'de ekledim.

Kod:
su
apt update
apt install xfce4 lightdm-gtk-greeter

Ayrıca aşağıdaki komutu da çalıştır, böylece sudo komutunu kolayca kullanabilmiş olacaksın.

Kod:
apt install sudo
adduser $USER sudo

Sonrasında sistemi yeniden başlat. Böylece temel bir oturum için gerekli olanları otomatik olarak yüklemiş olursun.
Kurulumdan sonra mı alıyorsun hatayı? Paylaştığım ISO ile kurulumda firmware hatası almaman gerekir.
ilwifi gerekiyor ama iso yok diyor.
Kurulumdan sonra mı alıyorsun hatayı? Paylaştığım ISO ile kurulumda firmware hatası almaman gerekir.
Kurarkren. "Ağ yapılandırması" kısmında. Ekran görüntüsü atarım.

Son düzenleme:
image.jpg

Netinstall ile kurulum yapıyorsan, kablosuz ağ sorununu çözmüşsün sanırım. Kuruluma geçmişsin. Eğer öyleyse, daha önce yanlış kalıp denemiş olabilirsin.

Nvidia sürücüsünü kurmak için nvidia-detect paketini kur. Sonra nvidia-detect komutunu çalıştır. Komutun çıktısı sana, Nvidia GPU için hangi paketi kurman gerektiğini söyleyecek.

Bir de light-locker paketini silip şunu kur. http://ftp.br.debian.org/debian/pool/main/x/xfce4-screensaver/xfce4-screensaver_4.16.0-1_amd64.deb

Light-locker bazı sistemlerde uykudan sonra siyah ekran sorununa sebep oluyor. Xfce4 ekran koruyucusu hem bundan daha güzel, hem de tam ekran kullanımda devreye girmesini engelleyebiliyorsun. Tabii bu son kelimeler, Xfce sürüm için geçerli.

Nvidia sürücüsünü kurmak için nvidia-detect paketini kur. Sonra nvidia-detect komutunu çalıştır. Komutun çıktısı sana, Nvidia GPU için hangi paketi kurman gerektiğini söyleyecek.

Bir de light-locker paketini silip şunu kur. http://ftp.br.debian.org/debian/pool/main/x/xfce4-screensaver/xfce4-screensaver_4.16.0-1_amd64.deb

Light-locker bazı sistemlerde uykudan sonra siyah ekran sorununa sebep oluyor. Xfce4 ekran koruyucusu hem bundan daha güzel, hem de tam ekran kullanımda devreye girmesini engelleyebiliyorsun. Tabii bu son kelimeler, Xfce sürüm için geçerli.
Tamam sağ olun :)

Geri
Yukarı