Debian'da pilde kullanım süresi nasıl uzatılır?

eth

Hectopat
Makaleler
2
Debian 11 + GNOME kullanıyorum. tlp, tlp-rdw ve TLPUI kurdum. TLP ve TLP-RDW aktif durumda ama TLPUI ile ince ayarlar yapmadım ek olarak. TLPUI için önerdiğiniz ayarlar var mı? Veya bunlar dışında neler önerirsiniz?

Benim asıl merak ettiğim konu ise GPU tarafında. Windows kullanırken performansı işler gerekmediğinde harici GPU çalışmıyor genel olarak. Haliyle daha uzun kullanabiliyorum. Linux dağıtımlarında da böyle mi yoksa ek ayar mı yapmamız gerekiyor? Harici GPU'yu devre dışı bıraksak da olur aslında. Düşündüğüm kadar ihtiyacım yokmuş. Komutlar ile böyle bir şansımız var mı? Alias ayarlayıp duruma göre devre dışı bırakıp ihtiyacım olunca da aktif etme gibi bir şey yapabilir miyim?

Debian 11 + GNOME kullanıyorum. tlp, tlp-rdw ve TLPUI kurdum. TLP ve TLP-RDW aktif durumda ama TLPUI ile ince ayarlar yapmadım ek olarak. TLPUI için önerdiğiniz ayarlar var mı? Veya bunlar dışında neler önerirsiniz?

Benim asıl merak ettiğim konu ise GPU tarafında. Windows kullanırken performansı işler gerekmediğinde harici GPU çalışmıyor genel olarak. Haliyle daha uzun kullanabiliyorum. Linux dağıtımlarında da böyle mi yoksa ek ayar mı yapmamız gerekiyor? Harici GPU'yu devre dışı bıraksak da olur aslında. Düşündüğüm kadar ihtiyacım yokmuş. Komutlar ile böyle bir şansımız var mı? Alias ayarlayıp duruma göre devre dışı bırakıp ihtiyacım olunca da aktif etme gibi bir şey yapabilir miyim?
Gpu seçimi için Nvidia Prime'da kullanabilirsiniz. (GPU'nun Nvidia olduğunu farz edersek.)

Nvidia harici GPU olan bir laptop varsa, şunları kurarsan Nvidia GPU pasifleşir. Bbswitch 3. parti çekirdek modülü olduğu için secureboot'u kapatmalısın.

Kod:
sudo apt-get install --no-install-recommends bumblebee bbswitch-dkms

Not: Eğer çok yeni bir sistemin varsa, bbswitch sorun çıkartabilir. Bunu aşmak için açılışa pcie_port_pm=off değişkeni eklemek gerekiyor.

Kod:
sudo mkdir -p /etc/default/grub.d/ && sudo touch /etc/default/grub.d/pcie-port-pm.cfg
Kod:
echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX pcie_port_pm=off"' | sudo tee /etc/default/grub.d/pcie-port-pm.cfg
Kod:
sudo update-grub

TLP'de AC ve BAT kipleri arasında kolay geçiş yapmak istersen, şunu kurabilirsin. Linux Mint Güç Yönetimi Nasıl Yapılır?

Son düzenleme:
TLP'de AC ve BAT kipleri arasında kolay geçiş yapmak istersen, şunu kurabilirsin. Linux Mint Güç Yönetimi Nasıl Yapılır?
Şu hatayı alıyorum:
Kod:
Traceback (most recent call last):
  File "/opt/tlp-indicator/tlp.py", line 10, in <module>
    require_version("AppIndicator3", "0.1")
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/gi/__init__.py", line 126, in require_version
    raise ValueError('Namespace %s not available' % namespace)
ValueError: Namespace AppIndicator3 not available

Şu hatayı alıyorum:

Sanırım Python'daki güncellemeler nedeniyle bu uygulama çalışmıyor. Kodlardaki AppIndicator3'ü, ayatana-indicator ile değiştirdim yine de hata verdi.

Bu durumda AC ve BAT kipleri arasında komutla geçiş yapacaksın.
AC için
Kod:
sudo tlp ac
BAT için
Kod:
sudo tlp bat

Geri
Yukarı