Dededen kalma hisseli tarla nasıl bölünür?

Spookd

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar annemler 6 kardeş dedem ve anneannem vefat ettiği için tarla hisselere bölünüp dağıtıldı. Otamatikman e-Devlet üzerinden ama kimse hala hakkını alamadı paylaşmaya pek yanaşmıyorlar ;/ şimdi herkes hakkını alabilecek şekilde paylaştırılabilmesi için nereye gidilip bu işlemlerin yaptırılır acaba bu konu hakkında bilgi verebilecek var mı kimsede param, tarlam kalsın istemiyorum da var mı tavsiyeler

Bu gibi işlerle özellikle ilgilenen avukatlar var. Gerekli incelemeleri araştırmaları yaparak dava sürecini başlatıyorlar ve kimse bir şeye doğru düzgün yanaşmazsa devlet tarlayı satışa çıkarıp hak sahiplerine geliri otomatik olarak bölüştürüyor diye biliyorum. Tabi olması gerekenin çok daha altında satılıyor maalesef. Benzer durumu arkadaşım iyi para eden bir daire için yaşamıştı akrabalarıyla.

Hissedarlardan birinin dava açması yeterli olur. Devlet tarlayı ihale usulü satıp pay sahiplerine dağıtır.

Mahkemeye gitmeden anlaşıp bir kişinin satın alması daha iyi olur.

Bu gibi işlerle özellikle ilgilenen avukatlar var. Gerekli incelemeleri araştırmaları yaparak dava sürecini başlatıyorlar ve kimse bir şeye doğru düzgün yanaşmazsa devlet tarlayı satışa çıkarıp hak sahiplerine geliri otomatik olarak bölüştürüyor diye biliyorum. Tabi olması gerekenin çok daha altında satılıyor maalesef. Benzer durumu arkadaşım iyi para eden bir daire için yaşamıştı akrabalarıyla.
Hisse sahiplerinden biri de ihaleye girip teklif verebilir. Hisse sahipleri olduğunda genelde diğer alıcılar teklif vermiyor.

Mal paylaşım davası açılır. Hissedarlardan birisi açabilir. Bilirkişi vasıtasıyla değer belirlenir ve bu değerin yüzde ellisi ile başlamak suretiyle açık arttırma usulüyle satış yoluna gidilir. Satış sonrası da elde edilen miktar hissedarlara paylaştırılır.
Bu sebeple anlaşılıp satılması ve paylaşılması çok daha mantıklıdır.

İfraz işlemi ile parselini payını bu hisseli arsadan çıkarabilirsin. Dediğin gibi E-Devlet aracılığı ile öğrendiğin gibi otomatik paylaştırılıyor burada kolay kolay hata olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı