DeepCool AG400 soğutuculu R5 3600'e overclock yapma

Aslında R23 testi işlemciye tam ayarında yük bindiriyor, AIDA64 çok hafif, P95 ise işlemcinin hiçbir zaman girmeyeceği kadar yükleniyor, tam ortası R23 testi.
Pek sanmam. Çok sürreal voltaj-frekans değerlerinden sağ çıkıyor çünkü. Komut seti de önemli aslında, ama gerek termal gerek stres olarak hafif bir test bana göre.

Pek sanmam. Çok sürreal voltaj-frekans değerlerinden sağ çıkıyor çünkü. Komut seti de önemli aslında, ama gerek termal gerek stres olarak hafif bir test bana göre.

Bende 4.5GHz 1.286v ile oyunlarda asla sıkıntı yaşamaz iken R23 testi asla çalışmazdı, voltajı biraz daha verdiğimde ise hiçbir sorun çıkarmiyordu, bu arada bende konu sahibinin islemcisinde birsen olduğunu düşünüyorum, dediğim gibi test esnasında kullanım değerlerini SS olarak atarsa bütün soru işaretlerini giderecektir.

Bende 4.5GHz 1.286v ile oyunlarda asla sıkıntı yaşamaz iken R23 testi asla çalışmazdı, voltajı biraz daha verdiğimde ise hiçbir sorun çıkarmiyordu, bu arada bende konu sahibinin islemcisinde birsen olduğunu düşünüyorum, dediğim gibi test esnasında kullanım değerlerini SS olarak atarsa bütün soru işaretlerini giderecektir.
Clock stretching yaşıyor olma ihtimalini de düşünüyorum fakat 11 bin puan için işlemcinin gerçekten 4.5GHz çalışması gerek.
Ayrıca bir işlemcinin stabil olması için her türlü yükte stabil olması gerekir, bunun azı çoğu yok maalesef. Tam stabil olmayan bir işlemci direkt olarak belli etmese de stutter, %1 ve %0.1FPS değerlerinde düşüş gibi abidik gubidik sonuçlar verebilir. Veya 1 saat kapanmaz, 2 saat kapanmaz 3. saatte kapanır. Böyle şeylerle uğraşmamak için işlemcinin stabil olması daha iyi, aldığın 3-5FPS fazlaya değmiyor.

Clock stretching yaşıyor olma ihtimalini de düşünüyorum fakat 11 bin puan için işlemcinin gerçekten 4.5GHz çalışması gerek.
Ayrıca bir işlemcinin stabil olması için her türlü yükte stabil olması gerekir, bunun azı çoğu yok maalesef. Tam stabil olmayan bir işlemci direkt olarak belli etmese de stutter, %1 ve %0.1FPS değerlerinde düşüş gibi abidik gubidik sonuçlar verebilir. Veya 1 saat kapanmaz, 2 saat kapanmaz 3. saatte kapanır. Böyle şeylerle uğraşmamak için işlemcinin stabil olması daha iyi, aldığın 3-5FPS fazlaya değmiyor.

Doğru, bende 4.4GHz üstü stabilite kaybına yol açıyor ve bazen bunu bile kullanmıyorum sadece Boost frekansta UV yaparak kullanırım.

Cinebench R23 testinde 11000 puan çok iyi bir şey ve o voltajda...
Dostum çok iyi bir işlemcin var.🥹
Test esnasında HWiNFO ile SS alır mısın? Bir yanlış varmış merak ettim.

Buyur hocam görmemişim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    660,8 KB · Görüntüleme: 6
ASUS'un arayüzünde 1.40v gösteriyordu, yük altında o voltaja çıkmamasına özen göstermeniz gerek, çıkmadığı sürece sorun yok.
İşlemci default değerlerde ondan fazla.
1701720633878.png

Ayırca teste bakınca biraz daha tatmin olmak için test esnasında bu ayarları fullüyorum system stability baya düşüyor onu farkediyorum test sonrası normale döndürüyorum.

1701720817511.png

İşlemci default değerlerde ondan fazla. Eki Görüntüle 2041682

Ayırca teste bakınca biraz daha tatmin olmak için test esnasında bu ayarları fullüyorum System stability bayağı düşüyor onu fark ediyorum test sonrası normale döndürüyorum.

Eki Görüntüle 2041684

Reddit'teki makaleye göre AMD zen2 mimarisinde işlemci içerisindeki kabloları çok kısa tuttuğundan dolayı fazla voltaj kaldıramıyor ve 3900X model birkaç tane işlemci çalışmaz hale gelmiş, bu sebepten ötürü (yük altında) 1.325v üstüne çıkılması önerilmiyor, boşta stabilite kaybı bende de olduğundan dolayı UV yapmak durumunda kaldım, eğer 4.5GHz ile işlemci bu anlattığım duruma ters davranırsa frekansı bir tık düşürebilirsin, bu arada boştaki voltajinda bir hayli yüksek vddcr CPU voltage hala 1.395v olarak gözüküyor.

Geri
Yukarı