Deezer mi Spotify mı?

Net konuşmak zor çünkü birinde olan müzik diğerinde erişim engelli vs. olabiliyor. Ancak genel anlamda Spotify'ın arşivinin daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Spotify'ı 1 yıldır kullanıyorum, Deezer'ı da 2 aydır deniyorum. Bana göre galip Spotify.

Özetlemek gerekirse bu ikisinin de bir kere yabancı arşivleri çok geniş. O konuda sıkıntı yok. Türkçe şarkılar konusunda da Spotify bir tık önde. Buraya kadar okey. Ancak Deezer'ı ilk yüklediğimde şöyle bir sorunla karşılaştım; Deezer'ın "Girl You'll Be A Woman" gibi kült bir şarkıyı Türkiye'den erişime kapamış. Sonra biraz araştırınca bu şekilde 3-5 şarkı daha buldum, ki müzik arşivi geniş birisi değilimdir, toplasan 100-150 şarkı anca çıkar playlistimden. Ve çok garip geldi yani, bunun için Deezer'a mail falan da attım ancak olumlu bir geri dönüş olmadı malesef. Aynı şarkıları Spotify'da sorunsuz bir şekilde dinleyebiliyorum. Deezer buradan bir eksi puan aldı...

Gelgelelim Deezer'ın ikinci falsosuna. Çevrimdışı modda müzik dinlerken Deezer çoğu zaman sapıtıyor, şarkıyı yarıda kesiyor, yeniden başlıyor falan filan. Çevrimdışı modu pek de sağlıklı çalışmıyor yani. İnternette de benzer birçok yorum okudum ve bence çok ama çok büyük bir eksidir bu.

Bu ikisinin dışında bir de Tidal var. Biraz daha üst özellikler sahip haliyle fiyatı daha pahalı ama onu da gözden geçirin derim... Lossless streaming mottosuyla ortaya çıktılar, arşivini tamamen Qobuz gibi bir devden alıyor. İncelemekte fayda var ancak ülkemizdeki internet bağlantısıyla ne derece lossless müzik dinlenir bilemeyeceğim :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı