Define olmak

7000 kalori 1 kilo yapar. 1000 1200 kalori açığı günlük çok fazla. Senin kütleni koruyabilecek kalori aralığı 2800 2900 kalori. Bunu baz alarak 500 kalori açığı olusturabilirsin. Kademeli olarak bu kalori üzerinden 500 kalorilik açığı arttır. Çünkü kilo verdikçe kütleni koruyabileceğin kalori miktarıda buna göre azalicak. Tdee calculator yazarak google da bir çok siteden günlük ihtiyacını hesaplayabilirsin. Yağ oranına ve haftalık çalışma durumuna göre artıp azalabilir bu oran.
1 kilo 7000 kalori değil. 1 kilo yağ 7000 kalori.

Günlük kalori ihtiyacı bir çok şeye bağlı. Bunu gerekli ölçümlerde sonra diyetisyen söylecektir.

Ben günlük ortalama 1400-1800 kalori arasında alıyorum. Bu miktar bana yetiyor ve açlık hissetmiyorum. Bu kişiden kişiye değişeceği için alınması gereken kalori miktarına bir yorum yapmak çok zor.

Kilonuz fazla değil. 179 boy için 84 çok fazla sayılmaz. Size tavsiyem full body antreman yapark 80kg civarına inerek kas yapmanız.

Karın kısmındaki yağlanmanın çözümü kas oranını artırmak. Bunu sadece karın çalışarak yapmaya çalışırsanız sizin için iyi olacağını zannetmiyorum. Gittiğiniz günlerde ve evde her gün düzenli olarak 10-20dk karın kası çalışın. Sporda da başlangıçta ve sonda 20'şer dakikalık kardiyo ve full body antreman ile sonuç alacağınızı düşünüyorum.

Dediğim gibi ilk yapmanız gereken bir endokrin uzmanı ile görüşüp sıkıntınızı anlatmak. Uzman size gerekli bilgileri verecektir zaten. Beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Günlük ortalama 1600-1800 kalori almanız kilo vermek için yeterli olacaktır. Benim önerim 80kg'a kadar kilo verip sonrasında kas yapmanız. Bunun içinde günlük ortalama 1900-2100 kalori yeterli olur.

Kaloriler yaklaşıktır. Gerekli metabolizma ölçümlerini yaptırın. Sonuçta almanız gereken kalori miktarı çıkar. Kilo vermek için o çıkan kaloriden daha az almanız lazım.

Fullbody antreman kilo vermek için daha çok tercih ediliyor ya da hızlı hacim kazanmak için. Benim önerim full body antreman olur.

Diğer sorularınıza gelecek olursam spora gittiğiniz günlerle gitmediğiniz günler aynı miktarda kalori almanız bir sıkıntı yaratmaz. Almanız gereken kaloriyi diyetisyen söylecektir zaten.

Yemek kısmını çok kafanıza takmayın. Porsiyonlarınızı küçültün ve kalitesiz besinlerden(Abur cuburlar, gazlı içecekler ki buna sıfır şekerli olanlar da dahil, hazır gıdalar, sucuk gibi işlenmiş etler vb.) uzak durun. Kalite besinler(Yulaf, Yumurta, Tavuk, Et, Bakliyat vb. Özellikle bakliyatlar protein ve lif açısından zengin oluyor.) tüketin.

Bunun dışında işte 10 günde 5 kilo verdim, bilmem ne diyeti gibi diyetlerden uzak durun. Bu diyetler genelde aç kalmak üzerine kurulu ki bu kilo vermenin en zararlı yollarından biri. Bir de protein diyeti diye bir şey var. İlk bakışta güzel ve mantıklı duruyor ama sonrası pek iyi değil.

Özetle, endokrin uzmanına görünün ve testlerinizi(Kan Ölçümleri, Şeker Ölçümleri,Diyabet kontrolleri vb.) yaptırın. Beslenmenize dikkat edin ve spor yapmaya devam edin. Kısa süreceğini söyleyemem ama sonuçlarının güzel olacağını söyleyebilirim.

Motivasyonunuzu yüksek tutmak için bir öneri: Her gün fotoğrafınızı çekin ve vücudunuzdaki gelişimleri izleyin. Birazcık egonun kimseye zararı olmaz😊
Çok teşekkür ederim belki de son bir yıl içerisinde aldığım ilk motivasyon mesajı oldu bu benim için.Dediğiniz gibi yapacağım önce birkaç uzmana başvuracağım geri kalan kısımı ise diyet ve sizin dediğiniz gibi profesyonel bir destekle çözmeye çalışacağım.Zaman ayırıp konu hakkında ben ve post üzerindeki arkadaşları bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.Son olarak tüm vücut antrenmanı ile tek bölge antrenmanı arasında protein alımı açısından farklılık oluyor mu ? Yani daha fazla protein almamız mı gerekiyor full body'de ?

Çok teşekkür ederim belki de son bir yıl içerisinde aldığım ilk motivasyon mesajı oldu bu benim için.Dediğiniz gibi yapacağım önce birkaç uzmana başvuracağım geri kalan kısımı ise diyet ve sizin dediğiniz gibi profesyonel bir destekle çözmeye çalışacağım.Zaman ayırıp konu hakkında ben ve post üzerindeki arkadaşları bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.Son olarak tüm vücut antrenmanı ile tek bölge antrenmanı arasında protein alımı açısından farklılık oluyor mu ? Yani daha fazla protein almamız mı gerekiyor full body'de ?
Rica ederim. Yardım edebildiysem ne mutlu bana.

Uzmanlara danışmakla doğru kararı vermişsiniz. Umarım sonuçlar sizi mutlu eder. Antreman türüne göre protein alımının değişeceğini zannetmiyorum. Zaten günlük alacağınız protein miktarı diyetisyenle görüştükten sonra belli olur. Bu miktarın çok üstüne çıkmak veya çok altında kalmak sıkıntı olur. Ben iki tür antremanı da yapmış biri olarak çok fark edeceğini zannetmiyorum.

Benim için bu iki tür arasında da aşırı fark yok. Örnek olarak ben eğer her gün gideceksem bölgesel antreman, eğer ara vererek gideceksem(1 gün antreman 1 gün dinlenme veya 2 gün gidip 1 gün dinlenme şeklinde) full body antremanı tercih ederim.

Aklınızda olan tüm soruları bir yere not edin. Diyetisyene veya spor salonundaki hocaya sorularınızı sorun. Onlar size daha tatmin edici cevaplar verecektir.

1 kilo 7000 kalori değil. 1 kilo yağ 7000 kalori.

Günlük kalori ihtiyacı bir çok şeye bağlı. Bunu gerekli ölçümlerde sonra diyetisyen söylecektir.

Ben günlük ortalama 1400-1800 kalori arasında alıyorum. Bu miktar bana yetiyor ve açlık hissetmiyorum. Bu kişiden kişiye değişeceği için alınması gereken kalori miktarına bir yorum yapmak çok zor.
Mesele açlık hissetmen değil ki 84 kilo adam 1.79 boyu var günlük kütlesini korumaya yarayacak kalori miktarı 2800 2900 kalori aralığındayken 1600 1800 kalori alması saçma günlük. 1 gr yağ 9 kalori yapar ayrıca. 7000 kalorilik açık 1 kilo verdirir insana. Protein ve karbonhidrat 4 kalori kabul edilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı