Değişen sağlayıcıya rağmen internet hızı değişmedi

SezerX0

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhaba. 5 yıldır TurkNet kullanmaktaydım, kullandığım paket 35 Mbps indirme hızı şeklindeydi fakat 2-3 hafta önce indirme hızı aniden 8-9 Mbps civarına düştü. Destek kaydı açtığımda binanıza kadar bir sorun yok şeklinde bir yanıt aldım. Daha sonra TurkNet'ten çıkma kararı alıp GIBIRNet'e başvurdum. Bugün geçiş yapıldı fakat hız değerleri değişmedi. Aşağıya modem hat değerleri ekliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• resim_2023-07-10_211230622.png
    resim_2023-07-10_211230622.png
    40,5 KB · Görüntüleme: 21
  • resim_2023-07-10_211716291.png
    resim_2023-07-10_211716291.png
    24,6 KB · Görüntüleme: 26
  • resim_2023-07-10_213018191.png
    resim_2023-07-10_213018191.png
    32,5 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleyen: Moderatör:
Normal, altyapı aynı sonuçta... Portunuzdan evinize gelen internet kablonuzu yeniletin büyük ihtimalle 35 mbps'e yakın bir hız almaya başlarsınız. Kablolar zamanla paslanır, aşınır, alt kattaki komşu bir şey yapar yanlışlıkla bla bla bla.

Altyapı Türk Telekom'un eğer geçiş yaptıysanız aynı porttan hizmet alırsınız ve hiçbir şey değişmez. Düşük bağlantı hızlarının hepsi lokal kablolar yüzündendir. Ankastreden modeme kadar olan kablolama sizin sorumluluğunuzda ankastreden saha dolabına kadar Türk Telekom sorumluluğunda hat zayıflamanız çok yüksek kablolarda sorun olduğu çok belli.

Normal, altyapı aynı sonuçta... Portunuzdan evinize gelen internet kablonuzu yeniletin büyük ihtimalle 35 mbps'e yakın bir hız almaya başlarsınız. Kablolar zamanla paslanır, aşınır, alt kattaki komşu bir şey yapar yanlışlıkla bla bla bla.
Altyapı Türk Telekom'un eğer geçiş yaptıysanız aynı porttan hizmet alırsınız ve hiçbir şey değişmez. Düşük bağlantı hızlarının hepsi lokal kablolar yüzündendir. Ankastreden modeme kadar olan kablolama sizin sorumluluğunuzda ankastreden saha dolabına kadar Türk Telekom sorumluluğunda hat zayıflamanız çok yüksek kablolarda sorun olduğu çok belli.
Upload hızında bir problem yok ama download çok düşük. Bu sorun iç tesisat ile ilgili mi yani?

Upload hızında bir problem yok ama download çok düşük. Bu sorun iç tesisat ile ilgili mi yani?

İç tesisat ta olabilir Telekom tarafı da olabilir. Hat zayıflama D3 70'lere fırlamış kabul edilebilir değerden çok yüksek.

Ek olarak upload tarafı da sıkıntılı 6 Mbps upload hızında SNR değeri 8 dB. Hattın kontrol edilmesi gerekir.

İç tesisat ta olabilir Telekom tarafı da olabilir. Hat zayıflama D3 70'lere fırlamış kabul edilebilir değerden çok yüksek.

Ek olarak upload tarafı da sıkıntılı 6 Mbps upload hızında SNR değeri 8 dB. Hattın kontrol edilmesi gerekir.

Bugün binanın girişindeki kutudan multimetre ile hattımı buldum. Kutuya modemi bağlayıp denedim ve aşağıdaki değerleri aldım. Sorun biraz olsun çözüldü gibi. Daha da iyileştirmek için yapabileceğim başka bir şey var mıdır? Hat değerlerini yorumlayabilir misin?

Dosya Ekleri

• a.jpg
    a.jpg
    81 KB · Görüntüleme: 10

Geri
Yukarı