Dell 7567 Format sonrası ekran cızırtılı

Zad0o0

Kilopat
Daha fazla  
Dell 7567 laptop sahibiyim. Donanım özellikleri;
  • Intel Core i7 7700HQ
  • NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB
  • 128 GB Corsair MP300 NVMe SSD
  • 1TB HDD
  • Windows 10 Pro Sürüm 2004 (İS Derlemesi 19041.207)
Laptopta daha önce karşılaşmadığım problemler silsilesi; Dün format atmak istedim, USB belleği taktım ve BIOS'tan gerekli ayarlamaları yapıp USB'den Boot ettim. Daha doğrusu edemedim, UEFI kurulumda karşıma çıkacak olan Dell logosu karşıma çıkmadı yerine ekte paylaşacağım görüntü ortaya çıktı ve her seferinde böyle oldu. USB portlarını, belleği, değiştirdim sonuç aynı, W10 1909 sürümünü yazdım sonuç yine aynı.
Normal bir şekilde PC'yi açınca açılıyor hiçbir sorun yok, kısa sürede ve olması gerektiği gibi. Bugün ise harici monitörüme bağlı iken ekranda bir anda daha önce görmediğim 'bozuk' şekiller ortaya çıkmaya başladı. Monitörü sökünce de devam ediyor, kısa sürede geçiyor.
Gün içerisinde toplamda 8-10 defa oldu. Sorun GPU'dan mı kaynaklı, anakarttan mı kaynaklı, işlemciden mi yoksa donanımsal bir problem yok mu emin olamadım. (2 saat kadar harici monitöre bağlı iken de değilken de DotA 2 oynadım, oyun esnasında bir sıkıntı yok fakat Alt-Tab yapınca 1-2SNLIK yine bir görüntü bozukluğu oluşuyor.)

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-04-15 at 22.56.51.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-15 at 22.56.51.jpeg
    218,5 KB · Görüntüleme: 46
  • WhatsApp Image 2020-04-15 at 22.56.57.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-15 at 22.56.57.jpeg
    184,1 KB · Görüntüleme: 62
  • WhatsApp Image 2020-04-15 at 23.10.09.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-15 at 23.10.09.jpeg
    223,1 KB · Görüntüleme: 43
  • asdasd.jpg
    asdasd.jpg
    58,9 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
Bios'unuzu default ayarlara getirin. DDU ile ekran kartı sürücünüzü kaldırıp güncel olan sürümü yükleyin.

Durum iyi gözükmüyor. Şunları deneyebilirsin:
*BIOS'tan yaptığın ayarları eğer hatırlıyorsa tersine çevir.
*BIOS'u güncellemeyi dene.
*Ekranın sürücüsünü güncelleştirme dene. Bunun için: Windows tuşu>aygıt yöneticisi>görüntü bağdaştırıcısı>sağ tıklayıp sürücüyü güncelleştir.
*Klasik yöntem, bilgisayarcı. Biliyorum biraz şaşırdın 😁 ama yardımı dokunabilir. Fakat dışarı çıkmaman tarafındayım, tanıdıdığın biri varsa çok daha iyi olur. 🙂
*Tekrar USB'den bootlamayı deneyebilirsin.
Yardımı olabilecek şeyleri yazdım kusura bakma pek bir bilgim yok sadece yardımı dokunabilir ☺ umarım sorunun düzelir.

Dell 7567 laptop sahibiyim. Donanım özellikleri;
  • Intel Core i7 7700HQ
  • NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB
  • 128 GB Corsair MP300 NVMe SSD
  • 1TB HDD
  • Windows 10 Pro Sürüm 2004 (İS Derlemesi 19041.207)
Laptopta daha önce karşılaşmadığım problemler silsilesi; Dün format atmak istedim, USB belleği taktım ve BIOS'tan gerekli ayarlamaları yapıp USB'den Boot ettim. Daha doğrusu edemedim, UEFI kurulumda karşıma çıkacak olan Dell logosu karşıma çıkmadı yerine ekte paylaşacağım görüntü ortaya çıktı ve her seferinde böyle oldu. USB portlarını, belleği, değiştirdim sonuç aynı, W10 1909 sürümünü yazdım sonuç yine aynı.
Normal bir şekilde PC'yi açınca açılıyor hiçbir sorun yok, kısa sürede ve olması gerektiği gibi. Bugün ise harici monitörüme bağlı iken ekranda bir anda daha önce görmediğim 'bozuk' şekiller ortaya çıkmaya başladı. Monitörü sökünce de devam ediyor, kısa sürede geçiyor.
Gün içerisinde toplamda 8-10 defa oldu. Sorun GPU'dan mı kaynaklı, anakarttan mı kaynaklı, işlemciden mi yoksa donanımsal bir problem yok mu emin olamadım. (2 saat kadar harici monitöre bağlı iken de değilken de DotA 2 oynadım, oyun esnasında bir sıkıntı yok fakat Alt-Tab yapınca 1-2SNLIK yine bir görüntü bozukluğu oluşuyor.)
Öncelikle geçmiş olsun kardeşim.
Tavsiyem:
Öncelikle biosu güncelleyen.
Ekran kartı sürücüsünü elle indirin.
Ekran kartı sürücüsünü c: altındaki klasörler dahi kaldırın.
Yeniden başlatıp, sürücünüzü yükleyin.
Tüm güncellemeleri yapın.

Hepinize teşekkür ediyorum, BIOS'u güncelledim yazmayı unutmuşum değişen birşey olmadı maalesef. Ekran kartı driverını da sıfırdan kurmuştum lakin ddu ile silip tekrar deneyeceğim.
Tüm driverlar olması gerektiği gibi yüklü ve güncel. Bu konuda biraz titizim zaten :)

RAM'ları kontrol etmeni öneririm.
Ram'de sorun yok, teşekkür ederim. Perşembe günü gelen nVidia güncellemesini DDU ile kaldırdıktan sonra kurdum. Şu ana kadar herhangi bir ekranda çiziklenme cızırtı vs olmadı. Ama hala UEFI bootable diski takıp boot etmeye çalıştığımda etmiyor. Anlam veremiyorum bu duruma.

Aynı sorunu şu anda ben yaşıyorum, sizler çözebildiniz mi acaba? Format atalım dedik, bütün Drive'ları biçimlendirdik sonra sizin attığınız resimdeki gibi oldu (siyah ekran yuvarlak beyaz çizgiler). Var mı bunun bir çözümü?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı