Dell G15 5510 uzun kullanım testi

Selamlar bugün Dell G15 5510 uzun kullanım incelemesi yapacağım. (Ürünü haziran ayından beri kullanıyorum)

İlk öncelikle sistem özelliklerine bakalım.

Sistem özellikleri:

• Ekran kartı: RTX 3060M 6 GB.
  • İşlemci: i7 10870h.
  • RAM: Kingston marka DDR-4 1600MHz, modelini bulamadım. Çift slot var, ben 16'dan 32 GB'a yükselttim.
  • 165Hz 1920x1080 ekran.

Sırada sıcaklık değerleri var.

Valorant (Full grafik): Ekran kartı: Maksimum 86, işlemci: Maksimum 90.
Control (RTX, DLSS açık Full grafik): Ekran kartı: Maksimum 90, işlemci: Maksimum 95.
Fortnite (destansı grafikler RTX, DLSS açık): Ekran kartı maksimum: 88 derece, işlemci: Maksimum 92.
Doom Eternal (nightmare grafikler RTX, DLSS açık) ekran kartı: Maksimum 90, işlemci maksimum: 95.
Forza Horizon 5 (extrem ayarlar RTX açık): Ekran kartı: Maksimum 89 işlemci: Maksimum 95.

Sırada FPS testleri var.

Valorant: 165-210 FPS.
Control: 60-70 FPS.
Fortnite: 60 FPS.
Doom Eternal: 50-60
Forza Horizon 5:30-60

Sırada artılar var:

F9 tuşu ile cihaz fanları %100 şekilde çalışıyor.

Alienware Command Center ile ses yüksekliği vb. şeyler ayarlanabiliyor.

BIOS arayüzü düzenli.

Klavye ışıkları beyaz ve gayet parlak.

Kasa kalitesi iyi hissettiriyor.

Kasanın altı çok ısınmıyor diz üstünde kullanılabilir.

Sırada eksiler var:

Sürücü kurmak çok sıkıntılı.(Dell markasının kendi sürücüleri)

Sürücülerde çok hata oluyor.(Dell markasının kendi sürücüleri)

MUX Switch yok.

Bazen mavi ekran hataları ile karşılaşıyorum. (Muhtemelen bir sürücüde sıkıntı var onunla ilgili konu açacağım)

Ve incelemem bitti buraya kadar okuduysanız teşekkürler, iyi günler.

Hocam bende de aynı cihaz var, yalnız bendeki 120 hz. kullanımı pek yaygın olmayan bir cihaz o yüzden pek konu bulamadım bu cihazla ilgili, tam performans kullanım için ne gibi değişiklikler yapmak gerekir ?

Hocam bende de aynı cihaz var, yalnız bendeki 120 hz. kullanımı pek yaygın olmayan bir cihaz o yüzden pek konu bulamadım bu cihazla ilgili, tam performans kullanım için ne gibi değişiklikler yapmak gerekir ?

Yeni gelen BIOS güncellemesini yapın.

RAM'i 8x2 veya 16x2 yapın.

Ben böyle FPS yükselttim Dell G15'imde.

Ayrıca RTX 3060M İ7 10870H olan modellerin sanırsam 120 Hz'i yoktu. Cihazınız 3050'ye sahip olabilir mi?

Güncellemelerin hepsini yaptım, ram dediğiniz gibi 8x2 olarak geldi zaten, 3060M lerde 2 farklı ekran yenileme seçeneği varmış, bende aldıktan sonra öğrendim. Ürünü aldığım vatan bilgisayarda tek 120 hz lik seçenek vardı o yüzden bu versiyonu aldım. Ama cihazın performansı bana yetersiz geldi bu donanıma rağmen. Mesela rdr2 de orta-üst ayarlarda 40-50 fps alıyorum, bazende anlık düşüşler olabiliyor

Driverlardan birinde sorun var hocam o da ses sürücüsü. Driver booster kullanıyorum, orada güncelleme gösteriyor, güncelledikten sonra ses aygıtı görünmüyor ve ses gelmiyor bilgisayardan. Ondan dolayı eski sürücüyü kurdum tekrar. Onun dışında driverlarda bir problem yok benim cihazda. Şarj aleti genel olarak işlevsiz, baya küçük yapmışlar! :)

Driverlardan birinde sorun var hocam o da ses sürücüsü. Driver Booster kullanıyorum, orada güncelleme gösteriyor, güncelledikten sonra ses aygıtı görünmüyor ve ses gelmiyor bilgisayardan. Ondan dolayı eski sürücüyü kurdum tekrar. Onun dışında driverlarda bir problem yok benim cihazda. Şarj aleti genel olarak işlevsiz, bayağı küçük yapmışlar! :)

Ses sürücüsü bende mavi ekrana neden oluyor yüksek ihtimal mavi ekran aldığımda çok kötü bir ses çıkıyor.

Geri
Yukarı