Çözüldü Dell G16 7630 SupportAssist.exe açılmıyor ve Alienware Command Center çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Heisenberke

Hectopat
RAM
16 GB
Ekran kartı
RTX 4060
İşlemci
i7-13650HX
Herkese esenlikler arkadaşlar. Kardeşim için Dell G16 dizüstü bilgisayar aldık, cuma akşamı teslim ettiler. Cihaza Windows 11 kurdum, sürücüleri yükledim ve tamamen hazır hale getirdim. Sonrasında Dell destek sitesinden sürücüleri kontrol etmek ve bir sorun olup olmadığını tespit etmek amacıyla SupportAssist.exe'yi indirdim fakat kurmak için tıkladığımda 1 saniyeliğine CMD açılıp kapandı ve kurulumu tamamlayamadım. Burada bu konuyu açmadan önce internette çözümü var mı diye biraz gezindim ve topluluk tarafından sunulan birkaç çözüm önerisini denedim ama nafile. Aranızda bu problemi tecrübe etmiş ve çözümünü bulmuş birisi var mı? Varsa yardımcı olursa sevinirim.
Diğer yaşadığım sorun ise klavye renklerini ve fan hızını kontrol etmek amacıyla indirdiğim Alienware Command Center ne yazık ki klavyeyi ve fanı algılayamıyor. Dolayısıyla kontrol edemiyorum. Önceki sorunda yaptığım gibi internette sunulan çözüm önerilerini denedim ama işe yaramadı. Çözümünü bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Çözüm
Demek ki yenilerinde RGB olmasına rağmen sorun devam ediyor. Önerim kesinlikle iade edin.
Bugün Dell destek ekibiyle iletişime geçtim.SupportAssist.exe probleminin farkındalarmış ve düzelteceklerini söylediler. Alienware konusunda da 2 farklı destek personeliyle iletişime geçtim birisi bana Alienware Command Center Application Quick Guide | Dell US linkini atarak destek matriksinde gözüktüğü gibi G16 7630 modelinde alienfx desteği bulunmadığı ve bundan dolayı klavye ışıklarını kontrol edemeyeceğimi söyledi. Fan ayarı için de BIOS üzerinden profil seçerek kontrol sağlayabilirsiniz dedi. İletişime geçtiğim diğer personel ise cihazda tek bölge RGB olduğunu ve cihaz dilini İngilizce yapıp Alienware CC'yi silip tekrar kurduğumda kontrol edebileceğimi söyledi. Dediklerini yapıp denedim ama işe yaramadı mesai saatleri de geçtiği için tekrar iletişime geçemedim yarın tekrar bu konu üzerinde iletişime geçeceğim. Anladığım kadarıyla cihazda donanımsal olarak RGB var fakat yazılımsal problemlerden ötürü uygulama görmüyor.(cihazın YouTube üzerindeki inceleme videolarını izlerseniz orada uygulama düzgün çalışıyor)belki de ilerleyen güncellemelerde düzeltirler RGB olan modeller için. Supportassist için ise bana manuel kurulum yapmam için 4 aşamalı bir talimat e-postası gönderdiler ve işe yaradı. Aynı problemi yaşayıp çözüm arayanların işine yaraması amacıyla o talimatları bu yazıma ekliyorum:
Merhaba,

Supportassist için aşağıdaki adımları takip ediniz.

1)NET Core Runtime 6.0.9 yükleyiniz.
Download .NET 6.0 Runtime (v6.0.26) - Windows x64 Installer

2)C sürücüsünde bir klasör oluşturun ve SupportAssist olarak adlandırın. Aşağıdaki linklerdeki dosyalari indirip içerisine kopyalayın.
https://dl.dell.com/serviceability/catalog/SupportAssistx64-4.0.0.51819.msi
https://dl.dell.com/serviceability/catalog/SupportAssistx64-4.0.0.51819.msp

3)SupportAssist klasöründe installmsp.txt ve installmsi.txt adlı iki dosyayı manuel olarak oluşturun.

4)Komut İstemi'ni Yönetici olarak açın ve aşağıdaki komutu girin.
1- msiexec /i C:\SupportAssist\SupportAssistx64-4.0.0.51819.msi /qb /l*v c:\SupportAssist\installmsi.txt
2- msiexec /p C:\SupportAssist\SupportAssistx64-4.0.0.51819.msp /qb /l*v c:\SupportAssist\installmsp.txt

Bu adımlardan sonra SupportAssist yüklenmekte ve çalışmaktadır.
Çok geç geri dönüş yapıyorum kusura bakmayın.Sorularınızı buradan yazmanız daha iyi olur aynı sorundan muzdarip başka arkadaşlar var ise arattıklarında konuşmaları görmüş olurlar.

Yukarıdaki mesajımda dediğim gibi yeni alternatiflere baktım.Ve birkaç tane güzel alternatif de buldum.Sonrasında yaşadığım bu sorunların gerçekten iade etmek için yeterli olup olmadığına kanaat getirmek amacıyla birkaç tane bilgisayarı gerçekten yoran oyun indirdim.Bunlar Red Dead Redemption 2,God of War,Marvel’s Spider-Man Remastered(DLSS 3 test edebilmek amacıyla) ve onlara nazaran çok daha az gereksinime ihtiyaç duyan Valorant oyunlarını 15-20'şer dakika test ettim.Fanlarımın ayarı BIOS ekranındaki 'optimal' seçeneğinde idi.Ve gerçekten yeterli derecede soğutma sağladığını söyleyebilirim.Yani fanları elle kontrol edememek büyük bir eksiklik olsa da kendisi otomatik bir şekilde iyi iş çıkardığı için bu eksikliğin es geçilebileceği kanaatine vardım.Oyunlardaki saniye başına düşen kare sayısı da tümünde yüksek seviyelerde idi ve herhangi bir ani düşüş veya kasma yaşamadım.Bu yaptığım testlerden sonra geriye sadece klavyenin arka ışığının kontrol edilememesi sorunu kalmıştı.Ve kendime sordum klavyedeki bu sorun iade edip başka bir cihaz almak için yeterli mi? diye.Bu soruya cevabım hayır şeklinde oldu.Çünkü klavyedeki mavi aydınlatma yerine başka renklerin yanması benim için çok mühim bir mesele değildi.Kim bilir belki gelecek güncellemelerde düzeltirler.Ama düzeltmeseler bile iade etmek için yeterli bir sebep olduğunu düşünmüyorum.Sonuç olarak bu bilgisayar ile devam etme kararı aldım.Umuyorum ki bu yazdıklarım seçenekleri arasında bu bilgisayar olanlar için almak veya almamak konusunda yardımcı olacaktır.

evet bendede dediğiniz gibi problemler mevcuttu hala daha support asissti yükleyemedim zaten ondanda vazgeçtim.İlk yüklediğim alienware command centerdan hiç birşey kontrol edemiyordum fakat sonra internetten izlediğim bir kaç video ile bilgisayardan doğru kaldırmayı ve tekrar yüklemeyi denedim, şuan klavyedeki RGB aydınlatmayı tam olarak çözemesemde renkleri değiştirdim ama uygulama hala fan kontrolünü ve hız ayarlarını göstermiyor ve bende sadece bu rgb aydınlatmasından dolayı iade edilmeyeceğini düşündüm fakat içime sinmeyen bir kaç husus var onları merak ediyorum açıkcası, bunlardan biri pil şarjda değilken ve oyun oynamadan ortalama ne kadar süre dayandığını tam olarak bilmiyorum benimki 2 saat kadar gidiyor bu normal bir değermi acaba veya ne kadar gitmeli. yine oyun oynamadan normal işlemler yaparkende laptopta bir sıcaklık var bunada telefonda servis normal dediler ve forza horizon 5 dede şarja bağlı değilken kasmalar yaşadım. biostan yapmam gereken bir grafik yada fan ayarı varmıdır kasmaması için...

evet bendede dediğiniz gibi problemler mevcuttu hala daha support asissti yükleyemedim zaten ondanda vazgeçtim.İlk yüklediğim alienware command centerdan hiç birşey kontrol edemiyordum fakat sonra internetten izlediğim bir kaç video ile bilgisayardan doğru kaldırmayı ve tekrar yüklemeyi denedim, şuan klavyedeki RGB aydınlatmayı tam olarak çözemesemde renkleri değiştirdim ama uygulama hala fan kontrolünü ve hız ayarlarını göstermiyor ve bende sadece bu rgb aydınlatmasından dolayı iade edilmeyeceğini düşündüm fakat içime sinmeyen bir kaç husus var onları merak ediyorum açıkcası, bunlardan biri pil şarjda değilken ve oyun oynamadan ortalama ne kadar süre dayandığını tam olarak bilmiyorum benimki 2 saat kadar gidiyor bu normal bir değermi acaba veya ne kadar gitmeli. yine oyun oynamadan normal işlemler yaparkende laptopta bir sıcaklık var bunada telefonda servis normal dediler ve forza horizon 5 dede şarja bağlı değilken kasmalar yaşadım. biostan yapmam gereken bir grafik yada fan ayarı varmıdır kasmaması için...
Ben de o dediğiniz videoları izledim ve anlatıldığı gibi temiz bir şekilde kaldırıp tekrar kurdum fakat işe yaramadı.Batarya konusuna gelirsek bana da ilk başta batarya süresi çok az gelmişti ama sonrasında redditte bu konu üzerine açılmış birkaç konuyu incelediğimde bunun normal olduğu kanaatine vardım.Bu donanıma sahip bilgisayarlarda şarj süreleri bu civarlarda.Ama size birkaç tavsiye verebilirim ben bunları yaparak batarya süresini 3 saatin üzerine çıkardım.
1.tavsiyem AtlasOS kurabilirsiniz(Gereksiz windows hizmetlerini ve işlemlerini kapatarak bilgisayardaki yükü azaltıyor)
2.tavsiyem şarj kablosu takılı değilken google chrome yerine edge kullabilirsiniz çünkü chrome hem çok ram kullanıyor hem de çok güç harcıyor.(ayrıca edge'i kullanmadığınız zaman arkada çalışmasını engellemek faydalı olacaktır)
3.tavsiyem ekran ışığını kısık ayarda kullanmanız(bu gerçekten inanılmaz etkiliyor)
4.tavsiyem güç ayarlarından ultra tasarruf modunu etkinleştirin.
Bu dediklerimi yaptıktan sonra 3-4 saat arası dayanıyor.Tabi bu dediklerim oyun oynamak veya render almak için geçerli değil.Sıcaklık konusuna gelirsek evet dediğiniz gibi masaüstündeki iken veya internette dolaşırken bilgisayarda garip bi sıcaklık var.Bunun sebebi ise belli bir dereceye gelmeden fanların çalışmaması.Zaten farketmişsinizdir o sıcaklığa geldiğinde 5-6 saniye çalışıp soğuttuktan sonra tekrar fanları kapatıyor.Bu bizlere sundukları otomatik fan ayarından kaynaklı muhtemelen güç tasarrufu için böyle ayarlamışlar.Eğer fanlarım daha erken devreye girsin ve soğutsun derseniz BIOS'ta fan ayarına gelip optimalden yüksek seviyeye çekebilirsiniz.Ama muhtemelen şarjınız daha çabuk bitecektir.Kasma konusuna gelirsek şarj kablosu bağlı değilken hiç oyun oynamadım zaten dizüstü bilgisayarlarda her zaman şarj kablosu bağlı değilken kasmalar olur benim önceki 2 dizüstü bilgisayarımda da öyleydi.Bilgisayar şarj daha uzun süre gitsin diye performansı kısar ve buna bağlı kasmalar yaşanır.Bunun muhtemelen bir çözümü vardır ama bilmiyorum.Şarj kablosuyla bu zamana kadar yukarıda bahsettiğim gibi rdr2,spiderman,god of war,resident evil 8,valorant oyunlarını en yüksek grafik ayarlarında oynadım.Ne bir kasma ne de bir ısınma problemiyle karşılaştım.

Support assist için verdiğim çözümü uyguladığınızda nasıl bir sorunla karşılaşıyorsunuz?Ek olarak oluşturduğunuz klasörün adı tam olarak ''SupportAssist'' şeklinde mi çünkü girdiğiniz kod S ve A harflerinin büyük olmasına duyarlı.Ben de ilk başta bu sebepten yapamamıştım.

Ben de o dediğiniz videoları izledim ve anlatıldığı gibi temiz bir şekilde kaldırıp tekrar kurdum fakat işe yaramadı.Batarya konusuna gelirsek bana da ilk başta batarya süresi çok az gelmişti ama sonrasında redditte bu konu üzerine açılmış birkaç konuyu incelediğimde bunun normal olduğu kanaatine vardım.Bu donanıma sahip bilgisayarlarda şarj süreleri bu civarlarda.Ama size birkaç tavsiye verebilirim ben bunları yaparak batarya süresini 3 saatin üzerine çıkardım.
1.tavsiyem AtlasOS kurabilirsiniz(Gereksiz windows hizmetlerini ve işlemlerini kapatarak bilgisayardaki yükü azaltıyor)
2.tavsiyem şarj kablosu takılı değilken google chrome yerine edge kullabilirsiniz çünkü chrome hem çok ram kullanıyor hem de çok güç harcıyor.(ayrıca edge'i kullanmadığınız zaman arkada çalışmasını engellemek faydalı olacaktır)
3.tavsiyem ekran ışığını kısık ayarda kullanmanız(bu gerçekten inanılmaz etkiliyor)
4.tavsiyem güç ayarlarından ultra tasarruf modunu etkinleştirin.
Bu dediklerimi yaptıktan sonra 3-4 saat arası dayanıyor.Tabi bu dediklerim oyun oynamak veya render almak için geçerli değil.Sıcaklık konusuna gelirsek evet dediğiniz gibi masaüstündeki iken veya internette dolaşırken bilgisayarda garip bi sıcaklık var.Bunun sebebi ise belli bir dereceye gelmeden fanların çalışmaması.Zaten farketmişsinizdir o sıcaklığa geldiğinde 5-6 saniye çalışıp soğuttuktan sonra tekrar fanları kapatıyor.Bu bizlere sundukları otomatik fan ayarından kaynaklı muhtemelen güç tasarrufu için böyle ayarlamışlar.Eğer fanlarım daha erken devreye girsin ve soğutsun derseniz BIOS'ta fan ayarına gelip optimalden yüksek seviyeye çekebilirsiniz.Ama muhtemelen şarjınız daha çabuk bitecektir.Kasma konusuna gelirsek şarj kablosu bağlı değilken hiç oyun oynamadım zaten dizüstü bilgisayarlarda her zaman şarj kablosu bağlı değilken kasmalar olur benim önceki 2 dizüstü bilgisayarımda da öyleydi.Bilgisayar şarj daha uzun süre gitsin diye performansı kısar ve buna bağlı kasmalar yaşanır.Bunun muhtemelen bir çözümü vardır ama bilmiyorum.Şarj kablosuyla bu zamana kadar yukarıda bahsettiğim gibi rdr2,spiderman,god of war,resident evil 8,valorant oyunlarını en yüksek grafik ayarlarında oynadım.Ne bir kasma ne de bir ısınma problemiyle karşılaştım.

Support assist için verdiğim çözümü uyguladığınızda nasıl bir sorunla karşılaşıyorsunuz?Ek olarak oluşturduğunuz klasörün adı tam olarak ''SupportAssist'' şeklinde mi çünkü girdiğiniz kod S ve A harflerinin büyük olmasına duyarlı.Ben de ilk başta bu sebepten yapamamıştım.

Önerileriniz ve fikirleriniz için çok teşekkür ediyorum. Söylediğiniz oyunlar bende yok malum 512gb depolama olunca çok birşey yükleyemedim ama bende GTA 5 oynuyorum ve Forza Horizon 5 arada nadir kasmalar oluyor sebebini çözemedim bazen performansın düştüğünü düşünüyorum belkide fazla ısındığından olabilir dediğiniz gibi fan ayarını bir tık arttırabilirim belki iyi gelir. Siz hiç G mode u test ettinizmi ben açıyorum bazen fakat hiç bir işe yaradığını düşünmüyorum oda büyük ihtimal işe yaramayan birşey. Şuan bu metini yazarken size 5-6 kelimede bir donuyor ben klavyeyle bir kelime yazmış oluyorum yazı sonradan ekrana düşüyor bu normalmi bilmiyorum. Bence iyi bir ücret ödedik laptoplara göre. Tek memnun olduğum şey ekranın kalitesi şuanlık...
SupportAssistdede dediğiniz gibi herşeyi yaptım fakat kurulumdan sonra uygulama bir türlü görünmedi baktım açtığımız not defterlerinede bütün programı yazmış gibiydi ama anlamadım sonrada vazgeçtim command centerı düzeltmeyecekse şuan bir anlamı varmı işe yararmı yarar diyorsanız tekrar denerim. Tekrardan sağolun.

Önerileriniz ve fikirleriniz için çok teşekkür ediyorum. Söylediğiniz oyunlar bende yok malum 512gb depolama olunca çok birşey yükleyemedim ama bende GTA 5 oynuyorum ve Forza Horizon 5 arada nadir kasmalar oluyor sebebini çözemedim bazen performansın düştüğünü düşünüyorum belkide fazla ısındığından olabilir dediğiniz gibi fan ayarını bir tık arttırabilirim belki iyi gelir. Siz hiç G mode u test ettinizmi ben açıyorum bazen fakat hiç bir işe yaradığını düşünmüyorum oda büyük ihtimal işe yaramayan birşey. Şuan bu metini yazarken size 5-6 kelimede bir donuyor ben klavyeyle bir kelime yazmış oluyorum yazı sonradan ekrana düşüyor bu normalmi bilmiyorum. Bence iyi bir ücret ödedik laptoplara göre. Tek memnun olduğum şey ekranın kalitesi şuanlık...
SupportAssistdede dediğiniz gibi herşeyi yaptım fakat kurulumdan sonra uygulama bir türlü görünmedi baktım açtığımız not defterlerinede bütün programı yazmış gibiydi ama anlamadım sonrada vazgeçtim command centerı düzeltmeyecekse şuan bir anlamı varmı işe yararmı yarar diyorsanız tekrar denerim. Tekrardan sağolun.
G modu bende de çalışmıyor durumda.O tuş zaten alienware uygulamasına bağlı bir tuş o yüzden program çalışmadığı sürece o tuş da çalışmaz.Cihazın yabancılar tarafından çekilen inceleme videolarını izlerseniz orada göreceksiniz ki o tuşa bastığınızda devreye giren performans modunu ancak uygulama vasıtası ile düzenleyebiliyorsunuz.Kısaca ilerki güncellemelerde düzeltilene dek kullanılmaz vaziyette kalacak.Metin yazarken donma konusuna gelirsek orada ciddi bi sıkıntı olabilir çünkü donması hiç normal bir durum değil.Ben hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım.Hatta iade hakkınız devam ediyorsa iade etmeyi düşünderecek bir sıkıntı diyebilirim.SupportAssist konusu için de önce temiz bir şekilde uygulamayı kaldırın(Şu video işinize yarayacaktır
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
).Sonrasında dediğim adımları tekrar uygulayarak kurulumu yapın.Bu uygulama cihazdaki sürücüleri tarayıp eski sürüm olanları güncelliyor ayrıca donanım testi de yapabiliyorsunuz.Tabi bu işe yaramazsa sürücüleri el ile dell destek sitesinden de indirebilirsiniz ama biraz uzun sürer çünkü cihazdaki sürücülerin hangisinin eski hangisinin yeni olduğunu tespit etmek biraz uğraştırır.He bir de aklıma gelmişken kesinlikle BIOS güncellemesini indirmenizi öneririm.

q
G modu bende de çalışmıyor durumda.O tuş zaten alienware uygulamasına bağlı bir tuş o yüzden program çalışmadığı sürece o tuş da çalışmaz.Cihazın yabancılar tarafından çekilen inceleme videolarını izlerseniz orada göreceksiniz ki o tuşa bastığınızda devreye giren performans modunu ancak uygulama vasıtası ile düzenleyebiliyorsunuz.Kısaca ilerki güncellemelerde düzeltilene dek kullanılmaz vaziyette kalacak.Metin yazarken donma konusuna gelirsek orada ciddi bi sıkıntı olabilir çünkü donması hiç normal bir durum değil.Ben hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım.Hatta iade hakkınız devam ediyorsa iade etmeyi düşünderecek bir sıkıntı diyebilirim.SupportAssist konusu için de önce temiz bir şekilde uygulamayı kaldırın(Şu video işinize yarayacaktır
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
).Sonrasında dediğim adımları tekrar uygulayarak kurulumu yapın.Bu uygulama cihazdaki sürücüleri tarayıp eski sürüm olanları güncelliyor ayrıca donanım testi de yapabiliyorsunuz.Tabi bu işe yaramazsa sürücüleri el ile dell destek sitesinden de indirebilirsiniz ama biraz uzun sürer çünkü cihazdaki sürücülerin hangisinin eski hangisinin yeni olduğunu tespit etmek biraz uğraştırır.He bir de aklıma gelmişken kesinlikle BIOS güncellemesini indirmenizi öneririm.

İade sürecim geçti artık bir şekilde sorunları halletmeye çalışacağım.
BIOS güncellemesi dediğinizde şu linkteki şekildemi yapmam gerekiyor;

Bende de aynı problem var. Alienware x16 r1 laptop aldım. Tüm uğraşlarıma rağmen command center uygulamasını tam olarak kullanamıyorum. Fan hızı ve rgb kontrolü seçeneklerine erişemiyorum. Bunun çözümünü bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler mi ?

Benzer sorunları bende yaşadım. Çözüm win11 i ingilizce olarak yüklemek

Benzer sorunları bende yaşadım. Çözüm win11 i ingilizce olarak yüklemek.

1712684388286.png

Yeni konular

Geri
Yukarı