Dell G315 i7 9750h laptop ısınıyor

Mehmet Sezer

Kilopat
Daha fazla  
Henüz 6 aylık bir laptopum var. Valorant oynarken işlemci sıcaklığı aşırı yükseliyor. mesela 85 90 arası vs ısındığında anlık kasmalar yaşıyorum. Pencere açıp vantilatör açınca anca soğuyor ve kasma geçiyor. Malum kış ayındayız buna bir çözüm bulmam gerek. Soğutucum da iş görmüyor hiç etkisi yok maalesef ( RAMPAGE AD-RC8 Show 180mm Fan 15-17 RGB Işıklı Laptop Soğutucu Stand Siyah )

Henüz 6 aylık bir laptopum var. Valorant oynarken işlemci sıcaklığı aşırı yükseliyor. mesela 85 90 arası vs ısındığında anlık kasmalar yaşıyorum. Pencere açıp vantilatör açınca anca soğuyor ve kasma geçiyor. Malum kış ayındayız buna bir çözüm bulmam gerek. Soğutucum da iş görmüyor hiç etkisi yok maalesef ( RAMPAGE AD-RC8 Show 180mm Fan 15-17 RGB Işıklı Laptop Soğutucu Stand Siyah )
Kaliteli bir termal macun sürebilir ve fan temizliği yaptırabilirsiniz.

G3 SE'nın 7700₺ olmasına, RX5600M ve Ryzen 5 4600H ikilisine sahip olmasına rağmen sırf bu kasaların heatpipe'larının ve kasa kalitelerinin kötü olması sebebi ile tercih etmemiştim. Maalesef yapılacak bir çözüm yok. G3 SE ile aynı kasayı kullanıyorlar. Işlemci ve ekran kartı ne kadar da farklı olursa olsun kasanın dizaynı cihazı tamamen serin tutmaya yetmiyor. G3 SE'nın işlemcisi 95 - 100 derece arasında çalışıyordu. I7 9.nesilde de böyle olması gayet normal. Ama thermal throttling yemesi ilginç. Yaz sıcağında 90 derecede I7 10750H ile thermal throttling yemeden uzun süreler kullanıyordum. Üstelik güç kullanımlarında da marka tarafından herhangi bir tdp düşürülmesi ya da undervolt edilmesi söz konusu değildi. En net çözüm vakumlu fanlar olabilir ama o kasaya uyar mı emin değilim. Cooling stand'ların ekstrem bir etkisi yok. Termal macun değişimi ve fan temizliği yapabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı